Ještě před stavbou rodinného domu, ve fázi plánování a návrhu projektu, máme možnost zvolit si umístění a orientaci ložnice. V ideálním případě by měla být orientována na východ. Pokud jsme se ale nastěhovali do staršího bytu nebo domu, musíme se smířit s dispozicí a orientací předchozích majitelů. Máme ale ještě možnost zvolit si zařízení a vybavení, které nám bude co nejvíce vyhovovat a splňovat podmínky tzv. zdravého spaní.

Zdravá postel je z masivu

I postele ovlivňují módní trendy a tak jsme se v minulosti často setkávali s postelemi čalouněnými, kovovými nebo vyrobenými z lamina. Ovšem co si budeme nalhávat – dřevo je prostě dřevo. Ideální rám postele i pro alergiky je tedy z masivu, který může být namořen do několika barevných odstínů. Například dvojpostel Lada je vyrobena z masivního buku, může být dodána vedle přírodního v dalších 7 odstínech a dokonce 12 rozměrech včetně velikosti 200x220 cm s prodlouženou délkou.

Roštům se dříve nepřikládala velká pozornost. V některých postelích byl drátěný rošt, který se časem proležel, poškodil a často také poničil matrace. Jinde byly dřevěné desky nebo deska ze sololitu, na které matrace neměla šanci dýchat. Dnes se nejčastěji setkáváme s laťkovým nebo lamelovým roštěm, jeho lamely jsou zasazeny v kaučukovém pouzdře a vyráběny tak, aby povrch nepoškodil matraci. Kvalitnější rošty do postele umožňují nastavit tuhost v bederní oblasti a mohou být také polohovatelné. Mladý a zdravý člověk si řekne, že polohovací rošť nepotřebuje a většinou jej také nevyužívá. Ale může se objevit nemoc nebo úraz, který nás připoutá na nějaký čas na lůžko a potom se možnost podepřít si záda, hlavu nebo zlomenou nohu hodí. Rošty jsou nejčastěji polohovatelné v oblasti hlavy a nohou a můžou být vybaveny také elektromotorem a dálkovým ovládáním.

Matrace

Každý, kdo občas navštíví nějaký hotel, penzion nebo apartmán na horách ví, jak může postel ovlivnit celou dovolenou – pozitivně i negativně. Někde se vyspíte báječně na nové velké posteli, jinde nespíte skoro vůbec a odjíždíte s blokádou páteře. Postele a hlavně matrace bývají proležené, moc tvrdé nebo moc měkké, v roštech chybí lamely nebo jsou polámané a pobyt dokáže otrávit i vrzající postel.  Všichni se pak těšíme domů na svoji postýlku a uvědomíme si, že dobrá postel není samozřejmost a také, že každému vyhovuje něco jiného.

Že mají postele různé rozměry a tomu musíme přizpůsobit i velikost matrace je zřejmé. Problém ale nastává při výběru materiálů a tuhosti. Obecně by se dalo říci, že ženy a starší lidé mají rádi měkčí matrace, muži pak tvrdší. Správnou matraci bychom měli vybrat také dětem, i když všichni víme, že děti usnou vždy a všude – na sedačce, v autě, na zemi – a nikdy je ráno nic nebolí. Problémy by se ovšem mohly objevit až časem.

Výška matrace by měla být přizpůsobena roštu. Pokud je položená na laťkách nebo desce, měla by být vysoká alespoň 14 cm, aby došlo k lepšímu rozložení váhy těla a nezatěžovali jsme klouby a páteř.

Na podrobný popis typů matrací a jejich předností se můžete podívat v poradně „Jak vybrat matraci“ .

Málokdo při výběru vybavení ložnice neřeší cenu. Na vlastním zdraví bychom rozhodně šetřit neměli, ale můžeme udělat kompromis a poohlédnout se po matracích s optimálním poměrem cena/výkon a nebo můžeme využít pravidelné slevové kampaně – matrace akce nebo matrace 1+1, kdy dostaneme za jednu cenu dvě matrace apod.

Při výběru a nákupu bychom měli vždy vsadit na prověřené firmy a kvalitní výrobce s potřebnými atesty a certifikáty, např. českou firmu, která vyvíjí matrace Matrimex a podílí se na výrobě ve spolupráci s předními českými výrobci. Podle přání vyrobí od standardních až po nejluxusnější druhy matrací pro široký okruh zákazníků - od Alpských hotelů až po zdravotnická zařízení, ale i běžné české ložnice a dětské pokoje.

- PR článek -