Aby nás každé ráno nebolel, jak se říká „celý člověk“ a byli jsme svěží a dokonale odpočatí, musíme si dát na výběru postele, matrace a roštů opravdu záležet. Vždyť právě to, na čem spíme, výraznou měrou ovlivňuje naši náladu, výkonnost a zdraví. Až 90% fyzických i psychických sil se regeneruje právě během spánku a v tuto dobu potřebuje mít naše páteř co největší pohodlí. Pokud budeme dlouhodobě spát na špatně zvolené posteli, nekvalitní matraci nebo nevhodném roštu, projeví se to nejen bolestmi zad, ale může dojít i k problémům s vnitřními orgány.
V dnešní době se na trhu setkáme s nejrůznějšími druhy matrací a roštů i s různě velkými postelemi, proto už se nemusíme ve výběru nijak omezovat. Není nejvhodnější kupovat postel v supermarketu, kde vás nalákají na cenově výhodnou nabídku, ale vy pak třeba již po dvou měsících užívání tohoto výrobku zjistíte, že je matrace proleželá apod. Pokud si chcete užívat opravdu nerušeného zdravé spaní po dlouhé roky, navštivte některou ze specializovaných prodejen. Školení prodejci vám pomohou s výběrem toho nejlepšího přímo na míru.
Foto: Lattoflex
Rám postele
Základem zdravého spánku je zcela jistě správná postel, nebo spíše rám postele. Ten je také tím, co jako první upoutá naši pozornost, když jdeme postel vybírat. To, jaký rám si vybereme, je zcela podřízeno našemu vkusu. Rámy je možné sehnat dýhované, z lamina, masivního dřeva, ale také čalouněné, kovové, plastové atd. Obecně platí, že prostor pod postelí by měl být volný, aby mohly matrace "dýchat" ze všech stran a také tím zajistíme volné proudění energie. Pokud to velikost bytu umožňuje, neměl by prostor pod postelní sloužit jako skladiště.
Důležitá je však délka a výška postele – postel tedy vybíráme podle tělesných propozic toho, kdo na ní bude spát, pro koho je určena. Délka postele by měla minimálně o 25 cm přesahovat výšku člověka. Standardní délka postele je však 200 cm, u šířky je na výběr z více možností. K pohodlnému spánku potřebujeme 80 až 100 cm široký prostor. Šířka pro jednoho spáče bývá standardně 90cm, u „jeden a půl lůžek“ je to pak 120 až 140 cm. Manželské postele a letiště se pak pohybují v šířkách 180 – 220 cm.
Co se týče výšky postele, měla by být tak vysoká, aby se nám z ní pohodlně vstávalo. Pro seniory jsou pak vhodnější vyšší postele. Výška postele se vždy vybírá podle plánované výšky matrace. Standardně by měla být lehací plocha cca 50 cm nad zemí, ale záleží na výšce člověka. Na postel by měl pohodlně ulehat a také by se mu z ní mělo pohodlně vstávat.
Rošty
Rošt je velmi důležitou součástí každé postele, je totiž tím, co drží matraci umístěnou v rámu. Ta díky němu nepropadne a rošt jí navíc dopružuje, čímž zajišťuje její delší životnost a vyšší komfort. Správně zvolená kombinace roštu a matrace zajišťuje našemu tělo tu správnou oporu. Obecně se můžeme setkat se dvěma druhy roštů – pevnými a polohovacími.
Pevné rošty se dělí na laťkové a lamelové. Laťkové rošty jsou vyrobeny z rovných dřevěných latí, které by měly být dobře opracovány, aby se matrace jimi nemohla poškodit. Jsou určeny pro pružinové matrace nebo pěnové matrace s vyšším jádrem. O něco příjemnější poležení však zajistí matrace položená na pevný lamelový rošt. Kvalita tohoto roštu je dána počtem, šířkou a způsobem, jakým jsou lamely uchyceny. Pro lamelové rošty jsou ideální ohebné pěnové nebo latexové matrace.
