Týká se to také kamene, materiálu využívaného lidmi už odpradávna. Existuje mnoho imitací přírodního kamene, které si však vůbec nemusejí být podobné. Umělý kámen totiž bývá vyráběn různými způsoby a na základě odlišných surovin, takže se vlastnosti jednotlivých materiálů mohou diametrálně odlišovat.

Jedním ze základních způsobů je výroba na bázi minerálních křemičitých písků a pryskyřic. Dle volby a poměru komponent lze takto vytvořit velkou škálu umělých kamenů s různou barvou, strukturou, odolností   a dalšími vlastnostmi. Takto získaný materiál je obvykle teplý na dotek, čímž se dá odlišit od kamene přírodního. Je rovněž lehčí, což umožňuje jeho použití i tam, kde by se přírodní kámen díky své hmotnosti použít nedal. Mezi další výhody patří možnost výroby prakticky jakéhokoliv tvaru, snadná opracovatelnost, opravitelnost a další. Výrobky z tohoto materiálu se používají především v interiérech, a to v širokém spektru aplikací – mohou z něj být menší doplňky, nábytek, stolní a kuchyňské desky, parapety, celé barové pulty, umyvadla a vybavení koupelen – no prostě, na co si jen vzpomenete.

Jinou technologii představuje výroba umělého kamene z betonu, který je ve hmotě probarven a doplněn různými přísadami. Vše se odlévá do měkkých polyuretanových forem, dokonale imitujících povrch přírodního kamene. Výsledkem je materiál, jenž je od svých přírodních vzorů jen velmi těžko rozeznatelný, a to nejen vzhledově, ale i na omak. Úspěšně napodobuje břidlici, opuku, žulu, travertin, pískovec a další horniny, stejně tak i cihly. Typickým zástupcem této skupiny je kámen od firmy Magicrete. V nabídce je opět řada tvarů a provedení, přičemž cena je ve srovnání s přírodním kamenem zřetelně nižší.

Uplatnění umělého kamene na bázi betonu je opět široké a hojné nejen v interiérech, ale rovněž v exteriérech. Kromě obvyklých obkladů, dlažby, plotů, obrubníků, zahradní architektury apod. je velmi efektní využití na fasádách staveb. Dům vypadá jako kamenný, i když ve skutečnosti má moderní zateplenou fasádu (polystyren, minerální vata apod.), na níž je použit obklad z tohoto umělého kamene.

Některé firmy nabízejí kámen jak na bázi pryskyřice, tak betonu, takže si můžete vybrat materiál, který je vám bližší.

Ačkoliv je přírodní kámen v mnohém jedinečný a nenapodobitelný, jeho umělý protějšek si vydobyl ve stavebnictví a architektuře své pevné místo. Neměli bychom jej posuzovat jako pouhou náhražku, ale jakožto svébytný materiál se specifickými vlastnostmi.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem