Spánkem trávíme podstatnou část našeho života, v posteli rádi odpočíváme a nabíráme síly do dalšího dne. Je proto potřeba věnovat jejímu vybavení i doplňkům dostatečnou pozornost. Abychom se v posteli cítili co nejlépe, je důležité vybrat vhodné ložní povlečení. Jak ale vybrat to pravé? Který materiál je kvalitní a zároveň příjemný na dotek? Jaké barvy se do postele nejvíce hodí? To vše si v následujícím článku povíme.
Jak se říká „sto lidí, sto chutí“, každý tak může upřednostňovat něco jiného. Mnoho lidí si bohužel chybně vybírá pouze podle vzhledu a to mnohdy nestačí. Povlečení pak přinesete domů a zjistíte, že materiál, z něhož je vyrobeno působí uměle a není na tělo vůbec příjemný, nebo že jste dokonce vzali špatný rozměr povlečení. Pokud můžete, vyhněte se nákupům na tržnicích a raději zamiřte do kamenných obchodů. Povlečení jsou tam sice dražší, ale v případě nespokojenosti máte možnost reklamace a rozhodně za vynaložené peníze získáte větší kvalitu.
Povlečení Talia blue, bavlna deluxe, zipový uzávěr (Matějovský)
Základem je kvalitní materiál
Materiál, který byl na ložní povlečení použitý, je rozhodujícím kritériem při výběru. V dnešní době se na trhu setkáte s poměrně velkým množstvím materiálů, z nichž každý má své výhody, ale mnohdy také nevýhody. Pojďme se s nimi seznámit.
Bavlna – skvělý materiál, který je příjemný na dotek, dobře saje vlhkost, je měkký a také hřeje. Pokud při výběru ložního povlečení sáhnete právě po 100% bavlně, rozhodně neprohloupíte. Bavlnu je možné prát na 60°C, ale i na mnohem vyšší teplotu, čímž se zvyšuje hygieničnost tohoto povlečení. Kvalitní bavlněné povlečení je stálobarevné a po vyprání neztrácí sytost barev. K dostání je i speciální mercerovaná bavlna, která je obohacená o umělý hedvábný lesk a má také větší pevnost. Ne každému však bavlna v této úpravě vyhovuje, je to otázka vkusu.
Jako nevýhoda je považována mačkavost bavlny, je nutné ji po vyprání vždy vyžehlit a to může mnohé hospodyňky od jejího pořízení odradit. Jinak ale údržba není nijak složitá. Povlečení z bavlny se vyrábí v nejrůznějších barevných provedeních, designech a je možné na ni použít i fototisk, který vypadá opravdu efektně. Na takovémto povlečení můžete mít zkrátka jakýkoliv vzor, oblíbené jsou přírodní či zvířecí motivy, ale také filmové postavičky.
Povlečení Armani, bavlna deluxe, zipový uzávěr (Matějovský)
Povlečení Autum bordo, bavlna deluxe, zipový uzávěr (Matějovský)
Flanel – jemný materiál připomínající bavlnu, protože obsahuje stoprocentní bavlněnou tkaninu. Flanel je velmi příjemný na dotek a dosti hřeje. Oceníme ho tak především v zimním období. K výhodám tedy patří dobrá izolace tepla a také jeho vysoká savost. Je však náročnější na údržbu, příjemné hebkosti totiž dosáhnete jen s použitím speciálních změkčovadel a aviváží. K nevýhodám rovněž patří nutnost žehlení, poté ale zůstane mnohem déle hladký než bavlna. Při výběru flanelového ložního povlečení se zaměřte především na gramáž, hustota vlákna má vliv na ochranu přikrývky i polštáře. Levné výrobky s nízkou gramáží velmi rychle ztrácí své vlastnosti, pro něž je flanel oblíben. Gramáž by se měla pohybovat okolo 125g/m2.
Krep – materiál, který si získal své příznivce především pro svou nenáročnou údržbu – nemusí se totiž žehlit. Krep je kvalitní tkanina, která vyniká dobrou izolací a vysokou savostí. Je o něco tvrdší než klasická bavlna, ale na omak příjemný. Typické krepování se na látce vytváří za působení poměrně nízkých teplot, během praní nebo sušení by se mohl poškodit. Vždy proto perte takového povlečení na teplotu, kterou uvádí výrobce.
Satén – satén je materiál, který má lesklou povrchovou úpravu a na první pohled vypadá velmi luxusně. Opět jde o úpravu klasické bavlny, která je tzv. počesaná a na omak tak vytváří velmi jemnou tkaninu. Oblíbenost saténu stoupá především v letních měsících, protože na povrchu příjemně chladí. Jakmile se však zahřeje, má dobrou hřejivost. Nevýhodou je složitější údržba a nízká savost. Satén se musí prát naruby, aby se podařilo jej uchovat v původním stavu. Je velmi náchylný na drobná poškození, jako je zatrhnutí apod. Klasický satén se docela mačká, proto je nutné jej žehlit. Existuje však také speciální Mako satén s nemačkavou úpravou, který se nemusí žehlit vůbec.
