Menší byty mohou působit velmi útulně a kompaktně, jen je potřeba velmi dobře přemýšlet o rozvržení nábytku a dekorací. Naštěstí existuje spousta praktických řešení, které vám umožní obývat plnohodnotný byt spolu se všemi funkcemi, které od něj vyžadujete. 

Jaké zóny v pokoji potřebujete? Navrhněte si základní půdorys

Dispozice bytu mohou být limitující. Než strávíte celé dny s aku vrtačkou v ruce a snahou sestavit jednotlivé nábytkové sestavy, navrhněte si nejdřív rozmístění nábytku podle konkrétních zón vašeho bytu. Mezi ty základní patří kuchyň s jídelním stolem, spací část, obývací část a koupelna. Často je potřeba do prostoru vměstnat také pracovní či studijní kout. To vše s vhodným rozvržením je možné. 

Jak zařídit menší kuchyň

U menších kuchyní je většinou potíž s velikostí pracovní desky a celkově s úložným prostorem. Dobře tak vybírejte, jaké nádobí ve své kuchyni opravu potřebujete. Není potřeba vlastnit deset skleniček, když využíváte maximálně dvě. Stejnou redukci proveďte u zbývajícího nádobí. Tak budete mít prostor na další potřebné věci. Pokud opravdu veškeré kousky potřebujete, poslouží vám dobře různé kuchyňské organizéry do poliček i závěsné systémy, které využijí každý volný centimetr.

Pracovní desku můžete rozšířit o dodatečný ostrůvek, který můžete dnes pořídit za pár korun. Rázem získáte další místo na krájení a vaření, a zároveň úložný prostor navíc. Skvělý je také flexibilní pojízdný vozík na suroviny. 

TIP: V menších kuchyních využijte multifunkční spotřebiče. Mikrovlnku s troubou 2v1, gril s toustovačem s různými nástavci nebo třeba multifunkční robot hravě zastane několik funkcí najednou. 

Jak zařídit menší obývací pokoj

Prvním krokem je oddělení kuchyňské a obývací zóny. Aby na sebe plynule navazovaly, ale nenarušovaly se, doporučujeme předěl prostoru pomocí gauče, který oddělí právě obývací část. Stejnou službu vám ale udělají i stylové regály či knihovny, které prostor opticky rozdělí. Trendy jsou také nastavitelné lamely, které slouží jednak jako rozdělovač prostoru, ale i jako dekorace. 

Jak zařídit malý byt?

TIP: V obývacím pokoji rozhodně počítejte s rozkládacím gaučem. Využijete je pro návštěvy. Pokud byste plánovali na gauči spát permanentně vy, vybírejte gauč s kvalitní matrací, která bude vhodná pro každodenní spaní. 

Pracovní kout a jak pro něj najít místo

Potřebujete-li prostor pro práci, máte několik možností. Pokud opravdu bojujete s prostorem, můžete pracovat u jídelního stolu, jen si přiberte kvalitní ergonomickou židli. Máte-li ale k dispozici volný kout nebo část pokoje, dopřejte si regulérní pracovnu. Existují menší, a dokonce i rohové stoly vhodné do malých místností, které vám umožní nerušeně pracovat i ve vaší garsonce. 

Umístění stolu vybírejte tam, kde je dostatek denního světla a zároveň zásuvka pro monitor a počítač. 

Malé, ale plnohodnotná ložnice

Spací část v menších bytech by nejen že neměla chybět, ale měla by na ni být zaměřena maximální pozornost. Spánek je důležitý pro naši psychickou pohodu, ale u zdraví. A malý byt na tom nic nemění. 

Vybírejte proto v každém případě kvalitní matraci spolu s odpruženými rošty. Máte-li vyhrazenou část na spaní, je to ideální. Opět ji doporučujeme oddělit od obytné a jídelní části, aby byl prostor vyhrazený čistě pro relaxaci a spánek. Regály, knihovny, paravány nebo lamely mohou krásně obytnou a spací část oddělit. 

TIP: Opticky zvětšit prostor vám nejen v ložnici pomohou velkoformátová zrcadla.

Některé byty nabídnou prostorová řešení v podobě vyvýšených pater. To je ideální pro byty s vyššími stropy, kde by jinak velká část prostoru nebyla plně využita. Takhle získáte komfortní spací část a zároveň dostatek prostoru na gauč a všechny další zóny, které potřebujete. 

TIP: Mezi nevšední řešení patří i vyklápěcí postele, které před spaním jednoduše vyklopíte ze zdi. Posloužit mohou ale i rozkládací jednolůžka. Ty fungují jako postele s výsuvným šuplíkem, ve kterém se skrývá další lůžko.

Zdroj foto: Krakenimages.com / Shutterstock.com

- PR článek -