Škůdci jsou všude kolem nás
Alergii většinou nezpůsobují zvířecí chlupy, jak se mnozí domnívají, ale mikroskopicky drobní živočichové – roztoči. Ti jsou hlavním původcem alergických potíží (slzení, otoky v obličeji, dušnost). Dokonce nemá-li alergik k dispozici okamžitě pomoc, může být alergie i smrtelná. Dalšími alergeny jsou peří, pyly, plísně a spousta jiných, které je třeba odstranit, aby probíhající léčba byla účinná anebo, aby se alergické záchvaty neopakovaly.
Čistota – celé zdraví
Alergik by měl mít doma až úzkostlivě čisto. Žádné koberce, tapety nebo závěsy. Při výběru podlahové krytiny se vyplatí obezřetnost. Některé materiály mohou svými výpary alergii vyvolat, jako například podlaha z dřevotřískových desek. Proto jsou vhodnější linoleum, dlažba, plovoucí podlahy nebo parkety. O čistotě podlahy není třeba polemizovat. Zametání je z hlediska prašnosti nevhodné. Nejlepším řešením pro alergiky jsou centrální vysavače, které odvádějí veškeré nečistoty mimo obytný prostor. K vytírání podlahy jsou doporučovány tekuté dezinfekční prostředky, jako například Domestos nebo Cif Oxygel, které lépe odstraní prach a zabrání množení nebezpečných mikroorganizmů i plísní. Na utírání prachu je nejvhodnější používat prachovky z mikrovlákna. Při úklidu myslíme i na to, že i čistící prostředky mohou při kontaktu s kůží způsobit alergické reakce, proto při práci používáme rukavice.
Pro klidný spánek
“Ložnici a lůžkoviny vždy ráno dobře vyvětrejte. Lidé trpící alergií by měli věnovat výběru matrace a potahu zvláštní pozornost. Ideální matrace pro alergiky neexistuje, ta prodyšná hromadí alergeny, neprodyšná zase nedýchá a připadáte si, že ležíte na igelitu,“ říká alergolog Radek Klubal. „Matrace musí být ze zdravotně nezávadného materiálu. Vadit mohou lepidla, pro někoho je silným alergenem latex“. Bavlněné p ovlečení je vhodnější než z umělého vlákna proto, aby bylo možné je prát při vyšších teplotách. Také náplň polštářů a pokrývka by neměly obsahovat peří, lepší je duté vlákno. Samozřejmostí je pravidelné vysávání matrace jednou týdně.
Základní pravidla
Častý úklid s přídavkem dezinfekčním přípravků je nezbytný
Přírodní materiály nahradíme za syntetické (dutá vlákna, umělá vlákna, molitan, polyester)
Na potahy a k dekoraci nepoužíváme flanel, kožešiny, vlněné plédy, plyšové polštářky
Čalouněný nábytek, těžké závěsy a záclony jsou lapače prachu stejně jako ozdobné předměty na stěnách a na nábytku
Při alergii na pyl odstraňte domácí květiny. Jinak je raději pěstujte v hydroponickém roztoku, kde nehrozí výskyt plísní
Často větrejte.
Při úklidu používejte dezinfekční prostředky (týká se to zejména podlah a povrchů v kuchyni, koupelně a na toaletě)
Autor: Irena Forejtová