Úvodem je třeba zmínit, že i ta nejlepší matrace nikoho nevyléčí. Právě s označením zdravotní matrace, které používají některé firmy, bojuje v poslední době Česká obchodní inspekce. Kvalitní matrace včetně roštu zajišťuje optimální regeneraci páteře a svalstva tím, že udržuje páteř v přirozeném tvaru. To znamená, při ležení na zádech v jejím fyziologickém, prohnutém tvaru, při ležení na boku ve tvaru přímky. Dobrá matrace dále rovnoměrně rozkládá zátěž těla tak, že je měkčí v oblasti ramen, pánve i pat a tužší pod bederní páteří (je takzvaně zónovaná). Dále by měla odvádět pot a být tedy co nejvíce prodyšná. Pokud splňuje všechny tyto požadavky, dala by se nazvat maximálně jako "zdravá" a určitě vám poslouží jako prevence proti bolestem zad.

BAREVNÉ PĚNY

Velmi oblíbené jsou v poslední době matrace ze studených polyuretanových pěn. Nabízejí širokou škálu typů od standardních až po komfortní. Většinou jsou vyráběny jako sendvičové, což znamená, že matrace je poskládána z různobarevných pěn odlišné hustoty a tuhosti. Způsobem poskládání i tvarovým řezáním pak vzniká zónování matrace. Čím je perforace nebo tvarování na pěnové matraci složitější, tím pohodlněji se na ní spí. Profilace povrchu zabezpečuje dokonalý kontakt s povrchem těla bez zvýšených bodových tlaků a aktivně napomáhá celkovému uvolnění. Existují i tzv. líné pěny, které působí na omak jako napité vodou (například materiál Tempur nebo Viscofoam). Jejich tvrdost se mění v závislosti na teplotě, což znamená, že tato pěna při kontaktu s tělesným teplem měkne a velmi pomalu se navrací do původní polohy. Výborně se tak přizpůsobuje různým pozicím lidského těla.

LATEXOVÉ MATRACE


Na rozdíl od 100% umělých polyuretanových pěn, jsou latexové matrace z pěnové pryže částečně přírodní. Vyrábějí se totiž ze směsi jednak přírodního latexového mléka (z přírodního kaučuku), jednak z mléka syntetického. Obě složky se šlehají na různou hustotu a poté se vulkanizují. Latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí. Z pěnové pryže se vyrábějí velmi kvalitní matrace, pro někoho dokonce nepřekonatelné. Oproti matracím z polyuretanových pěn jsou ovšem těžší a hůře se s nimi manipuluje a zpočátku mohou být cítit gumou.

PRUŽINY JAKO KLASIKA



Frekventovanou skupinu tvoří matrace s pružinovým jádrem. Rozdíly v cenách jsou dány kvalitou pružin, jejich množstvím i dalšími tvarovacími a kypřícími vrstvami matrace. Lepší pružinová matrace například obsahuje kromě pružinového jádra i kokosovláknité a roznášecí pěnové desky bránící protlačení pružin. Existují také luxusní taštičkové pružinové matrace (pružiny jsou o jednu třetinu stlačené v textilních sáčcích), které za pomoci takto vzniklých pružinových pístů masírují jednotlivé body páteře. Rozdílná tuhost pružin v jednotlivých zónách vhodně reaguje na anatomii lidského těla.

KRYCÍ VRSTVY

Vzhledem k tomu, že za jednu noc odevzdá spáč lůžku průměrně tři čtvrtiny litru tělesné vlhkosti, je ideální, pokud má matrace snímatelný potah na zip, který se dá prát nebo chemicky čistit. K matracím, zejména pružinovým, jsou nabízeny i vrchní krycí podložky (například na suché zipy), které by měly ovšem dosáhnout objemové hmotnosti nad 1 kg/m2, aby vznikla dostatečná separační vrstva mezi tělem a jádrem matrace, jenž se neslehne. Dobrým příkladem je látka MediCARE prošitá PUR pěnou a PES rounem, která zajišťuje vzduchový polštář mezi jádrem matrace a tělem. Výsledkem je provzdušnění matrace a chladivý pocit při vyšších teplotách. Firmy nabízejí i nejrůznější úpravy potahů matrací - jak proti plísním a bakteriím, tak proti množení roztočů a rozkládání potu nebo slibující rychlý odvod vlhkosti i elektrostatických výbojů. Spánek by měl být klidnější a hlubší.

TVRDÁ NEBO MĚKKÁ?

Většina matrací se vyrábí v různých tvrdostech. Záleží jenom na vás, co je vám příjemné. Některé matrace mají i dvojí úpravu, kdy z jedné strany je matrace tvrdší, z druhé měkčí. Pro nižší váhové kategorie se doporučují měkčí varianty a obráceně. Raději se vždy podívejte, do kolika kilogramů je matrace doporučována. Důležitý je i rozměr - matrace by měla být o 20 - 25 cm delší, než je výška postavy, a široká alespoň 90 cm (u dvoulůžka stačí 80 cm). Pokud budete spát na nevyhovující matraci, může dojít ke špatnému držení týlu a následným bolestem zad. Důležitý je i vhodný podklad pod matraci - pod většinu je vhodný lamelový rošt, některé typy (matrace pružinové) se pokládají na pevný rošt, případně pevnou desku.

JAK NA ROŠT

Matrace položená na vhodném roštu se snáze přizpůsobí tělu i lépe dýchá, než když matraci položíte na pevnou desku. Rošty mohou být buď pevné dřevěné nebo lamelové a obojí prodlužují životnost matrace. Lamelové rošty se vyrábějí v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních, které závisejí na šířce lamel a jejich uchycení v rámu. Vždy ovšem platí - jedna osoba - jeden rošt. Lamely mohou být uchycené pevně nebo naopak pohyblivě. Pevné uchycení se hodí pro pružinové nebo jednoduché polyuretanové matrace, pohyblivé pak pro střední a vyšší třídu polyuretanových a latexových matrací. Praktické jsou polohovací rošty - nadzvednutí hlavy zpříjemňuje čtení nebo sledování televize, polohování nohou zase umožňuje symetrii v oblasti kolen a pánve, což odstraňuje napětí a přetížení kolem kyčlí a kříže. Předpokladem je ale kopírovatelná matrace (ne pružinová) o výšce minimálně 12 cm.

LAMELY A TERČE

Kvalitní rošty nemívají lamely z jednoho kusu dřeva, ale jsou lepené z více vrstev bukového nebo březového dřeva. Kvalita roštu je podmíněna i počtem lamel a jejich opouzdření. Tělu lépe vyhovuje více tvrdších apružně uchycených lamel, které pérují po celé délce postele. Čím lepší je opouzdření lamel a čím větší je jejich počet, tím má matrace lepší kopírovací účinek páteře. Správné podepření páteře zaručují u exkluzivních roštů kromě lamel i pružné elementy - tzv. media. Tyto terčíky se díky své poddajnosti ve všech směrech přizpůsobí tvaru těla. Umístěny jsou od oblasti ramen až tam, kam sahá pánev. Zbytek roštu tvoří lamely.

Autor: Vanda Jesenská, časopis Domov

Foto: archiv firem Matex, Purtex