Za praktičnost se platí
Ideálním řešením se proto jeví postele s úložným prostorem, jejichž popularita právě z těchto důvodů stoupá doslova raketovým tempem. Mohou sloužit k uskladnění náhradních lůžkovin a ložního prádla, ale své místo tu najdou i ručníky po babičce či nevyužitá svatební výbava, kterou uchováváme na horší časy. Ale podobně jako všude jinde, i v tomto případě se za výhody platí. Cenou za praktičnost je nejen zhoršená údržba podlahy pod postelí, ale i ztráta vzdušnosti a elegance, kterou ložnici některá klasická lůžka dodávají. Z ryze zdravotních důvodů musíme navíc zajistit pravidelné větrání matrací, zvláště pokud úložný prostor máme naplněný až po okraj. Milovníci pohodlí se navíc musí rozloučit s možností elektricky polohovatelného roštu. I přes všechny tyto ústupky a omezení představují však postele s úložným prostorem v malých bytech doslova vysvobození.
Čalouněné postele
Do cenově nejnižší kategorie lůžek s úložným prostorem spadají čalouněné postele. Jednolůžka můžeme pořídit již od 5 tisíc korun. Tato cenová dostupnost je však vykoupena celou řadou nedostatků, a tak i v tomto případě bychom se měli raději řídit heslem „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“. Čalouněné postele zpravidla nejsou vybaveny kvalitní matrací. Z tohoto důvodu jsou pro pravidelný spánek zcela nevhodné, a to jak pro dospělé, tak i pro děti. Matrace navíc nemá příliš možností větrání, a může tak docházet k množení bakterií a ke vzniku plísní. Z těchto důvodů by čalouněné postele měly sloužit pouze jako příležitostná lůžka pro návštěvy.
Úložný prostor nebo box
Pro každodenní používání jsou mnohem vhodnější klasické masivní či laminové postele s roštem, pod kterým se úložný prostor nachází. U některých typů bývá rošt výklopný ze strany a umožňuje tak boční přístup, do užších ložnic pak raději zvolíme postel s čelním přístupem. Neméně populární jsou pevné postele se zásuvkou. Při jejím plném vysunutí můžeme provést generální úklid i v místech, kam se zřídkakdy vysvavačem dostaneme. Navíc si můžeme dovolit polohovatelné rošty, což v případě vyklápěcích roštů není možné. Na druhou stranu ale musíme zajistit dostatek prostoru po obou stranách postele. Zásuvka může být součástí ložnicového setu, případně ji může nahradit některý z úložných boxů, které v řádech několika stokorun nabízí například IKEA. Masivní dvoulůžka pořídíme okolo 20 tisíc korun, laminová se pohybují v cenové relaci mezi celočalouněnými a masivními postelemi.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Alax