K módním trendům patří vztah k ekologii. Přichází s tím nová generace, která propaguje budoucnost, a to se projevuje v nových typech materiálů. Stále rostoucí zájem po ekologicky pěstované bavlně ohlašuje příchod dalších vědomě zvolených materiálů jako třeba biokonopí nebo recyklovaná vlna či polyester. Výrobci tkanin určených pro bytovou kulturu už stále více dbají na životní prostředí.

Při pěstování biobavlny nesmí být použity pesticidy, umělá hnojiva ani geneticky modifikované organismy. Místo zemědělských pesticidů se používají přírodní metody. Celý proces od pěstování, přes sklizeň až po kvalitu konečného výrobku je vůči životnímu prostředí šetrný. Neznečišťuje se planeta a nepoškozuje se zdraví těch, kteří o bavlnu pečují. Výroba bio bavlny je také zdrojem obživy chudých obyvatel třetího světa, protože je pěstována speciálně v Egyptě, Ugandě, Tanzanii, Keni, Indii a Turecku. Projekty zabývající se výrobou bio bavlny garantují, že při jejím zpracování nesmí být zneužíváno práce dětí ani otrocká práce.

Biobavlna je oproti klasické bavlně měkčí a lidská pokožka ji mimořádně dobře snáší. Voní čistěji, protože se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd a má vyšší stupeň prodyšnosti. Díky technologii výroby bio-materiálů bez chemických substancí, nabízejí tyto materiály bezproblémové kožní vypařování. To znamená, že biotextilie dovolují pokožce přirozeně dýchat a nezasahují do přirozené rovnováhy pokožky, čímž zabraňují kožním poruchám a nemocím.

Je to materiál, který je považován za velmi vhodný pro výrobu povlečení pro alergiky nebo také na tkaniny používané v dětských pokojích, protože neobsahuje škodlivé chemikálie. V současnosti, kdy vše souvisí se vším má naštěstí každý volbu nezůstat lhostejný ke svému vlastnímu zdraví a zdraví svých nejbližších.

Kvalitní biotextil, ložní povlečení, prostěradla, polštáře a přikrývky, froté ručníky, dokonce podložky na cvičení jógy nebo pilates – to vše nabízí například AMWA, s. r. o. v širokém sortimentu, z něhož je opravdu co vybírat. Konkrétně řada Pure (biopovlečení) se vyznačuje vysokou gramáží, která zajišťuje přirozenou odolnost a neobvyklou pevnost látky. Damaškové povlečení je velmi trvanlivé a přitom hebké a měkké.

Určitě si vyberete i z látkové metráže, kde najdete přírodní tlumené odstíny barev, ale i bioplátno v barvě oranžové nebo maron. Certifikovaný biotextil je barvený čistě přírodní metodou směsicemi bylin. Přírodní bylinné barvy používané na barvení biotextilu se vyrábí z nejrůznějších bylinných výtažků. Jejich vzájemným mísením vznikají desítky nádherných barevných odstínů.

Jak pečovat o biobavlnu?

Organická bavlna není opatřena na povrchu pryskyřicí, tak jako je tomu u konvenční bavlny, takže se biobavlna srazí asi o pět procent. Tkaniny z biobavlny klidně můžete prát v pračce při teplotách 30 – 40 stupňů Celsia, a bavlna bude v pořádku. V sušičce je doporučeno sušit organickou bavlnu při nižších teplotách nebo raději sušit klasicky – ve stínu.

Je třeba však věnovat zvýšenou pozornost výběru pracích prostředků. Při péči o přírodní textilní výrobky nejsou některé čisticí prostředky doporučeny. Pro zachování přírodních charakteristik biotextilu je doporučeno užívání přírodních pracích prostředků, jako jsou třeba mýdlové ořechy či jiné prostředky přírodního původu. Další výběr můžete zaměřit na značky AlmaWin a Klar proto, že se svou účinností nijak výrazně neodlišují od konvenčních, ale na rozdíl od nich jsou však šetrné k biolátkám a neničí jejich přírodní vlastnosti. Barevné biolátky je doporučeno prát s podobnými odstíny, protože některé mohou během prvních pracích cyklů uvolňovat přebytečnou barvu. Praní proto zpočátku sledujte, teprve v dalších cyklech zkuste barvy látek určených k vyprání kombinovat.

Důkazem toho, že s biobavlnou a biokonopím je třeba v budoucnu počítat, je přesun nabídky internetových obchodů a specializovaných prodejen už i do velkých obchodních řetězců.

-ar-

Foto: archiv firmy AMWA, s. r. o.