Kolekci koupelnového nábytku, který povyšuje koupelnu z úklidové místnosti na obytný pokoj, dnes najdete téměř u každého renomovaného výrobce. Umyvadla mají nápadité tvary, připomínající téměř umělecká díla, sprchové kouty a vany už neslouží pouze k očistě těla, ale i k jeho celkové regeneraci, například pomocí masážních trysek. A co si přát více, než moci příjemně prohřátí a nasáklí omamnou vůni vonných olejíčků zalehnout rovnou do postele.
Na to, aby se tento sen stal skutečností, vám ale jedna koupelna v bytě stačit nebude. Tedy pokud nežijete sami, nebo jen s partnerem, naprosto izolovaně od okolního světa a nemáte děti a nezvete návštěvy. V opačném případě by se pak vysněné diskrétní pohodlí, s jednou koupelnou v bytě, mohlo proměnit v noční můru.
Otázka účelu
Při plánování realizace magicky přitažlivého spojení ložnice-koupelna je nutno vzít v úvahu nejen vlastní životní styl, ale především to, co vy sami od podobného propojení očekáváte.
Pokud si tím chcete například zpříjemnit intimní soužití a vychutnávat si lépe společné chvíle strávené s partnerem, určitě byste měli dát koupelně větší prostor, aby se vám do ní pohodlně vešla vana větších rozměrů.
Pokud vám ale jde pouze o vlastní pohodlí při obvyklé ranní a večerní hygieně, pak vám pochopitelně pro koupelnu postačí menší prostor, velký tak akorát na sprchový kout. V tomto případě byste ovšem měli dbát především na dostatečné odhlučnění stěn, abyste při sprchování nerušili spánek partnera.
Otázka studu
V případě menšího prostoru lze propojení koupelny s ložnicí řešit i probouráním stěn. Tím zvýšíte vlhkost vzduchu v ložnici. Na to byste měli myslet už při případném výběru doplňků do ložnice. Co prospívá vašemu tělu, totiž nemusí mít stejný účinek na nábytek. Spíše počítejte s opačným efektem.
Na druhou stranu najdete dnes na trhu spoustu možností, jak vyřešit přepážky mezi jednotlivými místnosti tak, abyste ochránili nábytek v ložnici před případnou sprchou a zároveň zachovali celkový dojem z otevřeného prostoru.
Často stačí pouhá zástěna. Ta ale bývá většinou průsvitná, což může pro někoho znamenat celkem vážný psychický problém. Ne každý je totiž schopen překonat bariéru studu při důkladné očistě těla.
S tím souvisí další, ne nepodstatný, detail a tím je záchod a bidet. Pokud tedy v blízkosti své ložnice chcete mít i toaletu, měli byste pochopitelně myslet i na větrání a také důkladně zvážit umístění samotného sanitárního zařízení.
Závěry Feng-šuej
Na závěr je nutno zmínit moudra v poslední době stále více oblíbeného a vyhledávaného učení Feng-šuej. Ta otevřenému propojení koupelny a ložnice bohužel příliš nepřeje. Podle ní totiž místnosti určené k očistě těla ovlivňují finanční situaci v rodině. Voda, která jimi prochází, úzce souvisí s energii Jin. Pokud necháte otevřené dveře koupelny a toalety (popřípadě je zrušíte úplně), dojde k úniku finanční energie a tím i k úniku financí z rodinného rozpočtu (podobný účinek má ostatně i zvednuté záchodové prkénko).
Feng-šuej nedoporučuje postavit postel ke zdi sousedící s vanou či záchodem. Tato kombinace může mít velmi nebezpečný vliv na zdraví. Rovněž negativní vliv na tělo, především na klidný a zdravý spánek, mají dveře koupelny umístěné naproti dveřím ložnice.
Pokud je pro vás rovnováha energií Jin a Jang v bytě důležitá, ale zároveň se svého snu o propojení koupelny s ložnicí nechcete vzdát, není nic snazšího, než se obrátit na odborníky. Zkušený znalec Feng-šuej určitě najde způsob, jak negativní vlivy zharmonizovat.