Sociální politika

Diskutovanou otázku bydlení pro seniory legislativně řeší „Národní program přípravy na stárnutí na období let 2003 až 2007“, schválený vládou. Jeho cílem je průběžně vytvářet podmínky pro důstojné a přiměřené bydlení seniorů, poskytovat seniorům podporu při přizpůsobení bydlení jejich potřebám a zlepšovat podmínky bydlení seniorů s důrazem na jeho individuální charakter. Upravitelné a chráněné byty pro seniory znevýhodněné nízkými příjmy, v  pokročilém věku či zdravotním omezením se již staví, ale kapacita zdaleka nedostačuje. V rámci programů je dalším úkolem podporovat vznik multifunkčních objektů pro seniory, pro osoby vyžadující integrovanou péči a osoby se zdravotním postižením. To vše je na společných bedrech obcí a ministerstev pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí a Ministerstvem financí.

Kdo starým lidem pomůže?

Lidem, kteří nezvládají svou situaci samostatně nebo s pomocí rodiny a jiných blízkých, nabízejí obce velmi pestrou nabídku sociálních služeb, ze které si mohou vybírat podle svého uvážení, finančních možností či individuálních požadavků. Mezi služby sociální péče například patří: podpora samostatného bydlení, centra denních služeb, denní a týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy pro seniory. Pobytové služby jsou poskytovány v zařízeních, kde člověk v určitém období svého života celodenně, respektive celoročně žije. Jedná se především o domovy pro seniory či pro lidi se zdravotním postižením, ale také o tzv. chráněné bydlení pro lidi se zdravotním postižením či azylové domy.

Jaké jsou možnosti?

Dozvědět se o nich lze na příslušných sociálních odborech místních úřadů, kde obdržíte i potřebné informace a formuláře, budete-li o některý z bytů žádat.

Závazný program výstavby podporovaných bytů je plně v kompetenci obcí, které měly do konce loňského roku splnit dané podmínky pro to, aby na výstavbu podporovaných bytů obdržely státní dotaci. V praxi to znamená, že stavební práce na nájemních bytech s podporou státní dotace měly být zahájeny. Leckde se tak již děje a v mnoha lokalitách v podporovaných bytech senioři bydlí.

Chráněný byt je určen pro osoby postižené. Byt je situován v domě, který je přizpůsoben k uspokojování bytových potřeb osob se zvláštními potřebami z důvodů zdravotních či z důvodu pokročilého věku, a který splňuje stavebně technické podmínky upravitelného bytu.

Staří lidé jsou snadno zranitelní a, bohužel, někteří se dostanou do konfliktu, s nímž si neví rady. Z bludného kruhu není úniku. Pro ně je řešením byt na půli cesty, kde najdou potřebný klid a je jim podána pomocná ruka při řešení nepříznivé sociální situace.

Pro osoby postižené pohybově, zrakově, sluchově, mentálně či pokročilého věku je možné žádat o upravitelný byt, který bez dalších stavebních úprav   může sloužit osobám s omezenou schopností pohybu a orientace.  

Zařízení bytu pro seniory

První vlaštovkou jak si poradit se zařízením malometrážního bytu, přinesl projekt představený na veletrhu MOBITEX v loňském roce. Zadání pro architekty znělo jednoznačně: na ploše 6x4 metry vyřešit bydlení pro tři různé cílové skupiny, z toho jedno řešení náleželo seniorům. Omezením nebyla pouze velikost prostoru, ale také to, že architekti si museli vybrat vybavení pouze od českých výrobců. Ing. arch. Hynek Maňák úkol vyřešil tak, aby v něm spokojeně a pohodlně bydlela osamělá dvojice. Důraz je kladen na vyšší intenzitu osvětlení, vyhovující výšku sedacího nábytku i lůžka. A samozřejmě nechyběly bezpečnostní prvky sanitárního zařízení, neklouzavá krytina a bezbariérový přístup po celé ploše bytu. Cíl představit široké veřejnosti konkrétní funkční řešení interiéru s použitím běžně dostupných výrobků na českém trhu za příznivou cenu se podařilo realizovat. Je pouze otázkou, kde důchodce vezme prostředky na architekta, ale inspirace z návštěvy výstavy nic nestojí. Jen trochu času a zápisníček na zaznamenání nápadů a postřehů.

Autor: Irena Forejtová