V následujícím textu vám nastíníme některé jednoduché a přitom vkusné a moderní možnosti jarního a velikonočního aranžování.
Asi základní dekorací, které si všimne nejeden koledník, je výzdoba exteriéru. Může jí být pěkně ozdobený jarní truhlík za oknem, věnec na dveřích či vratech či jen ledabyle nastříhané rašící větvičky ve váze u dveří.
Když už ale koledníky pozveme dále, nelze si nevšimnout sesazovaných misek z jarních cibulovin, vypichovaných velikonočních aranžmá, kompozic s obnaženými kořínky nebo netradičně vypěstovaných bylinek či pokojových rostlin.
Ať už se rozhodnete pro cokoli, musí z vaší práce být cítit, že jaro je tady, že všechna síla naší matičky země prýští skrz vaše pestrobarevné kombinace.
Tak a teď už jsme dostatečně naladěni a můžeme se pustit do výzdoby. Nejprve si ovšem zajistíme aranžovací potřeby - vajíčka, barvy na vajíčka, umělé nebo přírodní peříčka, hnízdečka, misky, aranžovací hmoty, kvetoucí jarní květiny, větévky, cibuloviny a aranžérský materiál - aranžovací hmotu, lepidlo, drátky a podobně.
Začneme aranžováním velikonočního truhlíku. Pokud jej chcete vyrobit z kvetoucích jarních cibulovin, nezapomeňte, že Velikonoce jsou tento rok docela brzy a je tak možné, že by vám mohl truhlík za oknem nebo kdekoli jinde namrznout. Na noc nebo i přes den, kdy by hrozily mrazíky, jej proto uschovejte dovnitř.
A jak tedy na náš jarní truhlík?
Nejdříve si vybereme vhodnou nádobu. Velikostně i tvarově záleží na každém z nás. Někdo si jej umístí na okenní parapet, jiný ke dveřím nebo na venkovní stůl. Truhlík může být tedy podélný, kruhový, nízký i vysoký. Může se jednat i o konkrétní jarní tvar - konev, zajíček,...
Každopádně by měl korespondovat se zamýšleným aranžmá. Doporučovala bych truhlíky z proutí, kam nasypeme substrát a vysadíme cibuloviny dle libosti.
Základ kompozice vytvoříme kvetoucími jarními cibulovinami, jako jsou narcisy, modřence, hyacinty a další druhy. Přidat pak můžeme macešky, sedmikrásky a celou kompozici doplnit pučícími větévkami šeříku, zlatého deště, vrby a různého proutí, které najdeme. Nakonec můžeme dozdobit zápichy velikonočních vajíček, zajíčků a dalších symbolů jara.
Pokud je libo raději velikonoční věnec, musíme si opatřit podklad. Oproti Vánočnímu období jej ale není nutné omotávat zelení. Pokud máte podklad ze slámy, sena nebo proutí, máte vyhráno. Vyberete si vhodnou barevnou kombinaci vašich přízdob a dle libosti ozdobíte. Zdobíme vždy celý věnec po celém obvodu, nebo uděláme aranžmá v jeho spodní části. Použijeme opět nabarvená a ozdobená či drcená vajíčka, proutí, symboly jara jako jsou zajíčci, kuřátka a podobně.
Zručnější nebo odvážnější z nás si pořídí živé květy např. tulipány, které opatrně zařízneme asi 10 cm pod květem a vložíme do plastových floristických zkumavek s vodou. Takto připravené květy pak aranžujeme pomoci drátku na věnec. Jedná se o vysoce efektní záležitost, ovšem mějte na paměti opět možnost mrazíků a s nimi nutnost dočasného uschování takovýchto aranžmá v interiéru!
Nyní přichází tip pro ty z vás, kteří si rádi vyzdobí své okolí, ale buďto nejsou až tak kreativní nebo jsou prostě časově vytížení. To, že vaše výzdoba budou prosté rašící větvičky, rozhodně neznamená, že vaše dekorace bude hrát druhé housle. Stačí vyjít na zahradu či volně do přírody, zhluboka se nadechnout, mít v ruce zahradní nůžky a začít stříhat!
