Jak poznat, že spíte na nevhodné matraci?

Většina lidí spí na posteli, která má absolutně nevyhovující vlastnosti, rozpadá se nebo je proleželá. Málo lidí ví, že by svojí matraci měli měnit každých sedm let a některé matrace je potřeba vyměnit i dříve. Jak ale poznat, že je právě Vaše matrace již nevhodná?

Existuje mnoho ukazatelů, které Vám napoví, že je něco v nepořádku a že byste si měli pořídit novou matraci, která bude ideální přesně pro Vás. Pořiďte si novou matraci, pokud:

  • cítíte ve své posteli pružiny, hrboly a proleženiny,
  • matrace vydává při pohybu divné zvuky,
  • se uprostřed matrace vytvoří prohlubeň,
  • matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. roztrhaný povlak, hrboly atd.).

Kromě těchto ukazatelů můžete zhodnotit matraci také podle Vašeho spánku. Spíte-li špatně, jste ráno bolavý a rozlámaní a v noci se kvůli nepohodlí stále budíte, pak se jedná o další jasné signály, která Vám napovídají, že je Vaše matrace naprosto nevyhovující.

Výběr konkrétní matrace

Když jste konečně otevřeli oči a zjistili, že je Vaše matrace nevyhovující, následuje její výběr. Ten je opravdu těžký, neboť je na trhu velké množství typu a velikostí matrací. Než se tedy vydáte na nákup, připravte se a začněte si hledat potřebné informace, které Vám pomohou nejen při výběru vhodné matrace na míru, ale také při její koupi.

Než se tedy pustíte do výběru, ujasněte si následující body:

  • Stanovte si maximální částku, kterou jste ochotni do své matrace investovat.
  • Ujasněte si, na co matraci budete chtít využívat (např. pro každodenní spaní či občasné přespání).
  • Zjistěte si přesné rozměry staré matrace

Když už máte jasno v těchto bodech, matraci si můžete vybírat díky mnoha možnostem. My doporučujeme nejprve se zaměřit na Vaši nejčastější polohu při spaní.

Spaní na zádech

Lidé, kteří upřednostňují spaní na zádech, trpí bolestmi zad více než osoby, které spí v jiných polohách. Bolest bývá způsobena právě špatně zvolenou matrací. Pokud je tedy Vaší nejoblíbenější polohou spaní na zádech, vyhněte se příliš tvrdým i příliš měkkým matracím. Tyto matrace totiž nedokážou tělu poskytnout dostatečnou oporu. Nejideálnější jsou středně tvrdé matrace.

Spaní na boku

Další velice oblíbenou polohou je spaní na boku. Ti, kteří takto spí, vyvíjí větší tlak na ramena a boky. Aby se naše tělo skvěle přizpůsobilo matraci, je dobré volit takové matrace, které mají větší odpružení. Vhodné jsou středně tvrdé až měkké matrace, které se perfektně dokážou přizpůsobit celému tělu.

Spaní na břiše

Najdou se i osoby, jejichž nejoblíbenější polohou je spaní na břiše. Toto spaní vyžaduje pevnější a tužší matrace, které dokážou tělo i páteř udržet v optimální vodorovné poloze. U takovéto polohy vybírejte nejlépe středně tvrdé matrace.

Ideální tvrdost matrace

Dále doporučujeme zaměřit se při výběru také na správné přizpůsobení matrace. K tomu je zapotřebí znát svoji tělesnou hmotnost, na základě které si vyberete ideální tvrdost matrace. Tvrdost je důležitá z toho důvodu, že poskytne našemu tělu dostatečnou oporu a páteř tak bude ve správné vodorovné poloze. Tím se vyvarujeme bolestem i jiných problémů týkající se zad.

Většinou se matrace rozdělují podle tvrdosti do 4 skupin:

Matrace s tvrdostí 1 jsou nejměkčí matrace, které se dokážou dobře přizpůsobit tvaru těla, matrace jsou navíc elastické a díky svým vlastnostem zabraňují vzniku otlačenin, nejměkčí matrace jsou ideální pro osoby s nižší hmotností, pro starší osoby nebo osoby, které mají problémy s klouby, konkrétně se sem řadí latexové matrace nebo matrace ze studené pěny

Matrace s tvrdostí 2 jsou též tělu dobře přizpůsobivé a elastické, akorát na rozdíl od nejměkčích matrací dokážou udržet páteř v rovině, matrace s tvrdostí 2 bývají polyuretanové, sendvičové, pružinové matrace nebo matrace ze studené pěny

Matrace s tvrdostí 3 jsou tužší matrace, využívají je převážně muži, mladí lidé a obecně všichni, kteří upřednostňují tvrdší matrace, vybírat můžete z matrací pružinových nebo sendvičových

Matrace s tvrdostí 4 jsou velice tvrdé matrace, které volí muži nebo osoby s vyšší tělesnou hmotností, převážně bývají vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny

Konkrétní typy matrací

Jistě jste si všimli, že si můžete na našem trhu vybrat z mnoha typů matrací. Každá matrace však disponuje jinými vlastnostmi, výhodami i nevýhodami. Před výběrem tedy doporučujeme jednotlivé typy matrací mezi sebou porovnat a zvolit podle Vašich požadavků pro Vás tu nejlepší. Na trhu můžete najít latexové matrace, pružinové taštičkové i jiné. Jakou vybrat?

Mezi nejběžnější matrace patří:

  • pružinové – větratelnost, zajišťují dostatečnou oporu tělu i páteři, ideální pro pevný podklad
  • taštičkové – elasticita, ortopedické vlastnosti, ideální pro laťkové rošty i pevnou desku
  • sendvičové – disponují výhodami jako matrace ze studené a PUR pěny
  • latexové – pružnost, přizpůsobivost, vynikají ortopedické vlastnosti, elastická a tvarová stálost, vzdušnost
  • z líné pěny – přizpůsobivost, zabraňují proleženinám
  • ze studené pěny – výborná elasticita, tvarová stálost, dlouhá životnost, vzdušnost, skvělé odvádění vlhka a tepla
  • z PUR pěny – skvělé ortopedické vlastnosti, nižší hmotnost a tedy snadná manipulovatelnost, antialergický materiál

Jednu nebo dvě matrace do dvojlůžka?

Mnoho lidí přemýšlí, jaký typ matrace zvolit do manželské postele. Zdali je vhodná jednotná matrace nebo matrace 1+1. Při výběru záleží na každém, my však doporučujeme zvolit dvě stejné matrace. A důvod? Oba partneři si mohou vybrat matraci přesně pro ně, tedy podle váhy, tvrdosti a oblíbené polohy. U jednotné matrace se musí minimálně jeden z partnerů ve svých požadavcích omezit, což u spánku, který je pro nás opravdu důležitý, není příliš vhodný.

Ať už si vyberete jakoukoliv matraci, nezapomeňte, že si ji vybíráte na delší čas v řádu let a že by Vám měla ve všech směrech vyhovovat. Přece jen jde o Váš spánek a zdraví, tak tento výběr nepodceňte.

- PR článek -