Výběr podlahových krytin je v dnešní době k naší jistě velké radosti hodně široký. Volit můžete mezi dlažbou, kobercem, linoleem, plovoucí podlahou nebo dřevěnou podlahou. Ovšem ne každá krytina je vhodná právě do ložnice. Při jejím výběru musíte přihlédnout také k tomu, zda v ložnici bude spát alergik, nebo je zároveň místem kde má pelech nějaký ten domácí mazlíček. Kritériem pro výběr bude jistě i cena a v neposlední řadě také vybavení, které by s podlahou mělo minimálně korespondovat.
Než se pustíte do samotného výběru podlahové krytiny, měli byste se ujistit, že máte v pořádku také podklad, na který budete krytinu pokládat. Samotný podklad totiž většinou neřešíme, a tak se může stát, že po sundání starého koberce nebo letitého lina na nás vykoukne nerovný, vydrolený a nepříliš stabilní povrch, který pro pokládku nové krytiny není vůbec vhodný. Určitě si nepomůžete, pokud takový podklad pouze přikryjete novou krytinou. Velmi rychle se vám totiž znehodnotí a vy budete nuceni investovat do jiné. Proto, objevíte-li takový problém, nejprve podlahu srovnejte. Menší nerovnosti zvládne průměrně zručný kutil určitě sám, na větší plochy si raději zavolejte odborníky. Když už budete podklad upravovat, popřemýšlejte, zda pokoj není příliš chladný a zda by nebyla vhodná nějaká tepelná nebo zvuková izolace. Jakmile máte hladký, rovný a absolutně čistý podklad, můžete se pustit do pokládky nové krytiny. Ale jakou vybrat?
Koberec, lino nebo dřevo?
Obecně lze říci, že do ložnice se hodí nejvíce podlahy dřevěné, linoleum nebo koberec. Koberec především proto, že je teplý a zvláště v zimě se vám bude určitě příjemněji vstávat, než když z vyhřáté postele šlápnete na studenou podlahu. Výhodou koberců je jednak poměrně nízká pořizovací cena, ale také tepelná i zvuková izolace, oceníte u nich velký výběr z nejrůznějších barevných variací a vzorů, kterými lze vkusně dodekorovat celý pokoj. V ložnici se vyhněte zátěžovému koberci, který je poněkud hrubší a ne příliš příjemný na nášlap bosou nohou. Využít ale můžete kusové koberce, které bývají velmi často k dostání s příjemně vysokým chlupem. Dají se dobře kombinovat s linem, nebo dřevěnou podlahou a jsou nápaditým řešením komfortního vstávání z postele. Koberec by však neměl být v ložnici alergika ani tam, kde přespávají psi a kočky.
Vzhledem k tomu, že v ložnici sice trávíme poměrně velkou část dne, avšak nikoliv chozením, ale spaním, jsou podlahové krytiny v těchto místnostech nejméně zatěžované. Dopřát si tak můžete bez obav i takové typy podlah, které nesnesou příliš velkou zátěž. Patří mezi ně například velmi zajímavě vypadající korková podlaha. I v ložnici uplatníme plovoucí podlahy, které jsou k dostání v široké škále barev, dekorů i imitací nejrůznějších dřevin. Stejně tak i linoleum, které je navíc ještě více cenově dostupnější. Oba typy podlah jsou vhodné i pro alergiky. Stejně tak jako dřevěná podlaha, která je stále více v módě. Ve vhodné kombinaci s nábytkem působí dřevo na podlaze teple a útulně. Dřevné podlahy nejsou příliš odolné vůči mechanickému poškození, a proto jsou do ložnic víc než vhodné. A nemusíte se jich vůbec bát, i kdyby se vám povedlo ji přeci jen poničit, dřevěnou podlahu lze poměrně snadno renovovat pomoci vybroušení a následného přelakování.
Originální a netradiční podlahy
Pokud však prahnete po něčem skutečně originálním, pak vyzkoušejte podlahu třeba z bambusu. Pravda, nevyužijete zde jednu z jeho nejdůležitějších vlastností, kterou je výrazná tvrdost a s tím spojená i odolnost, avšak ocenit můžete skvělou odolnost vůči mechanickému opotřebení, ale také vůči teplotním změnám. Bambus je v současné době hojně využíván nejen pro své vynikající vlastnosti, ale také proto, že jeho použití je velmi ekologické. Bambus je totiž rychle rostoucí dřevina a je schopna rychlé regenerace. Co vás asi bude zajímat podstatně více je to, že podlahy z bambusu skvěle vypadají. Podle způsobu zpracování je možné sehnat krytinu s podélnými i horizontálními pruhy, s mozaikou či mramorovým provedením. Nejčastěji je k dostání v klasické světlé přírodní barvě, ale seženete jej i i v kávovém odstínu. Samozřejmě, že barva lze i upravovat pomocí mořidel podle vkusu zákazníka. Pokládka není o mnoho složitější, než pokládka plovoucí podlahy, pokládá se podobně jako podlaha dřevěná. Buď jí lze kompletně přilepit, nebo použít montované provedení a poskládat jednoduše dohromady. Ani s údržbou si nemusíte dělat starosti. Vystačíte si s obyčejným saponátem nebo s přípravky na dřevěné podlahy. Čisticí prostředky by však v žádném případě neměly obsahovat brusné částice, které by mohly podlahu nenávratně poškodit. Jediné, co by mohl být problém u bambusové podlahy je voda. Ta má totiž nepříznivé účinky na povrch dřeva, proto se tento typ podlah nehodí tam, kde je přílišná vlhkost.
Dalším typem nestandardní podlahové krytiny, kterou v našich ložnicích příliš často nenajdete, je dlažba. A není divu, je totiž poměrně studená a ne vždy úplně vzhledem vhodná k využití do ložnic. I když nabídka výrobců se rozrůstá o dosud netušené dezény a dekory.
K selskému nebo toskánskému stylu, případně ke stylu vintage se hodí zejména podlaha cihlová. Nabízí rustikální vzhled a příjemný materiál, který je propustný a dokáže absorbovat teplo. Pokládka je jednoduchá, vystačíte si s lepidlem a ani údržba není nikterak složitá. Chlad z dlažby může vyřešit instalace podlahového topení. Komfortní vstávání zajistí kobercové předložky s vysokým chlupem, které budou místnost příjemně dokreslovat. A jedno je jisté, určitě se vám bude taková ložnice líbit.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem AP Nábytek, Rako