Ve sto let starých chalupách byla jediná obytná místnost téměř pravidlem. Důvody pro tento způsob života byly však ryze praktické a ekonomické, protože to byla většinou také jediná vytápěná místnost v domě. Dnešní spojení ložnice a obývacího pokoje do jedné místnosti je často také praktickou záležitostí, mnohdy je toto spojení cílené, účelové nebo dokonce trendové.
Skupinou lidí, kteří bydlení ve stylu „vše v jedné místnosti“ vítají a vyhledávají jsou takzvaní singles. Mladí lidé, kteří dlouhodobě a cíleně žijí sami, byty s mnoha pokoji prostě neobývají, přestože by si je zcela jistě mohli dovolit. Byt takového jedince pak často sestává pouze z jediné obytné místnosti, ve které je soustředěno vše potřebné – postel, šatní skříně, pracovní stůl, sedací souprava i jídelní kout.
Často se k multifunkční ložnici uchylují páry, které chtějí v ložnici trávit více času, než pouze po dobu spánku. Proto si do ložnice umísťují také své sportovní nářadí, hobby koutek, televizi, rádio, knihovnu nebo místo k relaxaci. Zařízení pokoje umožňuje aby v něm partneři mohli trávit více času společně, přestože se každý věnuje jiné činnosti.
Pokud má ložnice sloužit současně jako obývací pokoj, je potřeba celý prostor vybavit také nábytkem k sezení a potřebným odkládacím nábytkem. Před samotným zařizováním bychom si měli položit otázku, zda chceme některé z místností dát přednost, jinými slovy zda chceme dát více prostoru obývací části nebo části spací. Pokud se nechceme vzdát sedací soupravy, ani ostatního nábytku, může být zajímavým řešením spací patro. Více o tomto řešení interiéru se dočtete v článku… Pokud naopak k sezení stačí menší sofa, taburetky nebo sedací vak, můžeme dát posteli více prostoru a umístit ji na zem včetně nočních stolků. Ostatní zařízení pokoje se řídí také tím, jak často a zda vůbec nás navštěvují přátelé, které je potřeba někam usadit. S návštěvami se pojí také zjevná nevýhoda spojení ložnice a obývacího pokoje, a tou je nutnost mít uklizen celý pokoj. Ve větším bytě návštěva projde předsíní rovnou do obývacího pokoje a na úzkostlivý pořádek v ložnici nemusíme tolik dbát.
Spojení ložnice a pracovny často volí rodiny, kde jeden z partnerů pracuje doma. Pod pojmem pracovní kout si většinou představíme psací stůl s počítačem a případně dalším příslušenstvím jako je tiskárna, fax, skener apod. Pracovní činností však nemusí být nutně daňové poradenství nebo překladatelství. Často se můžeme setkat s tím, že si maminka na mateřské dovolené přivydělává šitím, pletením, malováním nebo jinou činností, která také vyžaduje své místo. U pracovního koutu v ložnici bychom měli vyřešit také alespoň optické uzavření pracoviště. Pohled na rozložené faktury ještě před spánkem nemusí dodávat klid, a tak nám může pomoci například roleta, paraván nebo japonská stěna.
Není vyloučeno, že chceme a potřebujeme umístit do jednoho pokoje postel, sedací soupravu i pracovní stůl. Pokud je pokoj dostatečně velký, můžeme si pohrát pouze s rozmístěním nábytku. Je-li pokoj menších rozměrů, nezbývá než improvizovat a přistoupit ke kompromisům.
Foto: archiv firmy Torrimex