Obývací pokoj využíváme pro více funkcí – relaxaci a odpočinek, zábavu a v některých případech také pro práci a spánek. Právě pro své různorodé využití je ideálním místem pro použití lehkého mobilního a hlavně variabilního víceúčelového nábytku. Ten oceníte především v malém a omezeném prostoru, kde není místa nazbyt.

Oblíbené řešení nedostatku místa nabízí mobilní nábytek opatřený kolečky nebo multifunkční kusy, například právě hnízdové stolky, což je praktická sestava tří různě velkých stolků, které lze složit do sebe a v případě potřeby rozložit. Patří sem také látkové taburety, které poslouží jako podnožka pro unavené nohy při sezení na pohovce, nouzově nahradí křeslo nebo židli při nečekané návštěvě.

Druhy a typy dle účelu

Typickým příkladem jsou tedy takzvané hnízdové stolky, které mají původ v Orientu. Hnízdové stolky jsou vlastně sestava tří či čtyř stejně velkých, ale různě vysokých stolečků, které se dají zasunout pod sebe. Jejich princip je jednoduchý. Jsou navrženy v různých velikostech tak, aby se daly bez problémů nejen zasunout pod sebe, ale také skládat jako stavebnice na sebe. V současnosti jsou na trhu i takové, které se dají použít dokonce i na sezení.

Mobilní je to, co je lehké, což jsou zrovna příruční stolky či proutěný nábytek, anebo každý kus nábytku, který můžete posouvat na kolečkách. Když přijde návštěva, můžete stůl a stoličky na kolečkách bez námahy přeskupit. Důležitou vlastností nábytku při úspoře prostoru je i jeho skladebnost. Předměty se však nemusejí jen skládat a vršit na sebe, ale i zasouvat do sebe.

Zkuste ve vlastním bytě pohyb flexibilního nábytku. Téměř nezbytností je nábytek na kolečkách, jímž lze v malých prostorách snadno manipulovat. Čím více volné podlahy budete mít, tím se vám bude zdát místnost větší. Třeba lehký stolek se skleněnou deskou k tomu také přispěje. Problém se servírováním vyřeší konferenční stolky s výsuvnou nebo rozkládací deskou. Stolky s odnímatelnou horní deskou nahradí servírovací tác. Pro odkládání přijdou vhod nejrůznější menší stolky, buď samostatné, vybavené kolečky, nebo hnízdové stolky, které lze v případě potřeby rozmístit po místnosti.

Triky s materiály
Ve výběru materiálů pro hnízdové stolky jsou možnosti bezbřehé. Od starožitného dřeva, přes imitaci kůže, ratan a proutí, až po sklo, keramiku nebo plast. Kombinované kousky mohou mít konstrukci z eloxovaného hliníku, vrchní desku tzv. wengé - dub nebo antracitový dub.

Výhodou stolečků z plastu je především jeho lehkost, můžete s ním snadno manipulovat podle potřeby. Transparentní solitéry dodávají interiéru vtip, šmrnc a lehkost. Svou křehkou průhlednou krásou prostor opticky oživí, odlehčí a příliš ho nezaplní. Nacházejí proto uplatnění především ve stísněných prostorech mladých a nekonvenčních uživatelů. Sadu dvou plastových stolků (Kika) o rozměrech 40 x 36 x 33 cm a 33 x 33 x 33 cm můžete pořídit již za 2 tisíce korun.

Z důvodu značného provozního zatížení stolních desek je vhodné vyhnout se transparentnímu plastu, který se příliš brzy může poškrábat a zvolit raději odolnější tvrzené sklo. Pro zachování konkrétního stylu vašeho bydlení je dobré se porozhlédnout i v antikvariátech nebo starožitnictvích, případně na aukcích, kde se dají získat kousky vskutku originální a mnohdy z velmi vzácných dřevin. Starožitné dřevěné sady mohou být vyvedeny ve francouzském stylu s intarziemi, v kombinaci více druhů dýh nebo s použitím mosazi. Oblíbené jsou také servírovací stolky z bukového dřeva ve stylu vídeňské secese.

Rozkládacích stolků je opravdu nepřeberné množství, jako zajímavost si můžete vybrat trochu netradiční model z řady námořního nábytku Voyage. Hnízdové stolky Darjeeling jsou z růžového dřeva, uzpůsobené do sebe a jejich uplatnění záleží jen na vaší fantazii. Vyrábí Queen Anne (Barrington) za cenu 18 137 Kč.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem