Přestože rám postele není tím nejdůležitějším, co by ovlivňovalo kvalitu našeho spánku, je třeba i jemu věnovat trochu pozornosti. Jeho podoba je sice zcela podřízena našemu vkusu, ale v noci by vás neměl nijak omezovat. Proto je dobré si postel před nákupem vyzkoušet – jestli rám nikde netlačí, postel nevrže a jestli má postel pro nás dostatečnou lehací plochu. Při výběru rámu není potřeba řešit matraci, rozměry postelí jsou totiž obvykle standardizované a tak matraci v rozměrech rámu, jaký si vyberete, posléze bez problémů seženete.
Velikost rámu
S velikostí rámu souvisí rozměry postele. Vybíráme tak, aby se nám zaprvé postel bez problémů vešla do ložnice a za druhé, abychom se do postele vešli my samotní. Velikost postele vybíráme podle výšky osoby, která do ní bude ulehávat. Rám by tedy měl být ideálně o 20 až 30 centimetrů delší, než spící člověk. Ale čím je postel delší, tím lépe se vyspíte. Šířka bývá u jednolůžka standardně 90 cm, u jeden a půl lůžka 120 až 140 cm (pro manželské postele nevhodné) a u manželských postelí 180 – 220 cm. Výška postele by se pak měla vybírat podle plánované výšky matrace. Ideálně by měla být lehací plocha ve výšce 50 cm nad zemí, ale i tady záleží na výšce osoby, která bude na posteli spát. Důležité je, aby se jí na postel dobře uléhalo a také z ní pohodlně vstávalo. Komu standardizované rozměry postelí nevyhovují, může si samozřejmě nechat udělat rám na míru s atypickými rozměry.
Foto: HM nábytek
I v případě, že bojujete s nedostatkem místa v ložnici, neměli byste na velikosti rámu postele šetřit. Mohlo by se to odrazit na tom, jak dobře se vám bude spát. Dobrou volbou může být postel, která je vybavena dostatečně velkým úložným prostorem. Můžete ji tak využít k ukládání lůžkovin či sezónních věcí.
Výběr materiálu
Stejně jako je tomu u jiných kusů nábytku, i rám postele je možné sehnat v nejrůznějších materiálech – dýha, lamino, masivní dřevo, kov, čalounění apod. V dnešní době je výběr opravdu pestrý. Nejoblíbenějším materiálem však zůstává dřevo, nejčastěji se na rámy postelí používá smrk a borovice, protože bývají levnější, než například rámy z dubu, buku či břízy. Jejich ceny se mohou vyšplhat až na dvojnásobek. Kdo chce ušetřit, vybírá si lamino, ale jeho životnost se rozhodně nedá s masivem srovnávat. Často se stává, že se postel po nějakém čase rozviklá a pak je třeba pořídit si postel novou – takže prvotní finanční úspora v tomto případě nemá smysl.
Foto: Ikea
Kovové postele také mají své příznivce a dá se říct, že v poslední době zažívají svůj velký návrat. Hodí se spíše do moderně zařízených ložnic a k jejich přednostem patří dokonalá pevnost. Přesto má někdo problém si na tento chladný materiál zvyknout. Cena těchto rámů se odvíjí od náročnosti designu a řemeslného provedení. Při výběru rámu postele mějte na paměti, že ceny za postele jsou v obchodech uváděny bez matrací a roštů (pokud není uvedeno jinak). Abyste získali konečnou cenu za kompletní postel, musíte připočíst i náklady na tyto dvě nezbytnosti.
Foto: Ikea
Postel s čelem nebo bez?
Pokud nechcete, aby stěna za vaší postelí byla časem odřená, šmouhatá nebo jinak zašpiněná, vyberte si postel s čelem. Pomůže vám udržet zeď čistou a zároveň poskytuje také určité pohodlí. Využijete jej například při večerním čtení, kdy se o něj zády opíráte. Čela se většinou nachází u hlavy postele, jsou elegantní, praktická a mnohdy jsou tím hlavním, co upoutá naši pozornost. Existují také lidé, kteří vyhledávají postele se zvýšeným čelem i v oblasti nohou. V těchto případech by však postel měla být o dost delší, než je výška spáče, aby se nestalo, že mu bude zkrátka malá. Navíc, pokud na tento typ postele nejste zvyklí, raději se jim vyhněte, protože by ve vás mohla vyvolat pocit jisté stísněnosti a nepohodlí.
Pro děti jsou postele s čely i bočními zábranami ideální. Foto: Ikea
- jpa -