Postupem času se obytné prostory zmenšovaly a na samostatnou klasickou knihovnu nezbývalo místo. Z knihoven se postupně staly kusy nábytku určené pro skladování knih. Knihovna se může stát základním prvkem v interiéru obývacího pokoje a vstřebat do sebe zcela funkci pokojové stěny či interiérové příčky.
Nejčastěji dnes knihy dělají společnost televizi v obývacím pokoji. A jsou dokonce domácnosti, kde knihu téměř nenajdete. Spousta rodin si naopak na svých knihách zakládá, a vybírá i důstojný kus nábytku pro jejich umístění. Designéři a návrháři nábytkových výrobních společností již delší dobu pracují s knihovnou jako s něčím, co je současně úložným prostorem nejen pro knihy, ale také pro audiovizuální techniku a multimediální nosiče.
Například víceúčelová knihovna svým nápaditým uspořádáním polic vytváří atraktivní různě velké prostory pro uložení knih všech velikostí a pro efektní umístění dekorativních předmětů a uměleckých děl. Knihovny jsou k dispozici v různých výškách a je možné je doplnit skleněnými dveřmi a osvětlením skrytým v tloušťce polic. Můžete ji použít jako solitér nebo z ní prostřednictvím spojovacích dílů tvořit delší sestavy.
Možnosti řešení
Než vyrazíte na nákup knihovny, měli byste si rozmyslet pár věcí. Jedním z nejdůležitějších faktorů je skutečnost, kolik knih vlastně potřebujete uskladnit. Od toho se pak následně bude odvíjet velikost knihovny, použitý materiál a samozřejmě také výběr místa, kam ji posléze umístíte.
Knihovna nemusí mít nutně klasický tvar. Rohové uspořádání knihoven nabízí působivé a útulné řešení. Nejrůznější bláznivé kousky půdorysného tvaru poloviny elipsy v sobě snoubí design s funkčností. Zajímavé horizontální členění polic a hluboký střední díl vytváří mnohostranně využitelné prostory, kam se snadno a beze zbytku vejdou knihy všech velikostí.
Zejména u velkometrážních bytů, anebo v interiérech, kde zatím interiérové příčky nejsou vybudovány, je zajímavé vyřešit dělení právě pomocí panelů - pokojových stěn či knihoven, které je pak možné jednoduše posunout a dispozici změnit. Nemůžeme-li knihovně obětovat celou místnost, zvolíme police či knihovny coby nábytek.
Milovníci klasiky zřejmě upřednostní stylový nábytek, který ctí tradice. Ti obzvlášť vybíraví zabrousí do starožitnictví a vyberou si starý originální nábytek. Méně nároční mohou sáhnout po replikách, ale účel splní jakákoliv vhodná skříň. Rustikální nábytek je již řadu let oblíbený zejména pro svůj dobový vzhled a důraz na detail. Knihovny z masívu jsou velmi často prodávaným výrobkem.
Rozlišujeme dva základní typy. Knihovny prosklené a bez prosklení. Skříně na knihy by měly být aspoň částečně zasklené kvůli prachu. Hodně vzácné knihy bychom neměli váhat chránit plnými dvířky. Optimální hloubka polic knihovny je 25 cm až 30 cm, ale závisí samozřejmě hlavně na převažujícím rozměru vlastněných knih. Světlo z okna by nemělo dopadat přímo na hřbety knih, aby jejich obálky nevybledly.
Pořídit si můžete i závěsnou knihovnu, nezabere tolik místa co klasická knihovna, a přesto třeba v malých bytech a garsoniérách splní svůj účel. Můžete si také zřídit čtenářský koutek, s vysokou lampou a křeslem. Náhradních řešení se nabízí několik, malá knihovnička se dá umístit kamkoliv, třeba na toaletu, nad postel, do rohu pokoje i jinde. Deset centimetrů police zatižte ne více než šesti kilogramy váhy knih. Každá police, obzvlášť v případě značného zatížení, jaké mohou působit právě knihy, by měla mít podpěru a to ve vzdálenosti do 70 cm, ovšem čím méně a více podpěr, tím lépe.
Děti začínají objevovat svět knih ze svého pokoje. Dětský nábytkový systém Elf navrhla matka malého Maxe tak, aby splnil všechna očekávání dětí i rodičů. Všechny knihovničky jsou navrženy pro potřeby malých dětí, obsahují celou řadu úložných prostorů pro sbírku jejich prvních knížek i hraček. Přihrádky jsou velmi lehce přístupné. Madla jsou nahrazena kruhovým výřezem, což zvyšuje bezpečnost dětí. Díky chytrému navržení zkosených hran se dá celý systém sestavovat do pokojových stěn. Zkosené hrany taky brání nechtěnému převržení při hře. Můžete si je opatřit ve dvou barevných kombinacích, která vyhovuje potřebám kluků i holek.
Trendy a individuální návrhy
Průhledný plast umožňuje vidět všechno. Zajímavou inspiraci přináší například knihovna navržená od Ronana and Erwana Bouroullecových. Můžete si ji sestavit, jak chcete podle podoby vašeho interiéru a zvolit si barvu barevných skel přesně podle vašich potřeb. Je to jednoduše knihovna, do které se nepráší, ale je v ní vidět celý obsah. Zajímavý design tohoto netradičního kousku dovede ozvláštnit nejeden interiér.
Moderně řešené interiéry pak jednoznačně doplní skleněné knihovny. Nikoli ovšem klasické, jde spíše o skleněné regály. Nasvícením jednotlivých ploch pak vznikne osvěžující designový prvek. Ale pozor, sklo je sklo a to rozhodně nesnese stejně velkou zátěž jako dřevěná knihovna. U knihoven se subtilním neboli tzv. „slim“ designem je třeba pamatovat také na to, že pokud knihovnu zaplníme od podlahy až po strop knihami, je křehkost tatam.
Když si nevíte rady se specifickými požadavky, svěřte se do rukou odborníků. Odborníci s profesionálním architektonickým počítačovým programem vám zobrazí návrh zakázkového úložného prostoru pro vaše knihy na míru v trojrozměrném provedení. Návrháři – specialisté promyslí a navrhnou konkrétní řešení i netradičního umístění knihovny třeba do zkoseného podkroví.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy Nábytek Torrimex