Velikonoce jsou spojené s typickými barvami – žlutou, bílou, modrou – proto aranžujeme narcisy, tulipány, kosatce, petrklíče, vše je jednoduché, prosté, přirozené. Abychom zůstali věrní letošnímu jarnímu trendu, můžeme si s  jednoduchostí trošku „pohrát“. Hrnkové rostliny se často prodávají dozdobené a zabalené – primulky nebo hyacinty v proutěném košíčku, vyloženém silnou fólii, aby neunikala voda při zalévání. To všechno se dá dozdobit třeba rozkošnými žlutými kuřátky.

Košíčky se dají využít i jinak. Na dno vložte nepropustnou mističku vyplněnou aranžovací hmotou. Tím vznikne základ pro malinkatou zahrádku, ve které můžete využít břečťan či barvínek, (aby byla hodně zelená), a zahrádku „osázet“ narcisy a modřenci, ale třeba i pryskyřníky. Ty dělají dojem opravdu divoké jarní zahrady.

Kromě zahrádek si můžete vytvořit i něco jako hnízdečka. To jsou také symboly nově zrozeného života. Základem může být mech, kterým se pokryje aranžovací hmota a do tohoto základu se zasadí vajíčka a květiny. Všechny přírodní zdroje a materiály můžete využít hned několikrát. Vajíčka jsou toho názorným příkladem. Vezměte skořápky z vajíček, do každé vložte jeden květ, takže pak vypadají jako malé vázičky. Je to roztomilé a hravé a zároveň i přírodní. Jako doplňky či dozdobení se dá využít i spousta dalších věcí, jako stužky, peříčka, drátky, klacíky či vrbové proutky.

Dávno jsou pryč doby, kdy květiny stály uprostřed stolu výhradně ve váze. Díky rozmanitosti květů, jejich barev i tvarů, lze vytvořit celou řadu veselých a svěžích aranžmá. Několik květů je možné svázat do malé kytičky a doplnit barevným tkalounkem. K doplnění aranžmá lze použít barevné vlny nebo bavlnky. Samotné květy můžete také nechat volně plavat na hladině v mělké misce a na stole může místo tradiční vázy ležet třeba věnec z jarních květin. 

Květinová dekorace se zajíčkem

Aranžmá vypadá možná složitě, ale zvládne je každý. Dominantním prvkem je větévka kamélie s tmavě červený květem a ve stejném tónu barvené ovesné klásky. Doplněk tvoří kontrastní žluté krásnoočko; celek je provzdušněn bílou staticí. Velikonoční ráz dotváří vajíčka a roztomilý zajíček. Výhodou takto aranžované misky je její poměrně dlouhá trvanlivost, protože kamélie hned tak nezvadne.

Co budete potřebovat:

  • Mělkou misku pod květináč (z keramiky nebo hliněnou)
  • Suchý mech a aranžovací hmotu
  • Živé květy – jednu větévku kamélie i s listy, větévku buxusu (zimostráz, krušpánek), žlutý květ krásnoočka můžete nahradit slaměnkou
  • Sušený materiál – statice, barvené ovesné klásky
  • Proutky vrby či stébla rákosu
  • 2 křepelčí vajíčka (mohou být i z umělé hmoty)
  • Pestrou stuhu, tenký vázací drátek
  • Figurku zajíčka – lze koupit v květinářství či dárkové prodejně
  • Rychleschnoucí lepidlo nebo lepicí pistoli

    Jak postupovat:

    Na dno misky rozprostřete vrstvičku aranžovací hmoty, kterou zakryjte mechem. Nejprve aranžujte suché klásky, mezi ně položte svazek proutků, na které lepicí pistolí připevníte křepelčí vajíčka. Pak si uvažte mašličku z ozdobné stuhy; tu do aranžovací hmoty vetkněte tenkým drátkem, který provléknete uzlíkem na stužce. Podle fotografie naaranžujte statici, větvičku kamélie a buxusu a nakonec posaďte zajíčka do hotové velikonoční zahrádky.

    Text a foto: Irena Forejtová