Příčiny poruchy spánku

Na vině může být celá řada faktorů – stres, starosti, pokojová teplota, prostředí, umístění ložnice, ale špatně zvolená matrace do postele. Tyto faktory pak mají za následek, že jsou nevyspalí lidé unavení, špatně naladění, mají problémy s pamětí a podávají horší výkony v práci. Špatný spánek rovněž přispívá k různým nemocem (např. onemocnění srdce, obezita, cukrovka atd.).

Správně zvolená matrace

Velký vliv na kvalitu spánku, jak už bylo výše zmíněno, má matrace. Díky dobře zvolené kvalitní matraci lze ovlivnit, že se nebudete budit rozlámaní, s bolestí za krkem a v zádech, bez jakékoliv energie a odpočinku. Mnoho lidí při výběru nové matrace hledí pouze na cenu, a tak volí pro svůj spánek levné matrace.

To však není optimální, neboť cena za matraci by neměla být jediným důležitým faktorem, který hraje roli při výběru. Člověk by se měl místo ceny zaměřit spíše na tvrdost matrace, její rozměry, materiál a brát v potaz také svoji hmotnost.

Kdy je čas na výměnu?

Jako všechny předměty, tak i každá matrace se postupem času opotřebovává, a tak je nutné ji po čase vyměnit. Jak však poznat, že je vhodný čas na její výměnu? Každá matrace by se měla zpravidla vyměnit jednou za osm let, neboť po této době matrace ztrácí svoji hygienickou životnost.

Pokud se však každé ráno budíte rozlámaní a s bolestí, měli byste nad její výměnou přemýšlet ihned bez ohledu na to, zdali matraci máte jeden rok nebo osm let.

Tvrdost matrace

Pokud jste se rozhodli pro výměnu matrace, v první řadě byste měli řešit její tvrdost. Ta je totiž při výběru nejdůležitější. Při výběru mějte na paměti, že čím je Vaše hmotnost vyšší, tím by měla být matrace tvrdší.

Rozdělení matrací podle tvrdosti

Nejčastěji výrobci rozdělují tvrdost matrací od 1 do 4. Pří výběru vhodné tvrdosti hraje roli kromě hmotnosti uživatele také jeho potřeby. Obecně se však pro ženy doporučují matrace s tvrdostí 2 a pro muže matrace s tvrdostí 3.

Stupně tvrdosti:

  • Tvrdost 1 – Matrace s tvrdostí 1 jsou nejměkčí matrace na trhu. Vyznačují se především svou elasticitou a přizpůsobením se tělu. Konkrétně se jedná o latexové matrace, matrace ze studené či líné pěny. Tento druh matrací upřednostňují hlavně ženy, starší osoby nebo lidé trpící bolestmi kloubů.

  • Tvrdost 2 – Matrace s tvrdostí 2 jsou velice elastické, výborně se přizpůsobují tělu uživatele, nevytvářejí protitlak a na rozdíl od nejměkčích matrací udržují páteř v rovině. Patří se zejména matrace polyuretanové, sendvičové, pružinové, matrace ze studené i líné pěny. Matrace s tvrdostí 2 bývají nejžádanější, oblíbené jsou jak u mužů, tak i u žen různého věku.

  • Tvrdost 3 – Matrace s tvrdostí 3 jsou tvrdší matrace, které využívají převážně muži, mladší lidé nebo osoby s vyšší hmotností. Pokud tedy upřednostňujete tvrdší matrace, hledejte mezi sendvičovými či pružinovými matracemi.

  • Tvrdost 4 – Jedná se o nejtvrdší matrace, které dobře udržují páteř v rovině a skvěle prokrvují pokožku celého těla. Tyto matrace nejčastěji volí muži a osoby s vyšší váhou.

Rozměry matrace

Pokud vybíráte matraci do starší postele, pak jste limitovaní již danými rozměry postele, podle kterých musíte vybrat vhodnou matraci. Vybíráte-li k matraci také novou postel, doporučujeme zvolit takovou velikost, aby nová matrace měla o 20 cm více, než je Vaše výška. Co se týče šířky a výšky, matrace by měla být alespoň 90 cm široká a 16 – 20 cm vysoká.

Materiál matrace

Kromě tvrdosti a rozměrů byste měli při výběru hledět také na materiál. Spoustu lidí materiál podceňuje, ale nebere na vědomí, že naše pokožka a tělo je s ním v kontaktu 8 hodin denně. Kromě materiálu postele si vyberte také kvalitní povlak, který musí být prodyšný, savý a dobře udržovatelný.

- PR článek -