Aktivní židle je přesně ta pravá
Podstatné je sedět pohodlně, na celou hloubku sedadla a především se nehrbit, neboť při sedu, kdy je páteř prohnuta obráceně než je jí přirozené, se zvyšuje tlak na meziobratlové ploténky až o čtyřicet procent. O tom, kolik lidí trpí bolestmi zad vinou nevhodně zvolené židle by mohli lékaři dlouze vyprávět.
Kancelářská židle by měla umožňovat zcela individuální nastavení, přičemž je dobré dbát několika základních pravidel. Sedadlo má být mírně nakloněné dopředu a zádová opěra by měla pružně podpírat trup v jakémkoliv přirozeném záklonu. Židle s výškově stavitelným anatomicky tvarovaným a odpruženým sedákem zajišťuje správnou polohu pánve a zabraňuje při dosednutí nezdravým nárazům páteře.
Důležitou součástí je pak také aktivní odpružené opěradlo s nastavitelnou výškou a bederní podpěrou, umožňující nastavení přítlaku dle váhy sedícího, které se stará o přesné podepření páteře a současně brání zlozvyku „kulatit“ záda. Synchronní mechanika zajišťuje snížení sedáku v jeho zadní části při pohybu opěradla vzad, tím pečuje o správné podepření páteře v jakékoliv poloze.
Židli vybírejte podle konstrukce
Židle by vás měla neustále pobízet k pohybu, což je pro tělo přirozené, a měla by navodit pocit bezpečí tvarováním, které podepře páteř. Dynamické sezení umožňuje speciálně k tomu účelu vyvinutý sedací mechanismus židle, který automaticky přizpůsobuje zádové a sedací opěry židle pohybům trupu. Tak je umožněn synchronní pohyb sedáku a zádové opěry současně se zádovými svaly, aniž by bylo třeba manuálně židli nastavovat. Některé typy židlí umožňují individuální nastavení síly přítlaku dle váhy uživatele.
Při dynamickém sezení se pak lidské tělo neustále bezděky namáhá, dalo by se téměř říci, že cvičí. Kromě synchronního sedacího mechanismu má mít pracovní židle nastavitelnou hloubku a výšku sedáku i opěradla, polohovací opěrku hlavy a područky výškově i šířkově stavitelné. Kvalitní pojezdová kolečka zvolíme podle tvrdosti podlahy za pružná či tvrdší. V každém případě platí, že ani ta nejlepší židle neposkytne plný užitek, není-li správně nastavena a používána. Proto výšku židle upravíme tak, aby se chodidla dotýkala podlahy celou plochou a kolenní kloub s podlahou svíral pravý úhel. Doporučených devadesát stupňů platí i pro úhel mezi sedákem a opěradlem.
Základní parametry pro výběr kancelářské židle:
1. Anatomicky tvarovaný sedák se zaobleným okrajem pro pohodlné sezení bez tlaku na spodní část stehen
2. Dostatečně velký opěrák podpírající záda po celé jejich délce a po celou dobu sezení
3. Centrální píst, který tlumí nárazy při dosedání
Orientační míry rozhodující pro výběr židle podle výšky postavy:
výška postavy 155 cm - výška sedáku 41 cm - výška pracovní plochy 60 cm,
výška postavy 170 cm - výška sedáku 46 cm - výška pracovní plochy 65 cm,
výška postavy 185 cm - výška sedáku 52 cm - výška pracovní plochy 72 cm.
Text: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Hermann Miller, Profim, Office pro