Pro občasnou práci postačí skládací stolek, plnohodnotný home office vyžaduje i úložné prostory
I když nemáte k dispozici speciální místnost nebo větší kout, existují způsoby, jak si plnohodnotné pracovní místo vytvořit. Nejprve vyberte místo, kde by váš pracovní prostor mohl být. Pokud chcete využít maximum přirozeného světla, pak hledejte místo u okna.
Pracovní místo může být jak v rohu, tak u rovné zdi. Lze myslet ale i více kreativně. Co třeba prostor pod schody nebo nepříliš využívaná šatní skříň? I zde může vzniknout ideální domácí kancelář. Místo opravdu nemusí být moc velké, stačí jen, aby se sem vešel stůl, židle a nějaký ten úložný prostor.
Jestliže patříte k těm, kteří s prostorem bojují, pak určitě zvažte možnost rozkládacího nábytku. Pro občasnou práci z domova postačí skládací stůl, který lze připevnit na zeď. Vždy po práci jej můžete složit, stejně jako židli, kterou lze schovat například za skříň nebo pod postel. Jestliže ale potřebujete místo, kde budete mít počítač, kopírku nebo další pracovní potřeby, se stolem by se nemělo hýbat.
V takovém případě je ideální rohový stůl, díky němuž maximálně vytěžíte daný prostor. Jako stůl lze využít i širší dřevěnou desku přidělanou na zeď, která nemusí mít nohy a lze pod ni uložit potřebné vybavení. Velice praktické jsou i multifunkční stoly, které už mají zabudované i police a šuplíky. Vždy je dobré pracovat s výškou místnosti a spíše než horizontálně myslet vertikálně.
Co se týče židle, měla by být nejen skladná, ale také pohodlná a vhodná pro záda. Zkuste rovněž udělat kompromis mezi pohodlností a designem, aby pracovní kout zbytečně příliš nerušil ostatní prostor v interiéru, ale aby jej naopak stylově doplnil. Použitý nábytek se snažte barevně i materiálově sladit s ostatním vybavením v místnosti.
Popisovací tapeta může být skvělým místem na poznámky
Když už jsme u designu, domácí kancelář lze vybavit v mnoha stylech. Pracovní kout by měl především podporovat vaše myšlení a fantazii a být příjemným místem, v němž se cítíte dobře. Nemyslete tak jen na funkčnost, ale také na vzhled. Dané místo lze zpestřit nějakou pěknou tapetou, domácími fotografiemi, pěknou lampou nebo třeba drobnou květinou.
V ideálním případě je pracovní kout osvětlen denním světlem. Pokud je umístěn v rohu, kam mnoho denního světla nedopadá, je vhodné jej doplnit bodovými světly.
Praktickou i designovou funkci představuje nástěnka na poznámky, která může mít i podobu magnetické tabule nebo tapety, na níž lze psát. To všechno dnes bez problému pořídíte a můžete si tak jednoduše zapisovat poznámky, které budete mít vždy na očích.
Neméně důležité jsou i úložné prostory. Jak už bylo řečeno, v malých prostorech je třeba myslet vertikálně a na maximum využít danou stěnu. Skvěle poslouží látkové kapsáře nebo různé závěsné organizéry, do nichž lze ukládat dokumenty, psací i jiné kancelářské potřeby nebo různé nástroje, pokud se například živíte nějakým drobným řemeslem.
Rohy vedle okna jsou většinou zcela nevyužity - pracovní kout skvěle vyplní tento prostor a zároveň poskytuje dostatek denního světla.
Vhodné jsou i poličky nebo stolek se šuplíky. To i kvůli tomu, abyste vždy měli kam uklidit nepořádek ze stolu, který by mohl jinak v bytě působit negativně. Nebojte se poličky připevňovat nad sebe, vytvoříte tak zajímavý efekt.
K zamyšlení je i vhodná volba osvětlení. Můžete buďto zvolit klasické stolní lampičky, které ale zaberou nějaké místo na pracovní desce, nebo lampičku na zeď. Velice efektivní jsou i bodová světla vestavěná zespod do poliček nad pracovní deskou nebo i světelné LED pásky.
V každém případě používejte spíše světlé a pozitivní barvy a pracovní místo se díky tomu stane vaším osobním prostorem, v němž se vám bude dobře trávit čas.
"Tahat" si práci skoro až do postele není ideální, ale pokud není jiná možnost, splní i pracovní kout v ložnici svoji funkci velmi dobře. Základem jsou zde úložné prostory, kam práci a papíry uklidíme a nemáme je na očích i při usínání.
Vytvoření pracovního zákoutí mezi kuchyní a obývacím pokojem - skvělý nápad, jak vytvořit pracovní místo na prostoru, který nebude chybět.
Autor: Eliška Střelková