Doplňte prostor květinami, nábytkem a doplňky, které zatraktivní jinak nudný šedý prostor. Za pár hodin můžete se špetkou odhodlání vytvořit kouzelné místo, kam se budete rádi vracet v letních měsících i v zimním období. Vaše terasa nebo balkón může mít různorodé využití, můžete ji za pár chvil proměnit v domácí posilovnu, prodloužený obývací pokoj nebo slunnou odpočinkovou zónu ve stylu přímořských států. A věřte, že změna vám nemusí ani nijak výrazně zatížit peněženku.

Jak začít?

V prvé řadě vykliďte všechny přebytečné věci, vytřete podlahu, odstraňte prach a špinavé pavučiny. Aby terasa skutečně prokoukla, můžete ji nechat nově vymalovat a položit novou podlahu nebo koberec. Na stěny se doporučuje volit světlé barvy, zatímco na zem teplé přírodní tóny, vše však záleží na vašem vkusu. Věnujte pozornost také zábradlí. Zjistěte, zda nepotřebuje opravit, natřít nebo jinak ošetřit.

 

Zelený balkón je jistota

Místo máme připravené a nyní přichází čas na zkrášlování. Nejjednodušší způsob, jak zútulnit balkón nebo lodžii v panelovém domě, můžete vysazením rostlin, které si můžete vypěstovat sami ze semínek, což může být pro laiky nelehký a pracný úkol, nebo si vyklíčené sazeničky zakoupit v zahradnictví, kde si můžete přímo vybrat barvu, vzrůst a vzhled rostliny. Je lepší si vše předem rozvrhnout na papír, abyste měli představu o rozměrech a počtu květináčů, které musíte nakoupit. Při výběru mějte na paměti, zda konkrétní druh rostliny odpovídá klimatickým podmínkám vaší terasy, tedy na jakou světovou stranu je orientovaná a zda je na ní převážně stín nebo slunce.

 

Ať nakupujete květiny kdekoliv, vždy si zkontrolujte jejich zdravotní stav. Zdravá rostlina má sytě zelené listy beze skvrn, jejichž okraje nejsou ani zažloutlé nebo oschlé. Jen tak se vyhnete nákupu rostlin napadených škůdci už v hobby marketu. Nejlepší je, když jsou listy rovnoměrně rozvětvené a poupata nejsou otevřená. Na pohled můžete rovněž zkontrolovat správně rozvinutý kořenový systém. Substrát pro balkónovky musí mít odpovídající složení a dostatek živin, proto se doporučuje adekvátně namíchanou zeminu koupit přímo v obchodě. Nesmíte zapomínat, že základem správného pěstování okrasných i stálezelených rostlin je vhodná zálivka, protože bez ní vám mohou květiny uhynout a vaše snažení přijde vniveč.

 

Jakmile budete květinám věnovat dostatek své péče, odvděčí se vám celoročním kvetením a bohatým množstvím silných zelených listů. Nic vám ani nebrání v tom udělat si na svém balkóně v městské zástavbě malou zahrádku, kde můžete pěstovat nejen bylinky, mezi něž se řadí například meduňka, máta, petrželka, pažitka, libeček, vřes a mnohé další, ale také rajčata, papriky, brambory, fazolky, hrášek, jahody, salát a netradičně také houby. Skvělým tipem jsou jedlé keře, jako jsou borůvky, maliny, rybíz, brusinky nebo ostružiny. Na slunečných terasách můžete zkusit pěstovat také malé ovocné stromky nebo jehličnany. Hnojíme standardně tekutým univerzálním hnojivem, které se přidává v malém množství do zálivky. Když hodně cestujete, vaši zahrádku vám pomohou ve vaší nepřítomnosti kontrolovat samozavlažovací truhlíky, které udržují substrát rostlin správně vlhký.

Rostliny nemusí zabírat místo pouze na podlaze nebo na skříňkách, můžete je umístit do speciálních držáků, takže je můžete mít v několika výškách najednou. Koupě pestrobarevných květináčů nejen přidá na originalitě, ale prostor také rozveselí. Truhlíky se vyrábí z různých materiálů, nicméně nejpraktičtější je plast, jelikož se lehce omývá, uskladňuje a nemá tak velkou hmotnost. Zastánci vintage stylu však mohou sáhnout po proutěných koších nebo, keramických či jiných truhlících nebo ne příliš obvyklých nádobách, jako jsou hrnce, kbelíky nebo vázy, které ve vaší domácnosti již nemají své využití. Nebojte se hrát si s materiály, kombinujte rozličné barvy a druhy rostlin.

