Jaké jsou tedy nejčastější chyby?

Nevhodně zvolené dispoziční řešení - i v tom nejnápaditějším domě by měla zůstat tak zvaná veřejná zóna - kuchyně, jídelna, obývací pokoj, případně i pracovna nebo pokoj pro hosty - v přízemí, nebo co nejblíže vstupu. Ve vyšších patrech jsou umístěny pokoje, které využívá jen rodina.

Příliš mnoho stylů - je třeba v podstatě dodržovat v interiéru jeden styl. Buď moderní, nebo klasický. Jejich kombinace není vhodná. Určitým kompromisem pak je zařídit v různých stylech různá patra. Ale pokud máte starožitnou komodu či kredenc po babičce, klidně si ji do moderního obýváku postavte. Jen je třeba s ní zacházet jako s opravdovou ozdobou a nechat ji patřičně vyniknout. Rozhodně, ale starožitné věci nekombinujte s moderními imitacemi.

Špatné propojení kuchyně s obývacím prostorem – v podstatě stejný nábytek, stejná podlaha, stejné barvy - to jsou zásady, které je třeba dodržovat, když zvolíte variantu - otevřený interiér. Nejčastěji se to týká spojení kuchyně s obývacím pokojem a jídelnou. Jinak nebude daný prostor vypadat jako jedna místnost. Volnější řešení je možné u velkého prostoru.

Úzké a strmé schodiště - šířka schodiště by měla být 90 cm, pokud se zde mají vyhnout dvě osoby - tak až 120 cm. Doporučená výška schodu je 16 až 19 cm, hloubka 25 až 30 cm.

Nevhodné dveře - dveře v domě by měly mít minimální šířku 80 centimetrů a samozřejmě v celém domě stejné. Firmy dnes nabízejí designové řady, v nichž seženete v jednom stylu dveře plné, prosklené i zasouvací.

Dveře a podlaha spolu neladí - okna, dveře a podlahy by měly spolu v domě ladit! Dva základní způsoby, jak při výběru postupovat. Buď vše barevně sjednotit, nebo naopak zvolit protikladné typy. Pokud se rozhodnete pro cestu kontrastu, patří k nejoblíbenějším kombinace světlé přírodní podlahy s tmavými dveřmi, nejlépe z exotických dřevin. V domech s velkými místnostmi si však můžete dovolit i opačnou možnost – tmavou podlahu a světlé dveře.

Základní styly interiéru

Interiér můžeme sladit dle základních 5–ti barevných typů - přírodní, klasický, trendy, pestrý, glamour (barevný styl plný lesku a třpytu ) a dle dle několika základních stylů interiéru jako např. moderní, elegantní (klasický), romantický, venkovský (rustikální), industriální, skandinávský, středomořský, styl Provence, koloniální, puristický, glamour style a mnohé další.

Moderní styl 

Jednoduchá krása podřízená praxi a spojení příjemného s užitečným. Klade především důraz na funkční využití celého interiéru, ale nerezignuje ani na osobitý vkus majitele. Kombinuje jednoduché tvary a linie, ale místo k luxusní výjimečnosti a designovým výstřelkům, kloní se více k praktické stránce bydlení. Variabilita a jednoduchost, barvy a také zastoupení přírodních materiálů jak ve své pravé podobě, tak jako jejich imitace – to jsou znaky současných moderních interiérů. Zajímavého efektu dosáhneme kombinací lesklých a matných ploch. Z barev tento styl doporučuje jednu základní zkombinovanou s jedním až dvěma doplňkovými odstíny.

Ložnice v moderním stylu
Jednoduchá ložnice v moderním stylu s působivým retro křesílkem.

Elegantní styl

Základem elegantního stylu je dřevo, nejlépe v tmavém odstínu, doplněné bílou barvou. To pak můžete doplnit jednou barvou, vhodné jsou zemité odstíny, například varianty hnědé, bordové, ale i zelená či fialová. U klasického interiéru také zapomeňte na různé „výstřelky“, jako jsou sedací vaky, atypické plastové kousky a podobně. Naopak sáhněte po pohovce, křeslech, konferenčním stolku, komodě a několika skříňkách. Jestliže se rozhodnete oživit pokoj dekorem, dopřejte si ho například na tapetách či závěsech. Měl by však být nenápadný, nejlépe tón v tónu.

Industriální styl

Inspirací pro tento styl jsou tovární prostory a sklady. Používá se neomítnutý cihlový zdivo, beton, kov a drátěná ocel. Prvky jako vysoké stropy, otevřené trámy a velká okna jsou běžné.

