Bezbariérový a pohodlný přístup je jednou ze základních podmínek bydlení pro seniory. Samostatná bytová jednotka či oddělené obytné místnosti ve vícegeneračním domě by měly být situovány v přízemí. Nemůžeme-li jinak, zvolme alespoň nízké schody s pozvolným sklonem a nezapomeňme je doplnit zábradlím. Mezi další překážky pro méně pohyblivé osoby patří prahy, které bychom měli z bytu zcela eliminovat. Obývá-li senior domov sám, můžeme pro snazší dostupnost odstranit i většinu interiérových dveří. Ty, které ponecháme, by měly dosahovat alespoň šíře 80 cm.
Ihned za vchodové dveře umístěme pevnou stoličku, na kterou se naši prarodiče mohou při přezouvání pohodlně posadit a v případě potřeby i chvilku odpočinout. Pevná konstrukce, kvalitní materiál a dokonalá stabilita jsou vůbec jedny z hlavních kritérií veškerého nábytku určeného pro třetí generaci. Zabráníme tak zřícení či svrhnutí skříně, pokud se o ni starší člověk opře či omylem zavadí.
V souladu s trendy moderních domácností je i pro seniory mnohem praktičtější propojení kuchyně s obývacím pokojem. Zde dbejme především na snadnou dostupnost veškerých skříněk, které by ze zcela pochopitelných důvodů neměly být umístěny příliš vysoko. Ale i velmi časté ohýbání může způsobit starším lidem obtíže. Mnozí z nich proto ocení různé výsuvné police a výjezdné plochy. Umožňuje-li to dispozice, můžeme ponechat prostor pod pracovní deskou volný, aby se při přípravě jídel mohl starší člověk posadit. Nebuďme také překvapeni, když naši prarodiče budou odmítat supermoderní spotřebiče, vybavené těmi nejlepšími funkcemi. Jen málokdo ze starší generace ocení technické vymoženosti, a tak se většina z nich často raději spokojí s jednoduchým elektrickým či plynovým sporákem.
Zapomenout bychom neměli ani na koupelnu. Starší lidé upřednostňují sprchový kout před vanou, který můžeme navíc dovybavit sklápěcím sedátkem a madly na přidržení se. Ta by neměla chybět ani u toalety či umyvadla. Nemáme-li finanční omezení, zdokonalme sprchový kout panelem s masážními tryskami. Kvalitní protiskluzová podlaha je základem bezpečnosti v každém bytě, u seniorů ji nedoplňujme koberečky, o které by mohli zakopnout a způsobit si pád.
Posledním místem k zamyšlení je ložnice. Zde by měla stát zvýšená postel, ze které se snadněji vstává. Dobrý spánek již není u dříve narozených samozřejmostí, proto se jim snažme pomoci alespoň tím, že postel vybavíme kvalitními rošty a matrací, jež napomáhají uvolnění a regeneraci páteře. Senioři, kteří jsou dlouhodobě odkázáni na lůžko, ocení i elektricky polohovatelné výrobky.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová