Každý z nás si jistě vybaví pocit, kdy strávil noc na příliš tvrdé nebo naopak měkké posteli a ráno vstal celý rozlámaný s vidinou zkaženého dne. Zvláště při současném hektickém životním stylu je postel jediným místem regenerace a nabírání sil do nového dne. Spánkem na ergonomické matraci můžeme významně pomoci uvolnění páteře, kloubů i vnitřních orgánů.

Jak by měla zdravá postel vypadat?
Lidské tělo za noc uvolní za noc přibližně 0,75 litru tělesné vlhkosti, která se zčásti uvolňuje do vzduchu a zčásti se vstřebává do textilií (pyžamo, povlečení a matrace). Zdravá a hygienická postel by tedy měla být vzdušná, aby bylo zajištěno dostatečné větrání a postel se nestala útočištěm bakterií a alergenů, a složená z několika na sobě volně položených vrstev. Vhodné povlečení a ostatní textilie by měly být z přírodního nebo syntetického materiálu, který lze chemicky čistit nebo prát.   Alergici by měli používat speciální materiály a pokrývky určené pro alergiky, např. dutá konjugovaná vlákna, zajišťující lehkost a hřejivost a zároveň nepříznivé prostředí pro roztoče.

Další důležitou podmínkou zdravého spaní je anatomicky správně tvarovaná podpěra těla. Ve všech polohách spánku by mělo být tělo podpíráno ve svém přirozeně vyvinutém tvaru. Zdravá postel neexistuje univerzální pro všechny. Jinou postel vyžaduje dětské tělo a jinou tělo starého nemocného člověka, který tráví na lůžku mnohem více času. Postel a matrace by měla odpovídat věku, váze a výšce člověka, zdravotnímu stavu a jeho zvyklostem.

Jak vybírat postel?
Každá postel se skládá z roštu, matrace a rámu, u některých typů je ještě doplněna o čelo postele. Správná kombinace roštu a matrace rovnoměrně rozloží hmotnost lidského těla. Dnes jsou to především lamelové rošty, které se vyrábějí v nejrůznějších modifikacích s možností měnit tvrdost lamel, s pružnými zakončeními lamel nebo polohovatelností jednotlivých částí postele ručně nebo pomocí motorku.

Při nákupu matrací bychom vždy měli mít na paměti, že ne každá matrace se hodí k roštu, který máme doma. Pokud kupujeme celou postel v prodejně, která se specializuje na „zdravé spaní“, prodejce nám pravděpodobně dobře poradí, co si vybrat. Obecně platí, že na lůžko s pevnou podložkou nebo roštěm z masivních profilů se hodí matrace pružinová nebo tzv. taštičková (větší množství pružin je v matraci ukryto v taštičkách), neboť dobře propouští a odvětrává vlhkost. Na lamelový rošt patří matrace polyuretanová nebo latexová (s podílem kaučuku). Tyto materiály se vyznačují optimální měkkostí, pružností a tvarovou stálostí. U velkých postelí, tzv. letišť, není dobrým řešením jeden velký rošt a jedna velká matrace. Pokud na posteli budou spát 2 osoby, měl by mít každý z nich svůj rošt a svou matraci přizpůsobenou jeho tělesné hmotnosti.

Články spodobnou tématikou
Jak zařídit ložnici
Spací patro nebo podium vám ušetří místo, ale...
Jak zařídit dětský pokoj