Jaký tedy nábytek z masivu vlastně je? A je dřevo vhodným materiálem pro jeho konstrukci? Nepochybně ano. Dřevo je velmi příjemné na pohled i dotek, voní, dobře se zpracovává, je pevné… Oproti mnoha předsudkům je i ekologické, ovšem jen za předpokladu správného nakládání s ním a při obnovitelném hospodaření s lesy. To však není problém dřeva jako takového, ale člověka.

Další výhodou dřevěného nábytku je to, že se dá (v některých případech) opravit. Odřeniny se mohou vybrousit a přelakovat, některé díly je možné vyměnit. U lisovaných produktů bývá něco takového většinou obtížné – jakmile začnete brousit povrchovou vrstvu, brzy se přes ni dostanete na nevzhledné jádro. Navíc o odřeném masivním stole se dá říci, že má patinu, kdežto odřený stůl z dřevotřísky je prostě odřeným stolem.

Jak je tedy možné, že bylo dřevo v takovém rozsahu nahrazeno jinými materiály? Svého času to byla určitá móda a moderní trend, dnes je to hlavně otázka ceny. Nábytek z masivu musí být vyroben z pěkného a zdravého dřeva, které je k dispozici v dostatečně velkých kusech. Naproti tomu dřevotřísky či jiné lisované hmoty je možno vyrábět z dřevěného odpadu i méně kvalitního dřeva. Přesto se tyto materiály snaží svým vzhledem většinou masiv imitovat. Jistou nevýhodou dřeva je také potřeba jeho údržby (konzervace, leštění…). To sice platí i o klasické dýhované dřevotřísce, u materiálů s laminem však tato starost víceméně odpadá.

Dalším důvodem je to, že i když se dřevo dobře zpracovává, k práci s ním jsou potřeba určité znalosti, zkušenosti a řemeslný um, a tedy kvalifikovaní pracovníci, kdežto dřevotřískový nábytek může hromadně lisovat nějaký stroj. To se pochopitelně opět projeví na výsledné ceně výrobku.

Jistě, i nábytek z masivu je možné vyrábět strojově a téměř bez zásahu člověka, ale takové výrobky zpravidla nemají stejnou kvalitu jako ty, na jejichž výrobu dohlíží či ji přímo provádí odborník. Dřevo jako přírodní materiál nemá konzistentní a homogenní strukturu, proto staří nábytkáři vždy dobře promysleli, který kus na co použít.

Přes všechno výše uvedené zažívá nábytek z masivu v poslední době určitou renesanci. Lidé si znovu uvědomili, že dřevo má velmi dobré a neocenitelné vlastnosti a zvýšená poptávka se projevila i v nabídce. Masivní nábytek neprodávají jen malé domácí firmy, ale i obchodní řetězce. Kvalita některých nabízených produktů, vyrobených z tenkých desek z kazového smrku, je však mnohdy velmi diskutabilní. Jakoby v těchto případech slovo „masiv“ sloužilo jen jako nějaké zaklínadlo pro přilákání zákazníků. Bohužel, skutečnost, že je něco z masivu, ještě sama o sobě kvalitu nezaručuje.

Často bývá opravdu lepší porozhlédnout se po menších stolařských a truhlářských dílnách, které se výrobou nábytku již nějakou dobu zabývají. Za nábytek dáte sice určitě o něco víc, avšak bude pak sloužit nejen vám, ale možná ještě i vašim vnukům.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy Harald Interier s.r.o.