Podle čeho vybrat kancelářskou židli pro práci z domova
Kancelářské židle už dnes nejsou jen výsadou firemních kanceláří, ale své místo si nacházejí i v domácnostech. Než nastala současná situace, byly využívány spíše sporadicky, ale s přesunem na home office se stávají nezbytností. A i když se později vrátíme k běžnému životu, práce z domova už s námi nejspíš zůstane. Jak vybrat ideální kancelářskou židli, aby skvěle padla vaší postavě a časovým potřebám? Existuje několik základních parametrů, které vám s výběrem pomohou.
Foto: Perfect-office.cz
Typy kancelářských židlí
Vedle kancelářských židlí můžete narazit také na kancelářská křesla. Jaký je mezi oběma typy rozdíl? Židle jsou celkově lehčí a méně robustní než kancelářská křesla. Velkým rozdílem je i to, že područky u křesel jsou napevno spojeny s tělem křesla a nelze s nimi nijak hýbat. Z ergonomického hlediska jsou židle lepší, můžete na nich sedět i vyšší počet hodin v kuse. A podle čeho je lze rozlišit? Hlavní rozdíl tkví v mechanice.
Synchronní mechanika
Synchronní mechanika patří k nejoblíbenějším a je vhodná pro dlouhé sezení. Díky ní si můžete nastavit opěrku židle tak, jak vám to bude pohodlné a v dané pozici ji zastavit nebo nechat volně, aby se přizpůsobovala vaší pozici. V souvislosti se zádovou opěrkou se pak hýbe i sedák, proto se jedná o mechaniku synchronní. Ergonomicky se jedná o skvělé řešení.
Asynchronní mechanika
Asynchronní mechanika umožňuje zvlášť nastavit sklon opěrky a zvlášť sklon sedáku. Proto, když se zakloníte, sedák nejde automaticky s opěrkou. Tyto židle poznáte tak, že mívají tři páčky. Jednou nastavujete výšku židle, druhou polohu opěrky a třetí polohu sedáku. Díky tomu je zajištěna velká variabilita pozic, které lze různě měnit.
Houpací mechanika
Tento typ mechaniky kopíruje způsob pohybu houpacího křesla. Jedná se o pohodlnou záležitost, ale spíš jen na chvíli. Pro dlouhodobější práci v křesle není příliš doporučována. Tento typ židle nemá nastavitelnou ani opěrku ani podsedek, obě části jsou spojené a při sezené se hýbou společně podle vašeho způsobu sezení. Lze nastavit jen výšku židle a případně tuhost houpacího efektu.
Foto: Wiesner Hager
Body Balance mechanika
Systém BODY-BALANCE-TEC nabízí řadu zdravotních benefitů. Při sezení na takové židli totiž zároveň posilujete zádové svalstvo. Jedná se o „dynamický způsob sezení“, kdy jste v podobné pozici jako na balančním balónu a vaše tělo musí být ve správné poloze a sezení vyvažovat. Ergonomicky se jedná o skvělé řešení, systém však nelze nijak zablokovat, takže s židlí musíte spolupracovat neustále. Porto to z hlediska pohodlí nemusí být ideální řešení.
Narazit můžete také na Move and Stop mechaniku, která je podobná jako Body Balance, ale pohyb židle lze i zastavit. K dispozici je i mechanika Hard, která je určena pro lidi s vyšší váhou, kteří na židli tráví hodně času.
Foto: Spinalis
Důležité parametry při výběru
Každá kancelářská židle disponuje hned několika vlastnostmi, které hrají při výběru roli. Představme si ty nejdůležitější.
Nosnost
Každá židle by měla odpovídat váze toho, kdo ji bude nejvíce používat, aby tak byly využity její nejlepší vlastnosti. Vždy si proto před nákupem zkontrolujte maximální nosnost, některé židle jsou určeny jen pro váhu do 80-100 kg, ale najdou se i takové, které jsou uzpůsobeny i pro 180 kg. Není dobré si kupovat takový model, který jen tak tak udrží vaši váhu a naopak je zbytečné pořizovat židle s nadhodnocenou nosností.
Doba sezení
Důležitý je i průměrný čas, který denně na židli strávíte. Pokud se jedná o občasnou záležitost do pracovny, židle nemusí mít ty nejlepší ergonomické vlastnosti. Ale jestliže pracujete na home office, s výběrem byste si měli dát opravdu záležet.
