Navodit doma pohodovou atmosféru, kterou navíc ocení při každé návštěvě i vaši blízcí, není samozřejmě nic jednoduchého. Důležitou roli při jejím vytváření sehrává pochopitelně i vybavení bytu.
Útulně zařízená domácnost nebývá pouze otázkou financí. Každý totiž nemá talent uspořádat věci v prostoru tak, aby z nich dýchala harmonie a osobitý styl, byť má neomezené finanční možnosti. Spousta lidí se navíc v dnešní době potýká s nedostatkem času. V takových případech je nejlepším řešením obrátit se na odborníky.
Odborník vidí i to, co vy ne
Byť se na první pohled zdají bytoví architekti investicí navíc, v konečném důsledku vám mohou ušetřit nejen čas, ale i konečné náklady za vybavení domácnosti. A to už při prvotní koupi konkrétního zboží, protože „v tom“ zkrátka umí chodit. Ví co, kde a hlavně za kolik sehnat, kdy opravdu nešetřit na kvalitě materiálu a naopak, kdy stačí zvolit levnější náhražku.
Profíci ve svém oboru mají svůj „vnitřní zrak“, kterým vidí vše dříve, než je to hotové. Tím vám mohou ušetřit i peníze za případné dodatečné přestavby a zlepšovací zásahy do vašeho domova.
Dobrý architekt zkrátka vidí to, co vy ne. Dokáže plně využít vymezený prostor do nejmenšího detailu a zároveň podtrhnout účel, k němuž má místnost sloužit. Od začátku ví, jaký bude její celkový estetický dojem. Podobně jako vizážista a stylista u lidí, snaží se i on o to, aby každý pokoj měl svůj vlastní, osobitý styl.
A nejde jen o nové projekty rodinných a apartmánových domů. Bytoví architekti jsou stále častěji využíváni i při rekonstrukcích starších bytů v panelácích.
Dnes již není problém objednat si u bytového architekta návrh pouze jednoho jediného pokoje. Některá bytová studia, dokonce nabízejí služby bytových architektů zdarma.
Zázraky počítačové techniky
Samozřejmostí se v současnosti stalo i počítačové zpracování budoucího projektu, tzv. 3D vizualizace. Tu ale většinou spatříte až ke konci teoretické přípravy. Jinými slovy začátek je někde jinde.
Každý bytový architekt by se měl v prvotní fázi osobně seznámit nejen s prostorem, s nímž bude pracovat, ale i s vámi. Bude ho přece utvářet pro vás. Měl by ho tedy přizpůsobit nejen vašemu životnímu stylu a potřebám, ale i vašim představám a plánům.
Nelze očekávat, že hned na druhý den vyrukuje s řešením, vy ho bez připomínek odsouhlasíte a je to. Naopak. Návrhem vše teprve začíná.
Každá rekonstrukce, každá přestavba, každý nový projekt by měl určitě projít několika konzultacemi či chcete-li schvalovacím řízením. Nejprve byste měli probrat uspořádání místností (koncepční a dispoziční řešení prostoru), postupně pak ke slovu přichází volba konkrétního materiálu a vzhledu bytového zařízení a výběr jednotlivých dekoračních doplňků (osvětlení, květiny, obrazy, textilie).
Profesionál zná velmi dobře aktuální nabídku trhu, stejně jako výhody a nevýhody jednotlivých výrobků a použitých materiálů. Výjimkou dnes již nejsou ani odborné dozory nad samotnými realizacemi projektových návrhů.
Rozpočet
Měli byste dopředu vědět, kolik peněz chcete do místnosti investovat. Určit si alespoň finanční strop, přes který nechcete jít. Během plánování se samozřejmě může stát, že danou hranici překročíte, o tom byste ale měli být včas informováni a architekt by pro vás měl mít předem připravenou i variantu B – tedy záložní řešení, jak problém vyřešit bez finančního navýšení.
Zpracovanou podrobnou kalkulaci budoucích nákladů byste měli vždy obdržet předem. Stejně jako podrobně rozkreslenou vzorkovou prezentaci domluveného návrhu, aby se předešlo na obou stranách případným reklamacím.
Cena se stanovuje podle objemu zakázky a náročnosti práce. Rekonstrukce garsoniéry bude samozřejmě levnější než návrh luxusní vily. Stejně tak bude jiná cena u začátečníka a již ostříleného kozáka, který zná do všech detailů byty politických špiček ve městě.
Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.
Autor: Blanka Rudinská