Název nauky, která zaručuje harmonický život, vznikl ze dvou slov - vítr a voda. Učení užívá různých prostředků k posílení pozitivní a příznivé energie a potlačení energie negativní a škodlivé, přičemž se ohlíží právě na tyto přírodní prvky. V případě zřizování a zařizování bydlení Číňané radí, co kam postavit tak, aby domácnost byla v harmonii.
Orientace domu
Dům by měl být podle zásad feng-šuej postaven tak, aby byl obrácen k jihu a otevřen dostatku slunečních paprsků, zezadu by měl být chráněn kopcem a pod ním by měla téct řeka nebo se rozkládat jiná vodní plocha. Tak bude obydlí chráněno před větrem a nebudou mu hrozit povodně, zároveň budou mít jeho obyvatelé včetně domácích zvířat dostatek potravy díky rostlinám a stromům, kterým se bude dařit na východě. Ideálně by měl mít dům čtvercový půdorys.
Co se týče zařizování interiéru, rad je doslova přehršle. Feng-šuej například radí, jak situovat jednotlivé místnosti. Okna obývacího pokoje nebo kuchyně by měla směřovat na jihovýchod, tedy na stranu jang. Na stranu jin, tedy k severozápadu, by měla být otočena okna ložnice nebo spíže.
Pozitivní energii v bytě vytvářejí živé rostliny, naopak suché či zvadlé květiny ji ubírají. Přednost bychom měli dát rostlinám s kulatými listy, vyvarovat bychom se měli květinám s ostrými listy a trny, tedy i kaktusům. Důležitý je také výběr barev - energii a sílu dodává například zelená nebo červená barva, modrá zase zklidňuje.
Každodenní rituály
Učení pamatuje také na každodenní rituály v domácnosti. Záchod bychom měli splachovat vždy se sklopeným prkýnkem a poklopem, jinak spláchneme i kus své energie. Vařit je lepší na plynovém než na elektrickém sporáku, neboť je to přirozenější. A nikdy by vařič neměl stát vedle dřezu, jelikož voda hasí oheň. Zároveň bychom měli mít doma co nejméně elektrických a elektronických zařízení, které vytvářejí v naší domácnosti příliš mnoho škodlivého elektrosmogu. (více o elektrosmogu v článku Chraňte se před elektrosmogem!)
Naši mysl a osudy podle Číňanů ovlivňují prý i obrázky na zdech nebo věci, které doma schraňujeme. Toužíme-li po změně, je nutné uklidit a vyházet staré věci. Přeplněné skříně a police signalizují plný život, do kterého se nám již nic dalšího nevejde a finanční situaci každého z nás zase prý ovlivňuje intenzita proudu vody.
Pokud vás tyto vybrané principy čínského učení feng-šuej zaujaly a rozhodnete se bydlení zařídit do více detailů na jeho základě, pak si nejlépe nastudujte podrobnější publikaci o této nauce. Jenom rady, jak podle ní zařídit třeba kuchyň, by vydaly na samostatný obsáhlý článek.
Autor: efa