Na trhu je k dostání nepřeberné množství nejrůznějších druhů polštářů. Jak si mezi těmi hromadami vybrat? Jednoduše. Podívejte se, čím jsou polštáře plněné.

Nestárnoucí klasika - peří

I když tato klasika je v poslední době mezi polštáři ohroženým druhem, stále najdete v obchodech polštáře plněné peřím. Nejčastěji to bývá peří kachní nebo husí a to z prostého důvodu. Jejich peří je lehké, ale zároveň teplé, navíc má na sobě ochrannou tukovou vrstvu, která zabraňuje zadržování vlhkosti. Pokud se o polštáře dobře staráte, necháváte je často na slunci větrat, pak se vám odvděčí měkkostí a bohatou nadýchaností. Dříve jsme si neuměli život bez takových polštářů ani představit, avšak moderní doba si především kvůli velmi vysokému nárůstu alergií žádá své a tak už jen málokdo sáhne po tom péřovém.

Podobně jsou na tom i polštáře z ovčí vlny. Vyrábějí se ze stoprocentní vlny bez jakýchkoli umělých příměsí a překvapí vás svou jemností, měkkostí a vysokou absorpcí vlhkosti, díky které je odborníci doporučují i osobám trpící revmatismem. Kvalitní výrobci těchto polštářů je dodávají i s certifikací o zdravotní nezávadnosti, ovšem upozorňují také, že u velmi citlivých jedinců mohou vyvolat ekzémy. Dobrou zprávou je také až sedmiletá záruka na životnost těchto výrobků, což už svědčí o mnohém.

Umělá vlákna na scénu!

Samozřejmě, že vědci ani výrobci nezahálejí a stále vymýšlejí a vyrábějí co nejrafinovanější náplně do polštářů pro naše maximální pohodlí a spokojenost. Zpravidla jde o syntetická dutá vlákna ve tvaru kuliček, vloček či drobných spirál, která jsou plnohodnotným nástupcem klasického peří. Jejich nespornou výhodou je jejich snadná údržba. Stačí je vyprat v pračce a to dokonce i na tu nejvyšší teplotu a nechat uschnout a to vše bez porušení vláken uvnitř nebo znehodnocení kvality polštáře. Takto vyrobené polštáře jsou antialergické, díky snadnému praní jsou také výborné v boji s roztoči, skvěle drží tvar a jsou příjemně měkké.

Skvělým pomocníkem pro všechny, kteří trpí na bolesti krční páteře nebo páteře vůbec jsou anatomické polštáře nejčastěji vyráběné z latexové pěny. Ta se vlivem tepla a tlaku, který na polštář vyvíjíme, přizpůsobí dokonale našim křivkám a rozdělí váhu těla přesně tak, jak je potřeba. My se pak ráno probouzíme dobře odpočatí a tatam jsou pocity rozlámanosti celého těla.

Pro malé polštáře vhodné k odpolednímu odpočinku nebo dekorační bývá jako výplň nejčastěji používaná molitanová drť. Její výhodou je určitě cenová dostupnost, lehkost a přitom velký objem polštáře. Ovšem není určená k dlouhodobému užívání, má velmi krátkou životnost.

Zdravé spaní

Samostatnou kapitolou jsou polštáře určené pro zdraví. Najdete je většinou ve specializovaných prodejnách s bylinkami. Jednotlivé druhy bylin se do nich míchají spolu s polystyrenovou drtí. Nejčastěji se používají bylinky, které na nás mají uklidňující účinky, jako je meduňka, mateřídouška, rozmarýn nebo levandule. Tu využijete i jako pomocníka v boji proti nepříjemným molům. Při nemocech z nachlazení oceníte polštářek plněný mátou, avšak ten není vhodný na spaní, protože máta má povzbuzující účinky. Obecně lze tyto polštáře doporučit každému, s přihlédnutím k osobnímu zdravotnímu stavu. Pozor byste si měli dát na možné alergické reakce na některé druhy bylin.

Do polštářů se dávají kromě bylin i pohankové slupky, které příjemně šustí a působí tak proti stresu, depresím a nervovému vypětí. Tyto polštářky jsou doporučovány osobám, které velmi často trpí bolestmi hlavy i migrénou nebo nespavostí. Výborné je dávat tyto polštáře přes den na slunce, protože do sebe naakumulují energii.

Stejně jako pohankové slupky jsou využívány i špaldové slupky. Špalda je výborná k negaci špatných patogenních zón, můžete jí bez obav používat při alergiích, ocení jí i revmatici. O špaldě se říká, že je to zázračná rostlina, která do sebe neabsorbuje vůbec žádné škodlivé látky.

Druhy a tvary

Polštáře se staly moderními doplňky do každé domácnosti. Seženete je v těch nejrůznějších tvarech, které si jen dokážete představit, od klasických čtvercových a obdélníkových až po hvězdicové, trojúhelníkové nebo ve tvaru postav či věcí. Oceníte je nejen v ložnici, ale ve tvaru podsedáků i v kuchyni nebo na zahradě, popřípadě v kanceláři. K odpolednímu odpočinku si pořiďte podhlavníky, což jsou opěrné polštáře nejčastěji ve tvaru válce nebo podlouhlého hranolu, které vám hlavu příjemně podepřou. Polštářky mají rády i děti, zvláště ty ve tvaru nejrůznějších zvířat, aut nebo sluníček. Velmi oblíbeným polštářem a to nejen kojícími ženami je polštář kojenecký. Je výborný i pro těhotné, které se díky němu mohou pohodlně uložit i s velkým bříškem, i pro novorozeňata, jímž slouží jako bezpečná podložka. Cestovní polštář je pak skvělým pomocníkem na dlouhé cesty autem, autobusem i letadlem.

Než se vydáte na nákup, pak byste si měli ujasnit, jestli preferujete více či méně pod hlavou, zda netrpíte nějakou alergií, jestli máte problémy s páteří, trpíte-li nespavostí a samozřejmě i náročností na údržbu.

Pokud se budete o své polštáře dobře starat, budou vám sloužit dlouhé roky. Pravidlem by mělo být každodenní protřepání, aby si polštář zachoval tvar. Dodržujte pokyny od výrobce o jeho čištění. Některé můžete pohodlně vyprat, jiné mohou vyžadovat složitější údržbu a praním byste nenávratně zničili jejich vnitřní strukturu a vaše pohodlí. Pokud máte možnost, naučte se nechávat lůžkoviny větrat na čerstvém vzduchu. Uvolní se tak vlhkost a polštář bude znovu vzdušný a nadýchaný. Bydlíte-li uprostřed velkoměsta, pak vám stejnou službu poskytne i sušička prádla.

Autor: Petra Martišková