Při zařizování obyváku a ložnice v jednom je nejdůležitější vyřešit otázku spaní – bude v pokoji plnohodnotná postel nebo bude spaní řešeno např. rozkládací sedačkou?
Pokud máte dostatečně velký pokoj, do kterého lze umístit postel a ještě další sedací nábytek, pak je toto nejlepší varianta. Pohodlná a dostatečně velká postel je základ kvalitního spánku. A koneckonců si lze v posteli i číst a dívat se na televizi, takže to nemusí být nutně jen místo určené ke spaní, ale k relaxaci obecně. V případě, že je v obyváku i postel, je dobré jí nějak alespoň vizuálně oddělit, např. závěsem, paravánem, knihovnou, japonskou stěnou apod. Jednak budete mít v posteli větší pocit soukromí a také vám nemusí každá návštěva koukat „do ložnice“. Při konkrétním řešení záleží na rozpočtu – nejlevnější variantou, jak oddělit spací a denní část pokoje, bude látkový závěs umístěný na kolejničce přimontované na stropě. Výhodou záclonové kolejničky je její flexibilita – lze jí namontovat do oblouku a můžete tak za pár korun mít kolem postele elegantní baldachýn.
Do účelně zařízeného pokoje se vejde velká postel, úložné prostory, menší jídelní stůl i pohovka. Foto: Ikea
Další možností, jak vyřešit spaní v obývacím pokoji s ložnicí, je sklopná postel, která přes den složená vypadá jako velká šatní skříň a na spaní se jednoduše sklopí dolů. Výhodou takového řešení je, že během dne je postel schovaná „ve skříni“ a nepřekáží a vlastně ani není vidět.
Výklopná postel jako součást obývací stěny. Foto: Nábytek Morava
Pokud máte dostatečně vysoký strop, je zajímavým a funkčním řešením spací patro nebo vyvýšená postel, pod kterou může být úložný prostor nebo místo k sezení. Tzv. spací patro většinou nepatří mezi nejlevnější řešení, protože jej pravděpodobně bude vytvářet truhlář na míru. Jedině, že byste měli zdatného kutila v rodině a do výroby se pustili sami.
Problém rozkládacích pohovek a vyvýšených postelí je většinou nevyhovující rozměr lůžka pro dvě dospělé osoby. Pro dva dospělé volte lůžko alespoň 160 cm široké. Foto. Ikea
Nejběžnějším a také nejlevnějším řešením spaní v obývacím pokoji je rozkládací sedací souprava nebo pohovka. Pokud kupujete sedačku k trvalému spaní, dejte vždy přednost kvalitě a vyberte si sedačku, která je k tomu určená – má kvalitní zdravotní matraci s přiměřenou nosností a kvalitní rozkládací mechanismus, který zvládne každodenní rozkládání a skládání. A také je rozkládání rychlé a pohodlné. Ideálně pokud má sedačka i úložný prostor pro lůžkoviny.
Postel od zbytku místnosti opticky odděluje police. Foto: Pixabay
Jaké další vychytávky se vám v obyváku s ložnicí v jednom budou hodit?
Multifunkční nábytek – např. konferenční stolek na kolečkách s úložným prostorem, skříň s výklopnými dveřmi, které můžou sloužit jako jídelní stůl, knihovna, která poslouží k uložení věcí a zároveň oddělí prostor, skládací stůl a židle apod.
Nábytek na kolečkách – pokud budete s některým nábytkem častěji hýbat, zvolte nábytek na kolečkách. Hodit se může například v případě stolků, které můžou sloužit přes den jako konferenční, večer jako noční stolky. Na kolečkách můžou být také taburetky nebo další sedací nábytek.
Dostatek dobře navržených úložných prostor – úložné prostory jsou zejména v malém bytě klíčové, zvláště pokud nechcete mít doma nepořádek. Nejlepším řešením je vestavná skříň, jejíž součástí může být i sklopná postel a pracovní kout, který v případě návštěvy skryjete za dveře skříně. Do velké vestavné skříně, která sahá většinou od podlahy až po strop přes celou šířku stěny, uložíte spoustu věcí – oblečení, obuv, doklady, knihy, pracovní záležitosti a klidně i sportovní vybavení.
Správné osvětlení pomůže prostor opticky zvětšit a vytvořit různé zóny a atmosféru – u postele nebo rozkládací sedačky by měly být čtecí lampičky, centrální stropní svítidlo by mělo být zejména nad denní částí pokoje a atmosféru vytvoříte pomocí LED pásků. Praktické jsou také přenosné stojací lampy, které jednoduše dáte tam, kde si zrovna potřebujete posvítit.
Opticky lze prostor rozdělit také pomocí barev – spací část vymalovat studenější a uklidňující barvou, klidně i tmavší, denní část naopak prosvětlit nebo nechat bílou. Můžete tak kombinovat např. hnědou a béžovou, tmavší šedou se světle šedou, různé odstíny modré, zelené nebo jiných oblíbených barev.
Soukromí vytvoříte během chvíle pomocí paravánu. Foto: Ikea
Tip designéra: přestože potřebujete do jedné místnosti dát dva pokoje, nesnažte se prostor přeplácat. Měli se v něm volně pohybovat. Udělejte si radost květinou nebo dekoracemi na zeď, ale nezastavějte celý pokoj nábytkem. Návštěva se dá usadit na taburetky nebo židle, nepotřebujete velkou sedačku s dvěma křesly, které většinu roku jenom obcházíte.
Přečtěte si také Jak zařídit garsonku aneb dokonale promyšlený interiér