V interiéru může stěna sloužit buď jako stínicí systém na okna či jiné prosklené plochy, anebo funguje jako dělicí prvek v interiéru - rozděluje buď jednu místnost na různé sektory (např. obývací pokoj a jídelnu) nebo odděluje dvě místnosti, mezi nimiž nejsou dveře (třeba předsíň a šatnu či ložnici a pracovnu).
A jak taková japonská stěna vlastně vypadá a z čeho je tvořena? Jedná se o posuvný systém jednotlivých látkových panelů dole zatížených těžítky, zavěšených na profilu s dvěma až pěti kolejničkami, které jsou osazeny jezdci se suchým zipem. O tom, kolik bude obsahovat systém kolejniček, rozhoduje počet panelů a samozřejmě i šířka prostoru, který chceme japonskou stěnou zakrýt. Panely se šijí z látek, od tenčích záclonových přes silnější roletoviny až po přírodní dřevěné tkaniny. Panely by měly být ideálně široké od 60 do 120 cm.
Shrnování panelů je možné několika způsoby. Vždy je lze shrnovat jen buď na jednu, či na druhou stranu, případně je navržen systém se shrnováním na obě strany či doprostřed. Přitom se jednoduše tahá za samotnou látku anebo je profil, který bývá většinou bílý, můžete však sehnat třeba i profil nerezový, vybaven tahacím systémem - řetízkem nebo tyčí. Výjimkou už však dnes není ani stahování pomocí elektromotoru na dálkové ovládání.
Pokud je japonská stěna ovládána tahacím systémem, pak musí mít buď stejný počet drážek jako panelů, případně může být panelů dvakrát více než kolejnic - takové stěně se pak říká opona. Pokud je stěna navržena bez tahacího systému, mohou být panely jak volné, tak i mezi sebou provázané, což pak znamená, že vytažením jednoho se vytahuje i následující panel. Takové provedení je více variabilní.
Vždy je třeba před zadáním zakázky na japonskou stěnu dobře vyměřit všechny prostory a vhodně stěnu rozvrhnout. Panely by neměly zakrývat topná tělesa, aby nedošlo k únikům tepla, na oknech by zase po stažení neměly zakrývat část okenní tabule - tady nastává zřejmě jediná nevýhoda japonských stěn, že je nutné mít vedle prostoru, který chceme zakrýt, místo o šířce jednoho panelu, kam se stěna stáhne.
Stěny mají díky použití kvalitních látek a dalších materiálů vynikající stínící i izolační vlastnosti a výhodou je také velmi jednoduchá a rychlá montáž. Vodící lišty, které nesou panely, se uchytí ke stropu bajonetovým způsobem. Ceny japonských stěn se pohybují kolem 1500 Kč na metr čtvereční.
Autor: efa
Foto: archiv firmy Gardinia