Odpověď znají Pavlína Štefanová a Lucie Kocman, profesionálky, které už pomohly bezpočtu klientů a ve svém pořadu Královny pořádku se rozhodly o své zkušenosti a fígle podělit. Do všech domovů totiž zavítat nezvládnou, ale rády poradí a změní tak život každému, kdo o to stojí.
„Pravidlo číslo 1 je neplnit domov na 100 %. S tím souvisí pravidlo číslo 2: pravidelně třídit,“ prozrazuje Pavlína Štefanová s tím, že ideálním řešením, jak se vyřazených věcí zbavit, je věnovat je těm, kterým ještě poslouží. Recyklovat přitom nemusíte jen svůj šatník, ale i hračky, knížky nebo nábytek. Je přitom jen na vás, jestli ho darujete některé z organizací pomáhajících znevýhodněným dětem, matkám samoživitelkám a lidem na ulici, nebo nabídnete v některé ze swapovacích skupin třeba za domácí med.
Jakmile bude domácnost dobře zorganizovaná, máte vyhráno. „Úklid si pak naplánujte na jeden den v týdnu a zbytek času domácnost jen udržujte. Když se rozhodnete k většímu třídění, vezměte si na pomoc kamarádku. Dneska u nás, zítra u vás. Vaše děti si spolu můžou pohrát a vám to ve dvou půjde taky lépe. Navíc kamarádka tomu přidá ten správný nadhled. Dokáže říct co už opravdu vyhodit, vyměnit nebo prodat. Neberte si k ruce sběratelky, raději někoho, jehož domácnost vás inspiruje, a zároveň je vám blízký. Uvidíte, že to bude mnohem větší zábava. O to větší, když si k tomu pustíte nějakou svižnou hudbu,“ radí expertky na pořádek, které se tímto heslem samy řídí.
Jakmile skoncujete s provozním chaosem, začněte zútulňovat. Cílem rozhodně není vytvořit holobyt, ale místo, kde se budete cítit v bezpečí, i když za okny bude řádit smršť. Nebo pandemie. Nezastupitelnou službu vám udělají květiny a nemusíte být přitom zrovna pěstiteli roku. Stačí vhodně vybírat a mít na paměti, že ne každá květina a rostlina se hodí všude. „V kuchyních vidíme nejradši květiny jedlé, tedy bylinky. Pozor, blízko u vaření se jim moc dařit nebude. Na jídelní stůl dáváme vázy s řezanými květinami, nesmí ale bránit komunikaci. Jestli máte slabost pro velké pugéty, umístěte je spíše na kraj stolu (pokud je váš stůl u stěny), případně volte řezanou dekoraci nižší. Nejste-li zrovna rozený květinář a vašim květinám neměníte vodu denně, pořiďte si neprůhledné vázy – porcelánové či kameninové,“ doporučuje Lucie Kocman s tím, že pokud hledáte v podstatě nesmrtelnou pokojovou rostlinu, volte Zamiokulkas, ten přežije prakticky vše.
Domov tvoří detaily, v nich je síla. Zvlášť když k nim máte osobní vztah. „Koláže na stěně zkrášlí každý interiér. Lepší než plakáty s motivačními hesly a reprodukcemi slavných děl, jsou originály. Pokud si nemůžete dovolit malby od věhlasných umělců, vytvořte si vlastní osobitou kompozici. Někdy stačí zrcátko po babičce, talíř z chalupy, co jste z něj jako malí jedli krupicovou kaši, a rodinná fotografie. Můžete taky renovovat starý obraz, rozhlédnout se po autorských dílech začínajících umělců nebo zarámovat akvarel vašich dětí. Využít se dá ledacos,“ inspirují Královny pořádku, které se korunovanými odbornicemi nestaly přes noc, ale na základě praktických zkušeností a chyb, kterých byly svědky. Včetně těch vlastních.
Překvapivě velkou změnu dokážou udělat i obyčejné polštáře. „Vsaďte na různé struktury, barvy a velikosti, případně sáhněte po nějakém atypickém kousku. Povlaky můžete měnit i podle ročního období či nálady,“ říká Pavlína.
Důležitý je i dostatek světla. „Světlo je důležité, zejména během měsíců, kdy se nám ho nedostává tolik. Když interiér doplníte o více menších zdrojů nepřímého světla, tak finální atmosféře velmi pomůžete,“ doplňuje Lucie.
V neposlední řadě nepodceňujte vůni, obzvlášť v chodbě, které se při příchodu domů zákonitě nevyhnete. Pojistěte si proto, ať vás v ní vítá vůně domova, a ne odér včerejší večeře, nebo promáčených bot.
A to je vše? V zásadě ano, ale jestli chcete vědět a vidět víc, podívejte se na Královny pořádku na www.mall.tv. Celá první série je k vidění už teď zdarma a další pokračování na spadnutí.