Vestavná skříň v žádném případě není způsobem, jak ušetřit. Každá skříň se dělá v podstatě na míru do konkrétního interiéru, což je mimo jiné také jedna z jejich předností. Základ skříně tvoří korpus nejčastěji z dřevotřískových desek. Největší pozornost je logicky vždy věnována dveřím skříně.

Dveře vestavné skříně a zejména jejich výplně mohou být z nejrůznějších materiálů – dřevo, lamino, dýha, sklo, zrcadlo, bambus, ratan, dřevěná žaluzie apod.   Nejčastěji používaným mechanismem otevírání jsou dveře posuvné, které šetří místo a my tak nemusíme dbát na dostatek místa před skříní. Možným systémem otevírání je samozřejmě klasický otočný systém nebo dveře skládací.

Z hlediska úložného prostoru je samozřejmě nejdůležitější interiér skříně, tedy police, tyče na šaty, věšáky, šuplíky, háčky, šatní koše, výsuvné věšáky. Zda má skříň boční stěny, zadní stěnu a dno záleží na konkrétní místnosti a přání majitele. Spodní kolejnice se přišroubují buď přímo do podlahy nebo na speciální podkladové lišty určené pro ty, kteří nechtějí vrtat přímo do podlahy. Vnitřní vybavení skříně by mělo odpovídat skladbě osobního šatníku – mnoho věšáků na košile, speciální věšák na kalhoty a zásuvka na kravaty je pro někoho zcela zbytečná, pro jiného je nutností. Při výběru vnitřního vybavení skříně by měl být velký důraz kladen na kvalitní materiály. Většina z nás používá šatní skříň samozřejmě denně, a proto se zde nevyplatí šetřit na nekvalitních materiálech. Police a věšáky by měly mít určitou nosnost, protože ne vždy na ně budeme dávat jen hedvábné halenky.

V některých domácnostech není vestavná skříň pouze skrýši pro šaty, ale může být také vhodným úložištěm pro sklopnou postel pro návštěvy nebo místem pro výsuvný pracovní či počítačový stolek. V takovémto případě bychom neměli zapomínat také na vhodné osvětlení.

Je-li vestavná skříň poněkud větších rozměrů, zejména tedy hloubky, měli bychom do ní instalovat také vhodné osvětlení. V osvětlené skříni se vždy lépe zorientujeme a také případný úklid je mnohem příjemnější.

Umístění vestavné skříně není limitováno pouze na ložnici. Velmi často ji nalezneme v předsíních, v obývacích pokojích jako netradiční nábytkovou stěnu, v pracovnách nebo dokonce v kuchyních a koupelnách.

Ceny vestavných skříni se zcela odvíjí od jejich velikosti, použitých materiálů a vnitřního vybavení. Do výsledné ceny se započítává doslova každý šroubek, každá úchytka. Jednoduchá vestavná skříň menších rozměrů a z poměrně levných materiálů může přijít na dvacet tisíc korun, náročnější potom i na padesát tisíc.

Foto: archiv firmy Woodface