Nejprve je potřeba si uvědomit, do které části obydlí ložnici umístit. Určitě by to mělo být v nejklidnější části příbytku, nejlépe tedy zcela "na konci" bytu nebo v podkroví, bydlíme-li v domě. Zároveň je vhodné dodržet orientaci na východ či na sever, neboť spát by měl člověk v chladnějším prostředí, než jaké panuje v ostatních částech bytu. Pokud bychom ložnici umístili do pokoje s okny na západ, v létě bychom se ve spánku nejspíše uvařili.

Jako ochranu před sluncem nesmíme zapomenout na závěsy či žaluzie, které vedle tepelné izolace poskytují zároveň pro spánek příjemné přítmí a také soukromí, stojí-li naproti oknům či balkónovým dveřím naší ložnice jiný dům nebo bydlíme-li v přízemí. Vhodné je nainstalovat do oken síť proti komárům a jinému obtížnému hmyzu.

Postel
Nejdůležitější součástí ložnice je pak logicky postel. Výběru tohoto kusu nábytku je důležité věnovat nejvíce času a velkou péči, nejen proto, aby se nám dobře spalo, ale také proto, abychom spali zdravě a neničili si ve spánku páteř. Na trhu je dnes nepřeberné množství postelí různých typů, barev a tvarů. Můžeme vybírat z postelí jednoduchých moderních tvarů na nožičkách, postelí s úložným prostorem či mohutných loží s vyřezávaným čelem.
Nutné však je, aby postel nebyla ani měkká, ani tvrdá a aby byla její výška minimálně čtvrt metru. Ideální výška postele se pohybuje okolo půl metru nad zemí, pro starší lidi je vhodná ještě vyšší postel. Co se týče šířky, tam je standardem 90 centimetrů na jedno lůžko, výjimkou ovšem nejsou ani širší postele. Délka lože by měla být alespoň o 10 až 20 centimetrů větší než výška osoby, která na něm bude spát.
Důležité také je, aby postel dobře větrala a pohodlně se uklízela, vhodnější než úložné prostory jsou proto postele na nožičkách, které jednak větrají i zespoda a jednak se při úklidu výborně dostaneme vysavačem či hadrem do každé škvíry. Podcenit bychom neměli ani výběr lůžkovin a povlečení.

Při zařizování spací místnosti nesmíme zapomenout na skříně (klasické či vestavěné), ideálně s velkým zrcadlem, a noční stolky, kam uložíme drobnosti jako papírové kapesníky, krém na ruce či jelení lůj a na něj ideálně postavíme lampičku ke čtení. K osvětlení ložnice je obecně vhodné pořídit spíše tlumenější světlo. Než jedna zářivka na stropě je vhodnější vícero lampiček s možností regulace intenzity osvětlení.

Celkově by ložnice měla být útulná, působit přívětivě, mile a intimně. Měli bychom proto šetřit hýřivými barvami a volit pro malbu i další prvky interiéru spíše světlejší teplé odstíny. Pohodu místnosti mohou dotvořit i pokojové rostliny, které vybereme podle dispozic ložnice (chlad, nedostatek světla) a také podle intenzity vůně, která by neměla být příliš výrazná.

Autor: efa