Kam s ní?
Současný trend bydlení směřuje k rychlé spotřebě, což obnáší potraviny nakoupit, skladovat co nejkratší dobu a rychle spotřebovat. Ne vždy se to však daří. Například žampióny v konzervě nemusí být v chladničce, a přesto by neměly být v „teplé“ kuchyni někde ve skříňce.
O uskladnění potravin v domácnostech ví své projektant Ing. arch. Jan Rampich, známý z pořadu Receptář televize Prima. Řada lidí za ním přijde s představou o budoucím bydlení, vědí jak má vypadat obývák a ložnice, kde bude balkón a zimní zahrada, ale spíž jaksi pominou jako zbytečnou místnost. A ouha, za čas se ukáže, že není kam dát brambory a zeleninu, balík minerálek, sušené houby, těstoviny, rýži a spoustu dalších pochutin, bez nichž se v kuchyni nelze obejít. Spíž je prostě důležitou místností, kterou potravinová skříň nenahradí a tudíž, pokud stavíte dům, nezapomínejte na ni.
Pro domácí spižírnu je nejvhodnější orientace na severní stranu, kde je nejchladněji. Kvůli cirkulaci vzduchu je důležité okénko a v ideálním případě dva větrací otvory, jeden u podlahy a druhý u stropu. Dveře se mají otevírat do chodby a nikoli přímo do kuchyně, kde je teplo.
Co do ní?
Máte-li domácí spíž, takříkajíc postavenou na míru, v chladnu a s větráním, pak zbývá ji vybavit policemi, drátěným programem a závěsnými košíky. Jiná situace je však tam, kde spíž nahrazují potravinové skříně, které ve starší zástavbě bývají řešené jako klasické, uvnitř s policemi, což může znesnadňovat přehlednost. V moderních sestavách výrobci nabízejí vysouvací nebo otvírací moduly kuchyňských sestav, které jsou pro skladování potravin přímo určeny. Základem je speciální drátěný program a systémy nejrůznějších výsuvů, které dovolují mít potraviny okamžitě a především snadno a bez námahy dostupné.
Pro bezpečné uskladnění potravin, aby byly chráněny před škodlivým hmyzem, jsou ideální různé typy skleněných či plastových dóz nebo takzvané vakuové, které umožňují delší skladování a udrží potraviny déle čerstvé. Na trhu jsou v dostatečném výběru hranaté i kulaté, nízké i speciální vysoké na těstoviny, různých velikostí. Nejlépe je však vždy vybírat dózy se šroubovacím uzávěrem a s ohledem na co nejefektivnější využití prostoru, tedy stohovatelné.
Vetřelcům vstup zakázán!
Mravenci, moli a jiná havěť jsou v domácí spíži nevítanými návštěvníky, a i když čas od času potraviny prohlédnete, stejně se v zásobách mohou objevit. Nejúčinnější je prevence. Trh nabízí feromonové mucholapky, elektrické lapače do zásuvky nebo pro větší spíž akustické ultrazvukové plašiče.
Fungují na principu kombinace elektrického ohradníku a světla. Elektrický proud o vysokém napětí napájí mřížky z tenkého drátu, za kterými je speciální výbojka, která láká hmyz světlem určité vlnové délky. Naletující hmyz je pak usmrcován elektrickým výbojem při průletu mezi mřížkami. Účinek těchto přístrojů je vysoký a údržba i obsluha jsou velmi snadné. Tácek plný hmyzu se pouze vyprázdní. U přístrojů dekorativních místo elektrického výboje ničí hmyz lepkavá destička, která je umístěna za zářivkou. V tomto případě je nutná její pravidelná výměna. Výhodou elektrických lapačů je bezproblémový provoz a ochrana proti hmyzu celých čtyřiadvacet hodin. Přístroje jsou vyráběny v různém provedení od stojacích, závěsných až po dekorativní.
Autor: Irena Forejtová