Vodní postele, které na první pohled vypadají jako postele obyčejné a ani jejich cena se od běžné nabídky příliš neliší, mají celou řadu výhod, jež objevili už před třemi tisícovkami let staří Peršané, kteří si ke spánku vyráběli z kozích kůží vodní vaky. Principy vodních lůžek objevili už před stovkami let také ve Francii nebo v Anglii, kde je používali zejména při léčbě těžce popálených lidí či při prevenci proleženin.

V 70. letech minulého století pak byla hybnou silou k rozvoji vodních matrací diplomová práce jednoho amerického studenta, který popsal význam spánku na těchto postelích. Dnešní vodní lůžka jsou už dokonale rozvinutá, jsou vyrobena z kvalitních materiálů tak, aby co nejlépe prospívala zdraví člověka.

Hlavní výhody vodních matrací spočívají v několika věcech - v prvé řadě kopíruje matrace naplněná vodou tělo člověka, což zajišťuje hluboký spánek, během něhož nemusíme měnit polohu, neboť nás nic netlačí. Na vodním lůžku máme ideálně rozloženou váhu celého těla, které se včetně svalové hmoty může zcela uvolnit.

Uvolnění páteře i končetin ocení zejména těhotné ženy, neboť matrace se plně přizpůsobí jejich tělu, a přináší tak velké ulehčení všech obtíží. Také starší lidé, kteří trpí problémy s bolestmi zad či lidé nehybní, u nichž hrozí proleženiny, vodní lůžko zajisté ocení.

Vedle toho jsou vodní matrace nejhygieničtějšími matracemi, které existují. Zatímco v klasických matracích, ať už molitanových či pružinových, se uhnízďují miliony roztočů, prachu a alergenů, ve vodě se usadit nemohou. Povlaky na vodní matrace pak bývají vyrobeny většinou z textilních materiálů, které se dají snadno vyprat v pračce.

Svízel s vodními matracemi je vedle toho, že ji můžete nechtěně propíchnout a zničit, pouze jediná, a to s teplotou. Voda v lůžku se dá totiž ohřívat, což je pro mnohé velice příjemné, ovšem nese s sebou jedno zásadní úskalí. Na poplach bijí zejména sexuologové, kteří tvrdí, že spánek na vyhřívaném lůžku není příznivý pro mužskou potenci.

Spermie totiž mají raději nižší teplotu, a tak se muž spící každodenně na vodní posteli, jejíž doporučovaná teplota sahá až k 28° Celsia, může časem stát neplodným. Proto by si vodní postel neměly pořizovat páry, které chtějí založit rodinu nebo ještě neukončily reprodukční období.

Autor: efa

Foto. archiv firem Duo-Akva, vodni-postele.cz