 

Nábytek na balkón

Máte v panelovém domě malý balkón a jste rádi za každý kousek volného místa? Využijte skládací nábytek, který je možné zakoupit ve specializovaných obchodech s nábytkem. Skládací stolky a židle nezabírají tolik místa, protože je můžete složit a pověsit na stěnu nebo opřít o zeď v koutě. Proč byste měli zakopávat o nábytek, když ho zrovna nepotřebujete. Přece vám stačí mít v zásobě jen dostatečný počet židliček, abyste mohli usadit všechny hosty nebo členy rodiny.

 

Na venkovní posezení se nejlépe hodí dřevěný nábytek. Ve výhodě jsou majitelé velkoprostorových teras, kteří si mohou dovolit nerozložitelná, pohodlná ratanová křesla nebo lehátka doplněná velkým slunečníkem. Příliš masivní nábytek se však pro tyto účely nehodí, nelze s ním jednoduše manipulovat a zpravidla nebývá tak odolný proti povětrnostním vlivům.

Pokud máte průhledné zábradlí a nechcete, aby na vás viděli zvědaví sousedé, kapku soukromí při stolování nebo chvilce oddechu získáte upevněním neprůhledné zástěny. Zástěna se dá zakoupit v různých barvách, a jelikož je vyrobena z polyesteru, je možné ji prát i v pračce. Navíc jde lehce sundat, drží ji pouze popruhy, takže dáte balkón mžikem oka do původního stavu.

Vězte, že nemusíte utrácet horentní sumy za nové kusy nábytku, dobře vám poslouží i staré věci po prarodičích nebo z bazarů, které si sami opravíte a natřete novou barvou. Improvizujte a dávejte starým věcem nový účel, třeba stará komoda poslouží k uschování polštářků přes zimu nebo vysloužilá polička udělá parádu jako podstavec pro bylinky.

 

Zasklení lodžie ušetří peníze za vytápění

Jestliže máte balkón umístěn na jižní nebo návětrné straně, takže na něm nemůžete trávit čas kvůli ostrému sluníčku nebo silnému větru, investujte do zasklení. Zasklívací systémy jsou moderní způsob, jak získat na svém venkovním prostoru dostatek soukromí. Kromě toho chrání proti špatným povětrnostním podmínkám a jsou praktickým pomocníkem pro snížení nákladů domácnosti, jelikož fungují rovněž jako výborná tepelná izolace. Zákazník si může vybrat z rámového nebo bezrámového zasklívacího systému, skla mohou být pevná nebo posuvná po speciálních kolejničkách a v případě potřeby je můžete otevřít nebo je nechat celou dobu zavřené. Firmy vyrábí rámy i skla na míru, takže je možné zasklít i atypické konstrukce. Zasklený prostor nezapomínejte pravidelně větrat, jinak by se mohly objevit plísně. Nejste-li zastánci hmyzu, umístěte do oken moskytiéry.

Doplňky

Estetický požitek z dobře udělané práce dělají především detaily. Nezapomeňte na příjemné osvětlení, večer si atmosféru zpříjemněte například svíčkami nebo lampiony. Se západem slunce se může mírně ochladit, takže se vám bude hodit teploučká dečka. Pro ještě větší komfort si z obývacího pokoje přineste několik malých polštářků. Umělečtěji zaměřené osoby si mohou na balkón vytvořit nějakou dekoraci. Záleží pouze na vaší fantazii, zda se pustíte do výroby rámečků, obrazu či jiné dekorace nebo si vše potřebné koupíte v obchodě. Vhodnými doplňky jsou kamenné sošky, ptačí budky, konvice, mísy apod. Všechny předměty a barvy by měly korespondovat k vámi zvolenému stylu, nemusíte to přehánět s počtem a honosností, platí totiž známé pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Autor: Olga Kolková

Foto: Ikea