Pracovní stůl
Základem pohodlí a efektivní práce je pracovní stůl. Ať už bude pracoviště umístěno kdekoliv v domě či bytě, stůl by měl vždy odpovídat rozsahu činnosti – práce na počítači, psaní, kreslení apod. Výška stolu se pohybuje mezi 68 a 76 centimetry dle výšky postavy. Ideální je, pokud lze výšku stolu nastavit a naklápět. Hloubka stolu by měla být minimálně 60 centimetrů (pokud jsme majiteli klasických monitorů, pak raději 80 centimetrů) a délka přibližně 120 centimetrů. Vše se opět řídí náplní a rozsahem práce, kterou budeme v stolu vykonávat. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká, aby na stole nevznikal chaos a nutnost dávat věci na sebe a pak je složitě hledat. Umístění monitoru je vhodné volit tak, abychom jej měli přímo před sebou. Naklánět několik hodin denně hlavu na stranu není příjemné a práci to spíše komplikuje. Pracovnímu stolu by neměla chybět také vysouvací plocha pod klávesnici, ale ne všem tento systém vyhovuje. Deska stolu by měla být příjemná na dotyk, hladká, ale nikoliv kluzká a studená.
Pohodlné sezení
Na výběru židle bychom si měli dát obzvláště záležet. Nevhodná židle nám může způsobit zdravotní problémy, bolesti zad, dokonce i migrény a stres. Při sezení na židli platí pravidlo pravých úhlů – chodidla by měla být položena celou plochou na zemi, lýtka a stehna, stejně jako stehna a záda by měla svírat pravý úhel. Velmi důležité je podepření bederní páteře, která by měla být přirozeně prohnutá. Pokud máme pocit, že různé houpací mechanizmy na židli jsou zbytečnost, není tomu tak. Právě ony mohou zabránit bolestem bederní páteře vznikajícím při takzvaném statickém sezení. Kvalitní židle by měla být stabilní i přesto, že má onen zmíněný „houpací“ mechanismus. Měla by mít nastavitelnou výšku sedadla i opěradla, stejně jako sklon opěradla. Podpěrky pod paže by měly být raději z měkkého materiálu. Nejsou však nutností a někdy mohou při práci také vadit. Na škodu není ani možnost vyměnit a vyprat potah židle. Všechny funkce židle by měly být snadno ovladatelné a nastavitelné. Pokud by bylo třeba brát na nastavení výšky sedáku šroubovák, nechejme židli raději v obchodě.
Osvětlení
Na každém pracovním stole by měla být lampička, která dostatečně osvětluje pracovní plochu, přitom však neoslňuje. Světlo pouze z lustru za námi či nad námi je nedostatečné a nevyhovující. Lampičku by mělo být možno polohovat, a navolit si tak směr a intenzitu světelného kužele. Lampička nám také zpětně ukáže, jak jsme vybírali pracovní plochu. Příliš lesklá skleněná pracovní deska nás bude oslňovat, černá deska bude naopak světlo pohlcovat. Vzhled lampičky se snažme sladit s pracovním prostředím a stylem interiéru. Nezapomeňme také na snadnou výměnu žárovky.
Pro usnadnění práce a lepší přehled je dobré dát uspořádání věcí určitý systém pomocí pořadačů, stojánků, vizitkářů, držáků apod. Nabídka je více než široká, a tak si na své přijdou milovníci kovů, kůže i plastů, papíru a dřeva.
Foto: archiv firem Deslo, Sedia