Ložnice v industriálním stylu
Ložnice s industriálními prvky - nechybí kov a imitace betonu.

Skandinávský styl 

Charakteristický znak stylu je světlé dřevo a přátelská, prosvětlená atmosféra. I když vznikl na severu, patří u nás k velmi oblíbeným. Jeho typické znaky – tedy světlé dřevo, doplněné bílou a případně černou barvou. Ať již je nábytek mořený nebo natřený, vždy má světlou barvu a nikdy nepůsobí neohrabaně, nýbrž elegantně a lehce. Na stěnách se nachází světlé tapety nebo jsou jednobarevně natřené. Podlahy, většinou dřevěné, pokrývají měkké velurové koberce, které navozují atmosféru tepla a pohodlí. Skandinávský styl je vůbec mimořádně komfortní a v pozitivním smyslu slova usedle pohodlný.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu
Od doby, kdy na český trh přišla IKEA, všichni víme, jak vypadá skandinávský styl a řada z nás si ho velmi oblíbila.

Romantický styl 

Světlý nábytek a doplňky - jemné látky, volány a mašle. Bílý nebo světle krémový nábytek příjemných zaoblených tvarů a k tomu červená, růžová či fialová barva doplněná květinovým dekorem – pokud tohle vše spojíte, není pochyb, že jste romantické duše a ve stejném stylu máte zařízené i své bydlení. K nezbytným doplňkům patří i jemné a splývavé látky, mašle, volány, křišťály nebo měkký koberec.

Ložnice v romantickém stylu
K romantickému stylu patří neodmyslitelně květiny a květinové vzory.

Venkovský styl

Dominuje pohodlí a tradiční, solidní řemeslo. K tomuto stylu potřebujete především správné prostředí, které nabízejí staré domy či chalupy. Základem tohoto stylu je dřevěný nábytek - kvalitní a dobře opracovaný masiv. Na náhražky ale zapomeňte! Venkovskému stylu pak sluší i různé historické kousky, jako jsou komody, almary, příborníky. Sluší mu i doplňky ze dřeva, proutí či porcelánu, koberce z čisté vlny. Otevřené police, misníky, komody, malé stolky s rodinnými obrázky a suché kytice. Barvy volte v přírodních odstínech. Je stylem bydlení na generace.

Ložnice ve venkovském stylu
Základem venkovského stylu je dřevo a hřejivé barvené tóny.

Koloniální styl

Přírodní materiály, a to nejen dřevo, ale i kůže a kožešiny, doplněné paletou barev od tlumené zelené přes hnědé a pískové barvy až po bílou, ovšem vždy pouze v matném provedení – to je základ koloniálního stylu. Žádané jsou u něj i různé proutěné výrobky, které můžete použít i méně tradičním způsobem, než představují vyplétaná křesla. Co takhle nahradit klasické rolety těmi z rákosu?

Puristický styl - redukovaný na podstatné, na ozdoby a doplňky zapomeňte.

Stylově čistý, s důrazem na detail – takový je puristický styl. Purismus nemusí znamenat extrémní uvolněnost nebo neútulné, mrazivě chladné bydlení – naopak. Díky menšímu počtu lépe vyniknou jednotlivosti. Dominuje hlavně bílá barva, kterou maximálně doplní dřevo a kvalitní přírodní kůže. Tento styl potlačuje barevnost, množství nábytku se omezuje na minimum, ale důležitá je jeho propracovanost, sladěnost a smysl pro detail. Lustr, stojací lampa i pracovní lampička tak nutně musejí pocházet ze stejné kolekce, barva přírodní kůže na pohovce je totožná s malbou stěn. A v neposlední řadě – méně znamená u tohoto stylu vybavení více!

Glamour styl - co se leskne a třpytí je ... glamour.

Bílá a černá, případně doplněné o fialovou – to je barevný základ glamour stylu. Na luxusu a přitažlivosti mu pak dodává vysoký lesk nábytku i doplňků, který je pro něj typický a nezbytný. Proto se u něj setkáte se stříbrnými a zlatými doplňky, zrcadly a sklem. Přípustný je i nábytek imitující zdobné baroko a rokoko, ovšem nikoli ve dřevě, ale v bílém či černém laku.

Pokoj v glamour stylu
Pokoj v glamour stylu v poněkud jiných barvách - ovšem nechybí lesk a zlaté prvky.

Autor: Ing. Martina Černíková, bytový designér