Ačkoli se vám hromádka nastříhaného proutí bude zpočátku zdát jako odpad určený k odvozu na kompost, zadržte. A jen tak si do ruky nasbírejte snítku roští. Bude okouzlující, voňavá, energická. Pak už stačí ji jen umístit do vhodné vázy s vodou. Budete mít nádherou a jedinečnou dekoraci do bytu či před dům.
Když už máme koledníky doma, jistě je okouzlí vypichovaná aranžmá. Na ně potřebujeme vhodnou misku - opět doporučím proutěnou nebo tvořenou větvičkami, popř. proutěný košík. Do misky si pevně umístíme aranžovací hmotu, kterou jsme před tím na několik hodin namočili do vody a nechali ji dobře nasáknout.
Po přípravě rostlinného materiálu nejdříve vypichujeme zelený základ, který tvoří zajímavé listy. Poté umístíme nejvýznamnější květinové solitéry - nejlépe květy cibulovin. Doplníme množstvím rašící zeleně a dále je pak na každém z nás, zda si ponecháme aranžmá jednoduché nebo jej obohatíme o barvená vajíčka, zápichy s jarními mláďátky či podobnými symboly.
Pro zvýšení a atraktivity můžeme do aranžmá také umístit svíčku. Můžeme se pak krásou našeho výtvoru kochat i ve večerních hodinách.
Modernějším ekvivalentem vypichovaných misek jsou rychlená aranžmá jarních cibulovin s obnaženými kořínky. Řekla bych, že není ani nic jednoduššího. Prostě si vyberete speciální vhodnou nádobu s tenčeným hrdlem - nejlépe skleněnou, pokud možno designovou, přidáte na dno vodu a cibulku uložíte tak, aby byla s touto tekutinou jen v úzkém kontaktu. Pokud byste ji uložili do nevhodné nádoby nebo ji ponořili hluboko, hrozí, že by mohla být napadena hnilobou nebo jinými chorobami, které by jistě nezvýšily estetickou úroveň aranžmá. V této možnosti aranžování se meze nekladou a zaleží už jen na tom, jak velkým kreativcem jste. V případě tohoto aranžmá bych se vyvarovala použití umělých materiálů. Doplnit můžete vše o přírodní prvky - drcené skořápky, peříčka, kamínky a podobné.
Můžete sdružit několik podobných váz k sobě, můžete svázat snítku cibule a ponořit ji. Sami se budete divit, jaká je tohle floristická chemie a jaké je to vzrušení pozorovat každodenní přírůstky a počínání malých čerstvých kořínků, jimiž jste spolutvůrci.
Pak zde máme nápad pro všechny bylinkaře a semínkáře. Vypěstujte si vlastní osení nebo bylinky do velikonočně laděných nádob. Musíte ovšem začít včas! Ideálně hned teď! Výhodou je, že budete potřebovat jen skořápky od vajíček, do kterých umístíme malé množství substrátu, bylinky vysejete a přiměřeně zavlažíte. Za pár dní budete mít skořápky s roztodivnými zelenými vlasatými účesy. A co je nejlepší? Po Velikonocích je můžete klidně sklízet a používat v kuchyni. Je to prostě ideální spojení pěkného s užitečným.
Jako poslední a dnes poměrně oblíbenou, dlouhodobou a moderní dekorací uvádím dekoraci z pokojových rostlin. Základem je výběr pokojové rostliny. Buďto si vybereme z některých, které máme doma nebo si ji pořídíme v květinářství nebo zahradnictví. Vždy ale mějte na paměti podmínky, do kterých ji hodláte umístit. Takový brambořík nebo primuli je dobré umístit do chladnějšího interiéru. Kdežto drobné orchideje nebo fíkusy potěší teplejší části vašeho obydlí. Postup výsadby je pak stejný jako při pěstování bylinek. Připravíme si vhodnou nádobu, v tomto období nejlépe pestré barvy nebo jarního designu, umístíme substrát, rostlinku vysadíme a zavlažíme. Dekorace, jako je tato si můžeme užívat po delší čas.
Jak jste se v tomto článku dozvěděli, fantazii se meze jistě nekladou. Každý můžeme mít doma alespoň malé barevné aranžmá, které potěší nejen nás samotné, ale jistě také někoho blízkého. Tak hurá do toho, pojďte využít jarní síly, energie a pestrosti a pobavte se při výrobě nějaké té jarní nebo velikonoční dekorace.
Autorka: Lenka Vašíčková, floristka