Feng-šuej je tradiční čínské učení, nebo chcete-li věda, zabývající se životem v harmonii s okolním prostředím. Lidé se k ní nejčastěji obrací v případě, že chtějí vylepšit svou životní situaci v oblasti zdraví, vztahů, prosperity nebo jen život upravit k obecné spokojenosti. Feng-šuej nám umožňuje poznat a ovlivnit prolínání energií okolního prostředí tak, aby hrály v náš prospěch. Proto je umění feng-šuej využíváno často na stavbách, ale také při úpravách domů, bytů, zahrad a dalších prostor. Pokud chcete, aby byl váš domov v harmonii, zkuste se podle něj také řídit.
Právě ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v bytě, trávíme v ní mnoho času a je proto velmi důležité, abychom se v ní cítili co nejlépe. Jak ale zařídit ložnici podle zásad feng-šuej? Stačí dodržovat několik následujících rad.
Ložnice sestavená podle nauky feng-šuej se od té tradiční ložnice příliš neliší, v obou případech je v ložnicích kladen důraz především na klid, uvolnění a přirozenost. V čem se ale výrazně liší, je uspořádání. Ložnice podle feng-šuej je opravdu jen místností pro odpočinek, nikoliv, jak jsme zvyklí u nás, prostorem pro odkládání a uskladňování nepotřebných věcí, pracovní či zábavní zónou. Dělat z ložnice domácí kinosál nebo skladiště je klasickým nešvarem českých ložnic.
Místnost, ve které se rozhodneme mít ložnici, by měla být umístěna co nejdále od vstupních dveří do domu či bytu. Je totiž třeba v ní zachovat klid a jakousi nedotknutelnost a zabránit tak kontaktu s vnějším světem. Rovněž by neměla být místností, kam se vodí návštěvy, nebo kde si hrají děti. Když spíte, měli byste mít ložnici zavřenou, pomyslně se tak uzavřete před okolním světem a bude vám umožněn kvalitní odpočinek.
Lůžkoviny a přírodní materiály jsou podle feng-šuej velmi důležité, Kolekce Soak, www.inhabitliving.com
Pryč s televizí!
Zásadou číslo jedna, je odstranit z ložnice televizor, počítač, rádio či jakoukoliv jinou elektroniku. Televize se do ložnice absolutně nehodí, její záření vyčerpává lidský organismus a narušuje klidný spánek. Pokud to bez ní nebo jiného přístroje nevydržíte, alespoň ji zabudujte do uzavíratelné skříňky. Podle feng-šuej ale elektronika nemá v ložnici co dělat. Pozor také na elektronický budík!
Postel je pro spánek klíčová
Postel, stejně tak, jako ostatní nábytek v ložnici, by měla být ze dřeva a přírodních materiálů. Aby se nám opravdu dobře spalo, nestačí si vybrat jen kvalitní postel s dobrými matracemi, ale musíme také lůžko dobře umístit. Pro postel vybereme místo, kde bude co nejdále vstupním dveřím do místnosti. Nohy spících by neměly směřovat přímo ke dveřím, údajně to přináší neštěstí. Nejlépe to vystihuje čínský výraz „pohřební poloha“, v zemi se takto totiž ukládají rakve před vynesením z domu. Postel neumisťujeme ani mezi mohutný nábytek, vhodné jsou pouze noční stoly. Prostor kolem lůžka by měl být volný a vzdušný, ale čelo postele by mělo být přiraženo k plné zdi.
Je dobré pokud spáči z postele vidí na dveře místnosti. Feng-šuej také důrazně varuje před možností umístit postel přímo pod okno, spící lidé mohou být vystaveni průvanu a navíc oknem do místnosti neustále proudí energie, která u lidí může vytvářet pocit nejistoty. V žádném případě nedopusťte to, aby jeden z partnerů musel při uléhání nebo vstávání z postele přelézat druhého. Podle feng-šuej v takové domácnosti nemůže vládnout harmonie.
Úložné prostory
Nezapomínejte na fakt, že ložnice není skladiště! Není nic horšího než usínat v chaosu a nepořádku, proto je třeba veškeré momentálně nepotřebné věci vhodně rozmístit. Na to je třeba si správně zvolit úložné prostory. Pokud je to jen trochu možné, nedávejte skříně do ložnice vůbec. Nejvhodnější je mít v blízkosti ložnice stavebně oddělenou šatnu, do níž uklidíte poházené oblečení a další nepotřebné věci. Jestliže jste však z dispozičních důvodů nuceni mít úložný nábytek přímo v místnosti, vyberte si takový, který dokáže pojmout vše a je praktický. Důležité je, aby se dal pohodlně, snadno a hlavně tiše otevírat a oblečení v něm uložené mělo dostatek prostoru a nebylo na sobě namačkané. Obecně byste se v ložnici měli vyhýbat nepořádku a zbytečnostem, nechejte prostor vzdušný a otevřený.
