Tým výzkumníků objevil podle zprávy odborného časopisu Allergy journal 16 druhů plísní. Zkoumal přitom vzorky z desíti polštářů - pět jich bylo péřových a pět z umělých vláken, přičemž záhlavníky byly používány od 18 měsíců do 20 let.

Ve všech deseti polštářích vědci objevili plísně, které se „živí“ výkaly roztočů a odumřelými úlomky lidské kůže, z nichž některé můžeme objevit také například na vlhkých zdech či ve sklepích. Některé typy přitom výrazně zhoršují astma a významně napadají plíce a respirační ústrojí.

Podle vedoucího týmu Ashleyho Woodcocka žije v polštářích celý miniaturní ekosystém, což je velice nepříznivá zpráva zejména v okamžiku, kdy si uvědomíme, že v posteli strávíme spánkem, a tím pádem i v nebezpečné blízkosti zákeřným plísních, celou jednu třetinu života.
 
Hůře vyšly z výzkumu polštáře vyrobené z umělých vláken. V těch se dobře daří zejména plísni Aspergillus fumigatus, které vedle neblahého dopadu na dýchací cesty působí nepříznivě i na imunitní systém pacientů, kteří jsou po operacích a transplantacích. Ti navíc upoutáni na lůžku stráví ještě mnohem delší čas než zdraví jedinci.

Vědečtí pracovníci z Manchesterské univerzity proto radí osobám, které trpí astmatem, různými typy alergií, záněty dutin a jinými dýchacími obtížemi, aby polštáře pokud možno co nejčastěji dezinfikovali, případně je prali či rovnou často měnili za zcela nové.

Autor: efa

Články s podobnou tématikou
Jak zařídit ložnici
Spací patro či pódium vám ušetří místo, ale...
Půvab bytových textilií
Zdravý a pohodlný spánek
Nezapomínejte na výměnu matrací