Ložního prádla je v kamenných i internetových obchodech víc než dost. Mnohdy ale může skončit nákup, ze kterého jste prve nadšeni, velkým zklamáním. Kvalita materiálu se projeví po prvním nebo několika dalších vypráních a některé tkaniny vám nemusí vyhovovat, přestože se na nich prací cykly nijak nepodepsaly. Dejte si také pozor, pokud jste na některé materiály citliví nebo dokonce alergičtí.
Syntetice se raději vyhněte
Při výběru ložního prádla by měly mít přednost přírodní materiály. Snad jedinou výhodou syntetických materiálů je jejich nemačkavost, a tudíž je nemusíme žehlit. Zbývající vlastnosti materiálu lze bohužel zařadit mezi nevýhody. Umělé tkaniny nesají pot, a tak se i v poměrně chladných dnech můžete budit s propoceným pyžamem, kloužou, elektrizují, doslova přitahují prach a většinou nejsou ani příjemné na omak. Některé výrobky dokonce pouštějí barvu i při spánku. S těmi raději ihned zamiřte do popelnice.
Bavlněné povlečení prodělalo řadu změn. Některé úpravy není třeba žehlit, jiné mají některé speciální úpravy – antimikrobiální, antistresovou apod. Ovšem pozor! Není bavlna jako bavlna, a tak lze zcela jinou kvalitu očekávat od povlečení za 300 korun než od povlečení za 1 500 korun. Levnější výrobky mají obvykle řidší vazbu a kvalita bavlny je podstatně nižší. Také levnější bavlněné povlečení vám může zabarvit noční košili i samotné tělo nebo obličej.
Při nákupu povlečení se nejčastěji setkáte s plátnem, damaškem, krepem, saténem a flanelem. Každá z těchto tkanin má něco do sebe. Saténové povlečení je tkáno takzvanou atlasovou vazbou, jsou poměrně pevné, hladké a příjemné na omak. Nejkvalitnější a také nejdražší je mako satén. Satén z umělých vláken je na povlečení samozřejmě zcela nevhodný. Damašek je velmi kvalitní satén s vetkaným vzorem. Oblíbený krep je pouze tvarovaná bavlna, která se nemačká a nemusí žehlit. Chemická úprava materiálu je bohužel na úkor životnosti, neboť vlákna jsou trvale poškozena. Flanelové povlečení příjemně hřeje a je vhodné do chladných období nebo třeba na chalupu. Pokud ovšem máte kočku nebo pejska, který občas zavítá i do postele, volte povlečení co nejhladší, aby nebylo ihned celé „chlupaté“. Flanel přitahuje chlupy doslova jako magnet.
Péče o ložní prádlo
Před prvním použití je raději vyperte. Spaní v něm bude příjemnější a zbavíte se zbytkových barev i chemikálií. Prádlo byste měli prát po rubu a v žádném případě se nesnažte vměstnat do pračky povlečení ze čtyř postelí. Prádlo v pračce se musí mít dost místa. Na jemnější tkaniny volte raději speciální prací prostředky bez optických zesvětlovačů. Pokud nejste majiteli hotelu, povlečení již není třeba vyvařovat a výrobci to ani nedoporučují.
Při nákupu ložního prádla se nezapomeňte podívat na jeho rozměry. Není vůbec výjimkou, že dovozové i některé tuzemské povlečení bude o 20 centimetrů delší než vaše přikrývka a povlak na polštář třeba zase menší. Holt jiný kraj… jiné rozměry povlečení.
Foto: archiv firmy Clara bedding