Čtyřtýdenní přípravy na Vánoce se slavily už ve 4. století v Galii a Španělsku. Do ostatních zemí tehdejšího křesťanského světa se tento zvyk rozšířil během 6. a 7. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.
První a druhá adventní neděle se podle křesťanské tradice nesou v očekávání Posledního soudu, kdy jsou věřící nabádáni k bdělosti a pokání. Symbolem této doby je temně fialová barva. Třetí neděli ji střídá růžová barva spolu s radostným očekáváním narození Páně. Poslední neděle je zasvěcena Zvěstování a narození Krista.
Dnes má většina lidí advent spojený hlavně s adventním věncem. Zvyk jeho zdobení pochází až ze století devatenáctého, a to z německy mluvících zemí. Jeho kulatý tvar má symbolizovat jednotu společenství lidí a Boha, živé věnce jsou pak symbolem věčného života.
Věnec je zároveň symbolem vítězství a královské důstojnosti a úcty a věncem adventním se vzdává hold tomu, kdo přichází jako král, vítěz a osvoboditel, tedy Ježísi Kristovi. Jeho příchod pak symbolizuje světlo hořících svíček, které roztpyluje tmu a strach.
Věnce, které se buď postaví na stůl, nebo se nad něj zavěsí, případně se pověsí na dveře, se dají koupit v obchodě, u pouličních prodejců anebo si je můžete sami vyrobit doma. Stačí vám kulatý korpus z různého materiálu (polystyren, sláma, roští), jehličnaté větvičky, krepový papír či stuha a čtyři svíčky, které by měly mít nejlépe fialovou barvu. Jednotlivé díly věnce pak k sobě nejsnadněji připevníte ohebným drátem.
Samozřejmě je možné věnec dozdobit ořechy, šiškami, kousky kůry, sušenými pomeranči nebo perníčky. Žádná dekorace by ovšem neměla být vyšší než svíčky, aby náhodou nevzplála. Každou neděli se pak postupně vždy zapálí jedna svíčka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Solná lampa - krásný, ale i zdraví prospěšný doplněk
Vyrobte si vlastní gelové svíčky
Ubrousková metoda
Podzimní depresi zažeňte aromaterapií