Co je to futon?
Japonci ví, co je dobré. Umí si ten život prostě zpříjemnit. Futon tak nemůže pocházet z jiné země. Praktický, jednoduchý, skladný, přírodní a pohodlný. Pět slov, která naprosto vystihují jeho podstatu.
Futon je matrace tvořená výplní z přírodních materiálů. Kromě tradiční vlny a bavlny a novějšího kokosového vlákna se začíná těšit oblibě i poněkud modernější materiál. Latex. Jádro tvořené právě libovolně zvolenou kombinací těchto materiálů překrývá potah z hrubé bavlněné látky. Žádné zbytečné ozdoby či infantilní vzory. Naprostá jednoduchost linií i skladby materiálů dovoluje výrobci se soustředit na to jediné důležité. Na funkčnost.
Foto: futoncentre.cz
Japonské bydlení se vyznačuje kromě absolutního minimalismu také absencí prostoru. Málo místa a hodně lidí udělá své a tak mnohdy byty ve větších městech mívají rozlohu větší koupelny. Zkuste tam pak vtěsnat spoustu zbytečností. Díky tomu neustále přichází se spoustou zlepšováků šetřících místo. Futony jsou konstruovány tak, aby se daly po použití odklidit. Dají se rolovat, zvedat, přenášet. V Japonsku bývaly umístěny na tradiční rohože tatami a ihned po použití sbaleny a schovány do kouta u zdi. Tatami tak mohly dýchat, bavlna ve futonu měla čas vyschnout a ještě nezabírala prostor žádná zbytečnost jako postel.
Skladnost je dnes důležitý faktor výběru
V současné době mnoho rodin mívá obdobné problémy s prostorem. Obvykle to řeší koupí rozkládací pohovky. To je sice možnost, ale prostor pro odpočinek a běžné fungování by měl být alespoň minimálně oddělen. Rozkládací sedačky navíc nebývají vždy konstruovány na každodenní spaní. V tomto případě si tedy můžeme vzít z Japonců příklad.
Výhodou futonu je jeho skladnost, logicky se pak nabízí využití pro rozkládací postele nebo příležitosné spaní. Foto: http://www.youngshow.org/beautify-home-decor-futon
Futony prospívají zdraví
Díky použitým materiálům je matrace vhodná i pro alergiky. Odstraňuje navíc jednu z nejrozšířenějších potíží – bolest zad. U nás pravděpodobně nejčastější (a nejlevnější) pružinová matrace se po krátké době proleží do lavoru a po jedné noci máte pocit, že jste zestárli o 50 let. Moderní matrace bývají pro změnu obvykle poměrně měkké (a to i ty označované jako tvrdé). A pokud už najdete nějakou tvrdší, je to jako spát na skále.
Futony se dokonale přizpůsobí lidskému tělu a vytvarují se přesně podle potřeby. Označení „futon“ doslova znamená „tvrdý“, nemusíte se tak bát, že po skoku na postel se buď odrazíte, nebo vás pohltí. Tvrdost si navíc můžete určovat vnitřním matriálem.
S jakými se můžete setkat materiály?
Nejlevnější (a tradiční) je použití bavlny. Vlákna se splétají do pavučinek, ty se pak vrství na sebe a finální vrstva se pomocí speciálního stroje s jehlami utlačuje na tloušťku nejčastěji okolo 10 centimetrů. Pečlivost tohoto slisování se pak projeví během používání. Hůře stlačená vlákna se rychleji proleží. Kvalitu poznáte zejména podle váhy matrace, při výběru tak nezapomeňte porovnat i toto hledisko. Občas se setkáte s variantou přidané vlny. Ta je skvělý materiál nejen na zimu, ale i na léto. Nezadržuje vlhkost, v zimě hřeje a v létě chladí. Navíc jsou vlákna odolnější než ta bavlněná, takže je matrace ve výsledku odolnější proti slehnutí.
Milci skutečně tvrdého spaní si zamilují kokos. Ke kokosovým vláknům se často přidává trocha přírodního kaučuku. Kokos je totiž méně poddajný a časem by se mohl rozmačkat, kaučuk mu tak propůjčuje delší životnost a pružnost. Futony s latexem si zachovávají svůj přírodní ráz, latex je vyráběn z mléčné tekutiny kaučukových stromů. Umožňuje ve futonu lepší cirkulaci vzduchu a zajišťuje vyšší odolnost vůči roztočům.
Futon může mít také podobu lenošky. Proč ne, také u odpočinku a relaxace můžeme ležet zdravě. Foto: http://www.youngshow.org/beautify-home-decor-futonu
Jak se k futonu chovat?
Je dobré si uvědomit, že futon nám má sloužit několik let. Aby tak dlouho skutečně vydržel, je dobré o něj nezanedbávat péči. Není zas tak náročný a za trochu lásky se vám dobře odmění. Futon čas od času otáčejte a zvedejte. Je dobré si v tom vytvořit jistou pravidelnost a systém, ať se vám nestane, že po roce zjistíte, že ho sice otáčíte, ale tak, že jste si proleželi jenom jednu část. Pokud leží na zemi, rohoži či kdekoli jinde s horším přístupem vzduchu ze všech stran, nezapomeňte jej nechat větrat a trochu se vysušit. Pokud jej máte na roštu, není nutné ho zvedat každý den, jednou měsíčně to však jistě přivítá. Stejně tak se doporučuje jej alespoň jednou za měsíc srolovat, ať se tvarově ustálí. Samozřejmě, že má trochu větší nároky, než klasická pružinová matrace, najít si ale chvilinku času jednou v měsíci snad není takový problém.
Za příjemnou cenu spousta legrace
Velká výhoda futonu je jeho cena. Ta bývá srovnatelná s kvalitními matracemi. Vaše peněženka tak neutrpí smrtelnou ránu. Obal na futon je navíc vyměnitelný, takže jej můžete sladit s interiérem. Pokud jste se rozhodli doma vymalovat, nemusíte mít strach, že budete řešit problém postele či sedačky nehodící se ke zbytku pokoje. Cena futonu se pohybuje od 3000 do pár desítek tisíců. Záleží na použitém materiálu, výrobci a velikosti. Ale i ty nejlevnější futony bývají kvalitnější než mnoho jiných matrací ve stejné cenové kategorii.
- lub -