Polohovací rošty mají tu výhodu, že díky nim můžeme část postele nahnout do nestandardního úhlu, přičemž polohování může být jak ruční, tak i motorové (vhodné pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko). Na takové lůžko je ale třeba zvolit dostatečně ohebnou matraci, například pružinové jsou naprosto nevhodné. Podle toho, jak potřebujeme polohovat, si polohovací rošt vybíráme. Některé umožňují nastavení výšky hlavy, jiné hlavy a sedu, a tzv. relaxační rošty je možné zvednout i v oblasti nohou. Manipulace s polohovacím roštem by měla být snadná. Pořizovací cena takovýchto lůžek je o něco vyšší, ale systém polohování oceníte zejména při péči o starší osoby nebo při nemoci. Přístup do úložného prostoru postele je umožněn přidaným čelním nebo bočním vyklápěcím mechanismem.
Kvalitní rošty vám mohou vydržet klidně i po celý život, hodně však záleží na tom, jak vysoké máte matrace. Pokud jsou vaše matrace slabší než 7 cm (doporučováno je min. 15cm), rošt je více zatěžován a namáhán.
Matrace
Největší pozor je třeba si dávat při výběru vhodné matrace. Dnes je jich na trhu tolik, že je mnohdy problém se v nich vůbec zorientovat. Zde není možné se řídit jen vzhledem a cenou, je potřeba se zaměřit na mnohé další parametry. Matrace se od sebe vzájemně liší typem vnitřní konstrukce, použitým materiálem, tvrdostí a povrchovým provedením. Mezi nejdůležitější aspekty při nákupu nové matrace patří její tvrdost - správnou volbu tvrdosti matrace ovlivňuje především váha člověka. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou si pak mohou vybírat z matrací měkčích. Pro náš zdravý spánek potřebujeme, aby byla naše páteř během ležení udržována ve správné přímé poloze. Při příliš tvrdém nebo naopak měkkém podepření je páteř v nepřirozené křivici a to způsobuje četné zdravotní komplikace. Při výběru vhodné matrace se tak nebojte vyzkoušet a porovnat více druhů. Vždy je důležité, abyste se na matraci cítili příjemně.
Pěnová matrace
Matrace vyrobená z tepelně modifikované PUR pěny je cenově nejdostupnější, pružná, elastická a prodyšná. Kvalitní provzdušnění materiálu je zajištěno profilací jader. Tyto matrace bývají středně tvrdé. Ještě vzdušnější je pak studená neboli HR pěna, která se rovněž vyznačuje vysokou elasticitou a pružností. Matrace z tohoto materiálu se řadí do kategorie středně tvrdých až tvrdých. Vybrat si můžeme také tzv. línou pěnu, která byla původně vyvinuta v NASA, aby ochraňovala kosmonauty uvnitř kabiny. Dnes se z tohoto jedinečného materiálu vyrábějí matrace. Materiál totiž skvěle reaguje na teplo a tlak a přirozeně se proto dokáže přizpůsobit lidskému tělu. Má dlouhou životnost a neztrácí časem na objemu.
Latexové matrace
Optimálně měkké a tvarově stálé jsou latexové matrace, jejichž latexové jádro je různě děrované a podle toho vznikají zóny s vyšší či nižší tuhostí. Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního kaučuku a syntetického latexu. K jejich přednostem patří také vysoká bodová elasticita a správná prodyšnost. V prvních týdnech užívání je možné, že z matrací ucítíte slabý zápach gumy. Životnost latexu je zhruba 10 let, pak dochází k tvrdnutí a drolení. Latexové matrace jsou řazeny mezi měkčí a hodí se pro všechny typy polohovacích roštů.
Pružinové matrace
Pružinové matrace dokáží ostatním typům konkurovat především nízkou cenou a vysokou životností, dobře odvádějí vlhkost a jako jediné je možné je ukládat na pevnou desku. Moderní pružinové matrace mají taštičkové uspořádání pružin – každá pružina je zašitá do samostatného obalu, čímž je zaručena optimální bodová elasticita, prodyšnost a schopnost podpírat a udržovat páteř v přirozeném tvaru. Tyto matrace jsou upřednostňovány pro svou tvrdost a obecně u nich platí, že čím více pružin, tím lepší matrace. Povrch latexových matrací bývá zpevněn vrstvou dalšího materiálu, jako je například kokosové vlákno, latex, nebo polyuretan. U taštičkových matrací také rozlišujeme letní a zimní stranu. Ukládají se na perforovanou pevnou desku nebo pevný rošt.
- jpa -