Typů prádelních košů je mnoho, liší se tvarem, velikostí, materiálem, z něhož jsou vyrobeny, barvou i možností umístění. Jak tedy vybrat ten správný, aby nám tento doplněk domácnost nehyzdil? Pokud máte velký dům, můžete si vybudovat malou prádelnu nebo skladovat "špínu" třeba kdesi v koutě na hromadě v odlehlé místnosti. Zejména obyvatelé garsonek však musí řešit svízelnější věc - nezřídka si musí prádelní koš vystavit přímo v obytné místnosti. A tady je důležité vybrat si takovou nádobu, která zapadne do interiéru.
Při výběru prádelního koše je nutné nejprve zvážit, kde bude stát - většinou se hodí umístit jej do předsíně či haly nebo do komory, majitelé velkých koupelen si pak mohou postavit koš z praktických důvodů přímo k vaně nebo k pračce, pokud ji zde mají umístěnu. Podle zařízení daného interiéru pak vybereme materiál, ze kterého je koš vyroben.
Pokud se rozhodneme pro koš vestavěný, může být z libovolného materiálu, v případě, že bude více na očích, měl by se hodit k zařízení bytu. Zatímco do komory je možné zakoupit obyčejnou síťovanou vyztuženou nádobu či plastový koš za pár korun, do předsíně bychom měli zvolit například ratanový, dřevěný či nerezový koš. Je třeba si ale uvědomit, že cena těchto nádob se může často vyšplhat až k několika tisícům korun. Podle toho, kde bude stát, se rozhodneme pro koš kulatý, hranatý nebo rohový.
Špinavé prádlo by mělo dýchat, aby se nezapařilo, nezatuchlo nebo nezplesnivělo, a tak by měl mít koš otvory. Proto není v žádném případě ideální v úvodu zmíněná igelitová taška. Některé koše jsou tvořeny pouze vnějším obalem, jiné mají vnitřní, většinou plátěnou "tašku", která se dá vyprat.
Pokud máte velký byt nebo bydlíte v domě, zapřemýšlejte nad tím, zda se vám nevyplatí pořídit si koš minimálně dvojitý či s více přihrádkami na různé druhy prádla - například šuplík pro bílé, barevné, tmavé prádlo a na prádlo pro ruční praní nebo dětské prádlo, které se musí prát minimálně v prvních měsících věku dítěte zvlášť.
Autor: efa
Foto: archiv firam Ikea, JN Interier, Hailo