V ložnici se vyhněte jakýmkoliv policím, které by byly umístěny přímo nad postelí. Na mnoho lidí mohou otevřené police působit nepříjemně, navozují pocit nestability a ohrožení. Knihy si tak raději uložte jinam. Naopak velmi vhodné je mít za hlavou pevné čelo postele, které jakoby chrání.
Materiály, barvy a osvětlení
Na zem se nejlépe hodí měkké koberce s vyšším vlasem, které barevně kontrastují s podlahovou krytinou. Koberce pomohou opticky zvýraznit přirozený střed ložnice s dvojlůžkem a významově ho posílit. Velmi významnou roli v ložnici hrají záclony, závěsy a další textil, který pomáhá tlumit hluk pronikající okny do interiéru, ale také lidskou řeč a kroky. Použitím měkkého textilu uděláte z vaší ložnice příjemnou, přirozeně tichou a útulnou místnost. Vždy vybírejte kvalitní látky, jako je samet, hedvábí nebo žinylka, protože navozují dojem luxusu, přepychu a pohodlí. Sáhnout můžete také po kusových kožešinách, které evokují pocit bezpečného hnízda.
Aby se nám dobře spalo, vynecháme v ložnici výrazné barvy a divoké vzory. Barvy vybíráme přírodní a klidné, skvěle se hodí decentní pastelové tóny světlejších barev, které mohou být doplněny nějakým reliéfním vzorem. Tyto barvy navozují klid a harmonii, která je potřebná především pro fyzickou i dušení relaxaci.
Velmi důležité je vybrat správné osvětlení. Důležitý není jen jeho tvar, umístění, ale také výkon, který je pro celkový výraz místnosti zásadní. Rozhodně se v ložnici vyhněte ostrému světlu a také obnaženým světleným zdrojům. Pokud spí v ložnici s rodiči miminko, je dobré myslet na to, že mu například během přebalování hrozí oslnění nevhodným typem svítidla nebo jeho špatným umístěním. Pro ložnici je tak nejlepší volbou decentní, tlumené světlo, nejlépe vybavené stmívačem, díky kterému můžeme intenzitu světla regulovat sami podle potřeby. Každopádně, světelný zdroj by měl být zakrytý nějakým hladkým krytem, který bude světlo rozptylovat. Na nočních stolcích by pak neměly chybět lampičky dávající měkké příjemné světlo, které je vhodné pro relaxaci, převlékání a nebolí z něj oči.
Čeho se v ložnici ještě vyvarovat?
Podle učení feng-šuej je nevhodné mít v ložnici například zrcadlo. Pokud jej tam přeci jen máte, umístěte ho někam, kde se v něm nebude odrážet postel (myšleno z pohledu těch, kteří v ní leží). Zrcadlo je bráno jako okno, proto je odraz zrcadla brán stejně, jako by se do vaší postele dívala třetí osoba oknem. Odstranění zrcadla z ložnice napomáhá zabraňovat nevěře.
Rozhodně do ložnice nepatří ani suché květiny, které představují konec života a podle feng-šuej mohou přivolat neštěstí. Neštěstí ale nepřivolávají jen suché květy, ale také akvárium, nebo spíše voda v něm. Vyvarujte se v ložnici také umisťování rostlin v květináči, ty jsou zase známkou omezování. Živé rostliny navíc vyzařují velmi silnou energii, která může narušovat klidný spánek.
Také je dobré si rozmyslet, jaké dekorace chcete mít na zdech ložnice. Nevhodné jsou smutné a ponuré obrazy, naopak skvěle se hodí obrazy či fotografie navozující klid, nebo přímo vyobrazující spánek. Vyhněte se vyvěšování fotografií vašich rodinných příslušníků, známých nebo domácích mazlíčků, ložnice je pouze váš osobní prostor, proto byste na případných fotografiích měli být jen vy, nikdo jiný. Osoby, které ložnici neobývají, jsou v tomto případě považováni za narušitele.
- jap -
Související články
Pracovna podle feng-šuej je tajemství vedoucí k úspěchu
Feng-šuej a světlo
Spokojený domov s feng-šuej
Seriál Barvy v bytě