Pojmenování venkovského neboli cottage stylu pochází z anglického slova „cottage“, což v překladu znamená chata či chalupa. Tento styl je tedy inspirován kulturou chataření a chalupaření, měl by proto vyvolávat stejné pocity, jako zažíváme právě při návštěvě těchto míst. Chata a chalupa je pro mnohé symbolem odpočinku, uvolněnosti, svobody, relaxace či prázdnin. Pokud se tedy chcete stejně příjemně cítit i u sebe doma a nezáleží, jestli bydlíte v rodinném domě či v paneláku, zařiďte si interiér v cottage stylu. Přestože je aplikace cottage stylu v městském panelákovém bytě poněkud obtížnější, v případě, že máte smysl pro dekorace a vkus, dá se i tam zvládnout na jedničku. Jakmile za sebou zabouchnete dveře vašeho bytu, budete moci i uprostřed města nasávat atmosféru venkova.


Základem cottage stylu jsou přírodní materiály a barvy. Foto: Ikea

Důležitá je originalita

Cottage styl je dalším romantickým trendem v oblasti bydlení, který úzce navazuje na styl Provence nebo country styl. Pokud si myslíte, že abyste vytvořili dokonalou vizi venkovského stylu, tak musíte procházet bazary se starým nábytkem a hledat co nejošuntělejší kusy vybavení (které navíc mnohdy nebývají zrovna levné), pak jste na omylu. Spousta výrobců nábytku již zaznamenala zvýšenou poptávku po tomto stylu vybavení a tak není problém sehnat nábytek, který se jako starý pouze tváří.

Důležité je, aby interiér nebyl přeplácaný, vypadal přirozeně, nenuceně a uvolněně. Je tak třeba zapojit fantazii a často i improvizovat, čímž uděláte z vašeho domova naprostý originál. Pokud byste navštívili několik domácností zařízených v cottage stylu, zjistili byste, že žádná není stejná a každá je svým způsobem originální. Tento styl bydlení tak nadchne všechny, kdo netouží mít interiér dle poslední módy a nábytek, který má každá druhá domácnost.


Kůže a dřevo by němely v cottage interiéru chybět. Foto: Ikea

Co je pro cottage styl typické?

Nábytek
Tento styl bydlení využívá především přírodní materiály – časté je masívní dřevo, ale také ratan, bambus, banánové listí, proutí či sláma. Dřevěný nábytek by měl být pokud možno přírodní, bez nátěru, případně opatřen jen bezbarvým lakem. Přirozená barva dřeva působí nejlépe. Pokud máte skutečně starý bytelný nábytek například po prarodičích, není na něm na závadu léty vytvořená patina. Ta se totiž často na nový nábytek úmyslně dodává. V cottage stylu samozřejmě nemusí být zařízen je obývací pokoj, ale skvěle vypadá také v kuchyni, kde jej vytváří stylová kuchyňská linka případně stará kredenc, v ložnici, kde nechybí tematický toaletní stolek doplněný zrcadlem apod. Samozřejmě pokud se rozhodneme danou místnost v tomto stylu zařídit, měla by být ve stejném duchu pojata celá. Nikdy bychom neměli kombinovat moderní nábytek s nábytkem v cottage stylu.

Podlaha
Také podlaha, která má za úkol vytvořit cottage styl, by měla být ideálně dřevěná. Vhodné jsou parkety, palubky či masívní prkna s přírodním vzhledem bez větších úprav. Speciálními úpravami, jako je například kartáčování, můžeme dřevu dodat přirozeně opotřebený vzhled či zajímavou strukturu. Dnes je však možné zvolit i levnější variantu, různé moderní typy podlah totiž není problém sehnat se vzhledem dřeva, nebo designem umělého opotřebení. Tak může například i podlaha z PVC navozovat dojem vesnického stylu. Kromě dřeva je možné na podlahy použít také stylovou keramickou dlažbu, která je k dostání v nepřeberném množství desénů, struktur a barev či přírodní kámen.

Barvy
Stejně jako použité materiály, tak i barvy cottage stylu by měly být přírodní a nenásilné. Ať už se jedná o nábytek, podlahy, stěny, textilní dekorace či jiné doplňky. Vše by se mělo krásně doplňovat, dbáme tedy na jemnou kombinaci barev. Vhodné jsou odstíny, jako je bílá, krémová, béžová, šedá, slonovinová kost, hnědá v různých podobách (od bílé kávy, přes mahagon až po hořkou čokoládu), oranžová, žlutá či okrová barva. Oblíbené jsou rovněž jemné pastelové barvy (pistáciová, šedomodrá), které je možné oživit umělou patinou. Pokud jsme v případě podlahy nezvolili dřevo, pak je velmi vhodná jednobarevná dlažba v neutrálních odstínech hnědé, která je nejen praktická, ale také nadčasová. Velmi oblíbená je rovněž barva terakoty a různé nahnědlé, načervenalé a meruňkové tóny. Podlaha může být ozvláštněná také žíháním, drobným melírem, případně umělou patinou.


Obložení zdí dokáže interiér proměnit k nepoznání. Foto: Ikea

Doplňky
Chybět by neměly ani praktické drobnosti, jako jsou police, zrcadla a věšáky či stylové doplňky z přírodních materiálů. Může jít například o dřevěné mísy, keramické dózy, dekorativní samorosty či sušené plody v proutěných košících, stylové terakotové květináče apod. V interiéru se bude vyjímat rovněž petrolejová lampa, která dodá večerům romantický nádech, stejně tak jako svícny a svíčky v nejrůznějších podobách.


Interiér vybavený ve stylu cottage, který plynule přechází do všech místností. Foto: Jak se staví sen, Prima TV

Kromě „teplého“ dřeva se v cottage interiéru může objevit také „studený“ kov, ale převážně jen na doplňcích či menších kusech nábytku, jako jsou odkládací stolky, držáky na noviny či polena ke krbu, případně i na svícnech. V kuchyni se pak může kov objevit ve formě různých prvků drátěného programu, ale i jako dekorace – pěkně vypadají vystavené staré měděné formy na bábovku, staré váhy, struhadla či mlýnky na kávu.

- jpa -