Jersey – tento materiál mnozí znají spíše z napínacích prostěradel, ale poslední dobou se začal používat i na povlečení. Nejde o tkanou látku, ale o pleteninu, která vyniká větší jemností než satén. Na omak je tento materiál velmi příjemný a také dobře saje.
Mikrovlákno – materiál, který je z 90% tvořen mikrovláknem a 10% viskózou, která se vyrábí z celulózy. Jde o moderní materiál, který se může chlubit vysokou savostí, snadnou údržbou a pevnou strukturou. Na dotek je velmi příjemný, v létě chladí a v zimě hřeje, což je naprosto ideální. Navíc se nemusí žehlit. Najdou se ovšem lidé, kterým tento materiál není sympatický.
Len – povlečení ze lnu neboli kanafasu je dnes již měkké a přizpůsobivé, vyráběné se speciální povrchovou úpravou. Čím častěji se pere, tím je měkčí. Jelikož nepřitahuje prach a dobře saje pot, je vhodné i pro alergiky. Bohužel je nutné jej žehlit. Vzhledem k tomu, že příjemně chladí, hodí se spíše pro letní měsíce.
Bambus – novinkou na trhu je bambusové povlečení, které vyniká luxusním vzhledem. V materiálu se půl na půl kombinuje bambusové vlákno s česanou egyptskou Mako bavlnou. Tím vzniká látka lesklá jako hedvábí, ale na dotek jemnější než bavlněný satén. K přednostem bambusového povlečení patří vysoká savost, saje dokonce až 4x více než bavlna. Bambusové povlečení navíc skvěle odolává bakteriím, jeho údržba je tak velmi snadná, stačí jej prát na 40 stupňů a jen lehce přežehlit. Díky bambusovému povlečení uděláte z vašeho lenošení opravdový zážitek.
Povlečení Mission green, bambus de luxe (Matějovský)
Jak být „in“?
Materiál jste si vybrali, tak teď zbývá vhodně zvolit barvu a vzor. V současnosti je k sehnání nepřeberné množství barev a vzorů, které sledují moderní trendy. Povlečení my mělo ladit s interiérem, ale nemusí být jeho dominantním prvkem. Není nutné vybírat extrémně zářivé vzory. Mnohé barvy lze krásně sladit, jako třeba žlutou s modrou nebo fialovou, nebo zelenou s neutrální šedou či bílou. Záleží jen na vaší fantazii a vkusu. Do moderních interiérů se hodí spíše jednoduché vzory s geometrickými křivkami nebo třeba střídmé květinové linie, které navodí pocit čistoty a harmonie. Pokud je vaše ložnice spíše ve starodávném či venkovském stylu, budou na povlečení skvěle vypadat drobné květinové vzory. Skvělé je, když barva a design povlečení ladí s rámem postele. Pokud by se vám podařilo dokonce sladit některé další ložnicové doplňky, jako je koberec nebo polštářky, máte vyhráno!
Povlečení Royal black, materiál bavlna deluxe, krep deluxe, flanel nebo bavlněný satén, zipový uzávěr (Matějovský)
Velikost ložního povlečení
Při nákupů povlečení musíte být pozorní, na pultech je více velikostí i tvarů polštářů a peřin. Běžný rozměr polštáře je 70x90, peřiny pak 140x200. S jinými rozměry polštářů i přikrývek se můžeme setkat například v OD IKEA (polštář má 50x60 cm a přikrývka 150x200 cm) nebo u zahraničních zásilkových obchodů. Existuje však také prodloužený rozměr povlečení, kdy polštář zůstává 70x90, ale peřina má 140x220. Sehnat je možné také povlečení na jednu velkou přikrývku, tzv. francouzskou postel, která má rozměry 200x210 nebo prodloužená pak 220x240. Tato velká přikrývka má výhodu v tom, že na ní více vynikne vzor povlečení, ale zase je možné že se během spánku budete o tuto přikrývku s partnerem přetahovat.
Zipy, knoflíky či druky?
To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Někdo má rád praktické zipy, jiný zase klasické knoflíky z dob našich babiček. Zapínání knoflíků je však poměrně dlouhavé a mnoho lidí dnes dává přednost co nejrychlejšímu řešení. Knoflíkům už tak pomalu odzvoňuje a nahrazují je rychlé zipy a druky. Zipy se ovšem mohou při prudkém trhnutí zaseknout v látce, druky zase po čase upadnout. Pokud máte ovšem kvalitní povlečení, nemělo by vás potkat ani jedno.
Praní, žehlení, péče a údržba
Povlečení je třeba věnovat dostatečnou péči, aby se udrželo po dlouhou dobu jako nové. Nejlepší je řídit se údaji výrobce na cedulkách. Obecně pro materiály používané na povlečení platí, že k jejich vyprání postačí třetina prášku, než používáte obvykle. Pro zjemnění a vůni je možné přidat aviváž – pokud to tedy výrobce přímo nezakazuje. Pro praní byste měli volit program s minimálním mácháním a odstředění by mělo trvat maximálně 30 vteřin.
- jap -