Nejdůležitější pro výběr vhodného umístění jídelního koutu je dispoziční řešení domu či bytu a zvyklosti rodiny. Pokud se všichni její členové scházejí každý den u společné večeře, bude patrně jídelně věnována mnohem větší pozornost než v rodině, kde její členové stolují společně jednou do roka na Vánoce.

V menších bytech je většinou menší jídelní stůl umístěn do kuchyně, kde se odehrávají snídaně a večeře. Pro slavnostní příležitosti je potom určen například stůl v obývacím pokoji. Jídelní stůl by měl být pro všechny stolující snadno přístupný, aby se mohli pohodlně usadit nebo odejít, aniž by vstával někdo další. Proto není pro společné rodinné obědy či večeře příliš vhodná rohová lavice nebo těžko přístupný stůl v rohu pokoje. Jídelní kout v kuchyni má své výhody. Servírování je pohodlné a je možné sledovat také přímo přípravu atraktivního pokrmu. Má ovšem také své nevýhody, alespoň pro někoho. Prostředí kuchyně může působit poněkud všedně a ne každý chce sledovat při jídle špinavé nádobí, ve kterém se před chvíli vařilo.

Majitelé miniaturních panelákových bytů nebo bytů s nešťastným dispozičním řešením přesunují jídelní stůl nejčastěji do většího obývacího pokoje. Pokud je pokoj dostatečně prostorný, stůl zde může mít své stabilní místo. Velmi zajímavým řešením pro menší pokoje a příležitostné stolování je například sklápěcí stůl umístěný na zdi a stohovatelné židle. Přestože se nábytek nepoužívá denně, měl by být dostatečně kvalitní, abychom se nedočkali jeho selhání v nejméně vhodnou chvíli. Zapomenout bychom neměli také na to, aby i skládací jídelní stůl ladil s ostatním nábytkem.

V nových domech je samostatná jídelna většinou součástí otevřeného prostoru na spojnici kuchyně a obývacího pokoje. Zcela uzavřenou jídelnu najdeme málokde. Takováto otevřená jídelna spojuje výhody stolování v kuchyni i obývacím pokoji. Připravené jídlo není potřeba daleko nosit, zároveň jsme již jednou nohou v reprezentativním pokoji. V těchto jídelnách je většinou po ruce také nádobí – běžně používaný i slavnostní servis, příbory apod.
V jídelním koutu si lze pohrát také s barvami a zařízením. Chceme-li, aby prostor působit kompaktně a splýval s ostatními místnostmi, zvolíme stejné barevné odstíny a styl nábytku. Pokud do jídelny zvolíme jinou barvu výmalby, podlahy a jiný nábytek, prostor bude působit, jako bychom opravdu jedli v samostatné jídelně. Chuť k jídlu podporují spíše teplé syté odstíny oranžové a červené, nechutenství naopak může vyvolat modrá, zelená nebo fialová.

Podlaha v jídelním koutu by měla být, stejně jako v kuchyni, především snadno udržovatelná. Zejména jsou-li v rodině malé děti. Vhodnými podlahovými krytinami jsou dlažba, PVC nebo plovoucí podlahy. Podlaha by také měla být odolná vůči častému šoupání a posunování židlí.

Výběru samotného jídelního stolu a zařízení jídelny je věnován článek Rodinné posezení v jídelně, výběru jídelní židle potom článek Pohodlné posezení i při jídle.

Foto: archiv firem