Od 0 do 3 hodin denně
Pokud trávíte na židli minimum času, můžete klidně sáhnout po levnějších variantách a rozmýšlet se dle vzhledu, barvy a podobně. Takový model nemusí nutně splňovat ty největší požadavky a postačí vám základní možnosti nastavení.
Od 3 do 5 hodin denně
V tomto případě už je třeba se trochu zamyslet, jaký typ zvolíte a s jakou mechanikou. Židle by vám měla být pohodlná, kromě výšky by měl jít nastavit i sklon opěrky, sedačky či opěrky na hlavu.
Od 5 hodin denně a více
Pro dennodenní dlouhodobou práci jsou doporučovány ty nejlepší modely, které se ergonomicky co nejvíce přizpůsobí vašim potřebám. Nutná je pevná a plně nastavitelná konstrukce, posuvné područky, nastavitelná opěrka i sedadlo a také opěrka na hlavu. Můžete uvažovat i o tzv. zdravotních židlích.
Mechanika a možnosti nastavení
Jak už zde bylo řečeno, jednotlivé typy židlí se dělí dle způsobu, jak mají řešenou mechaniku. Před nákupem si vždy zkontrolujte, co všechno lze u židle nastavit.
Výška sedačky
Základním nastavením je výška celé židle, tohle nastavení by měl mít každý model. Přizpůsobíte tak sezení například pracovnímu stolu nebo ostatním uživatelům, kteří se o židli dělí.
Bederní opěrka
Velice příjemnou možností je nastavitelnost bederní opěrky. Nenastavujete pouze celou zádovou opěrku, ale můžete si ji lépe vytvarovat i v oblasti beder.
Opěrka hlavy
Opěrky hlavy slouží jak k občasnému odpočinku, tak k neustálé podpěře hlavy. Díky nim si narovnáte krční páteř a ideální je, když je opěrka posuvná.
Loketní opěrky
Loketní opěrky neboli područky slouží k tomu, aby si vaše ruce mohly odpočinout. Někdy se využívají i přímo při práci na počítači. U některých područek lze nastavit jen výšku, jiné mají i vrchní rotaci a možnost posunu dopředu či dozadu.
Materiál a čalounění
Kancelářské židle se obvykle vyrábějí z pevného plastu v kombinaci s kovem. Při výběru ale hraje roli hlavně typ potahu, a to nejen kvůli pohodlí, ale také kvůli údržbě.
Syntetická kůže
Syntetická kůže vypadá hezky a snadno se udržuje, ale obzvláště v letních měsících není příliš praktická. Je neprodyšná a v krátkém oblečení se na ni snadno „přilepíte“.
Pravá kůže
Pravá kůže je oproti té syntetické luxusní záležitostí, kterou najdete u dražších modelů. Je také snadno omyvatelná, dobře vypadá a je pohodlná, ale cenově daleko převyšuje ostatní materiály.
Síťovina
Oblíbenou možností je síťovina, která je skvěle prodyšná, příjemná a má moderní vzhled. Není však tak snadná na čištění, jako kůže.
Klasické čalounění
Čalounění je nejběžnější variantou, nabízí různé barevné možnosti, patří k levnějším a je pohodlné. S údržbou je to podobné jako u síťoviny, čalounění má však větší tendenci žmolkovatět, trhat se a jinak ničit.
Kolečka
Praktická kolečka má každá kancelářská židle a pokud ji budete používat doma, nejvíc vás budou zajímat kolečka kvůli povrchu vašich podlah. Některé materiály totiž mohou podlahu odřít, proto například pro plovoucí podlahy volte pogumovaná kolečka. Na kobercích si naopak vystačíte s klasickými tvrdými plastovými.
Cena
V jakých cenových relacích se kancelářské židle pohybují? Jedná se o celkem široké spektrum začínající na pár stovkách a končící u vyšších.
Do 3000 Kč seženete základní varianty s jednoduchou mechanikou, levnějšími potahy a bez nastavitelných detailů. Takovou variantu využijete spíš jen pro občasné posezení. Pro home office se doporučují dražší varianty, alespoň od 3000 Kč a výš. Tam už najdete lepší ergonomické vlastnosti, kvalitnější materiály i širší možnosti konkrétního nastavení. Ty nejlepší varianty pak najdete v hodnotách nad 10 000 Kč, které nabízejí maximální možnosti nastavení, multifunkční mechaniku, vysokou nosnost a ty nejlepší materiály.
Tipy, jak na židli správně sedět
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem