Už při pohledu do historie zjistíme, že Itálie vždy patřila mezi nejprogresivnější země, které udávaly směr a tempo vývoje zejména v umění, hudbě a architektuře. S nástupem moderní doby 20.století a s příchodem moderních technologií se italský styl stal opět synonymem avantgardních tendencí – v módním návrhářství, nábytkovém a průmyslovém designu i automobilovém průmyslu.

Jedním z charakteristických prvků italského stylu je například schopnost dokonale spojit nové a staré. I tímto způsobem se daří italským designérům udržet si několik generací zákazníků současně. Bohaté ornamentální a květinové vzory stylu Versace pomalu ustupují do pozadí a na výsluní se dostávají čisté linie, které jsou mimo jiné výrobně méně náročné, a tudíž levnější. Stále větší důraz se klade na kvalitu materiálu, opracování, detaily a kombinaci barev.

Italský styl je ve srovnání například s tím německým živější, temperamentnější a snad by se dalo říci, že i smyslnější. Výjimkou tedy nejsou rudé kusy nábytku, které jsou více než provokující prostě šik.   Italský temperament je do značné části dán podnebím a horkým sluncem, většina barev v italských interiérech je laděna do teplých odstínů – od citrónové žluté až po bordó či oříškově hnědou. Návrháři, kteří preferují spíše umírněný styl, sahají stále častěji po černé, bílé a šedé.

Italové nekladou velký důraz na přesnost a některé italské domácnosti by mohly působit až chaoticky. Stejně jako ostatní jižní národy, i Italové mají rádi vzdušnost a volnost interiéru. Největší důraz je v italských rodinách kladen na pospolitost a tradiční italskou kuchyni – nejdůležitější a často největší místností v domě je tak logicky kuchyně s velkým jídelním stolem. Kuchař není, tak jako ve většině českých domácnosti, zastrčen v malé kuchyňce, v italským rodinách je kuchař nebo kuchařka váženou osobou a jeho umění není třeba skrývat –   má dobrý výhled na společnost u stolu.

Pořízení nějakého konkrétního kusu nábytku nebo zařízení celého bytu výrobky italským návrhářů není rozhodně levná záležitost, proto je lepší a hlavně levnější nechat se inspirovat například na webových stránkách výrobců nebo v některém z italských časopisů o bydlení, které jsou k dostání i na našem trhu, a podobné výrobky potom hledat u českých výrobců a prodejců.