Živý stromek

Uříznutím stromku se naruší přívod živin a dochází k jeho postupnému usychání. Jak dlouho nám vydrží, závisí nejen na jeho druhu, ale také na vlhkosti a teplotě prostředí, ve kterém jej necháme. Obecně je nejméně odolný smrček, který v běžném bytě vydrží maximálně jeden týden. O něco déle poslouží borovice a jedličky, jejichž jehličí téměř neopadává. Bez ohledu na druh bychom stromek měli co nejdéle ponechat venku či v chladné místnosti a ozdobit jej skutečně až na poslední chvíli. Abychom se z něj mohli těšit co nejdéle, je třeba občas jeho větvičky mírně orosit či potřít mokrým hadříkem. Konec stromku můžeme také ponořit do nádoby s vodou, v tomto případě však musíme jeho kmen seříznout a odstranit tak smolou zaslepenou špičku.  

Ceny živých stromků závisí na jejich velikosti a typu. Za 1.5 metru vysoký smrček či borovičku zaplatíme v průměru okolo 300 až 400 korun, zatímco pořízení stejně vysoké jedličky nás může přijít i na dvojnásobek.

Živý stromek v kontejneru

Je-li nám proti srsti, že kvůli našim svátkům zahyne každý rok jeden strom, a přesto se nechceme připravit o vůni jehličí, můžeme zvolit stromek v nádobě. Ten pak po vánocích zakopeme i s kontejnerem do země, abychom jej příští rok opět vyndali. Avšak i v tomto případě musíme stromek každoročně na vánoční pobyt v teplém pokoji postupně připravit a nechat jej stát několik dní v chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje okolo deseti stupňů. Pak jej přemístěme do chodby a teprve na štědrý den do obývacího pokoje, kde by měl být umístěn co nejdále od topení. V teple by se měl „ohřát“ maximálně tři až pět dní, a pak zase následuje opačný postup ven. Abychom zabránili přílišnému teplotnímu šoku a zajistili tak co největší pravděpodobnost přežití, doporučuje se stromek vysadit ven až v jarních měsících, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Nezapomeňme jej však po celou dobu pravidelně zalévat!

Stromky vhodné pro dlouhodobější pěstování se do květináčů přesazují již během léta, aby měly možnost dostatečně zakořenit. Proto při jeho pořízení zkontrolujte, zda má už dostatečné množství malých kořínků. Půvabná vypadá jedlička, mnohem odolnější jsou však smrčky či borovice. Živý stromek v kontejneru lze pořídit již od 300 korun.

Umělý stromek

Obliba umělých stromků díky jejich zdokonalování neustále roste. Na jedné straně stojí cítění s přírodou, na druhé pohodlí, kdy jednou zakoupený stromek nám slouží po mnoho let a v předvánočním shonu tak jedna ze starostí odpadá. Příznivý je i vývoj cen a neustále rostoucí kvalita, kdy dnes už u některých druhů ani není poznat, že stromek není pravý. Aby však neztratil nic ze své barvy, uchovávejte jej přes rok na tmavém místě. Umělé stromky můžete pořídit již od pěti set korun.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová