Ne každý jedinec snese spánek v umělých nebo naopak přírodních materiálech. Alergiemi trpí značná část populace a bohužel se nevyhýbají ani dětem. Při nákupu konkrétních přikrývek a polštářů je nutné znát zdravotní stav osoby, pro kterou jsou přikrývky pořizovány, její potřeby i ostatní nároky. Z toho také vychází, že není vhodné kupovat plošně totožné přikrývky a polštáře pro celou rodinu, včetně dětí a seniorů.

Přikrývky bychom měli vybírat také s ohledem na roční dobu a teplotu v místnosti. Budit se v noci zimou či naopak zmáčení potem není jistě příjemné. Také z toho důvodu je dnes zcela běžné mít sadu přikrývek letních a zimních, popřípadě i „něco mezi“ na jaro a podzim.  

Peří, bavlna a ovčí rouno

Někteří dodnes nedají dopustit na peří, a ví patrně proč. Ač by se mohlo zdát, že peří už v ložnicích nemá co dělat, i ono má své nesporné výhody. Prachové peří je velmi měkké, lehké a jeho termoizolační schopnost je nepřekonatelná. Předností péřové přikrývky je také její trvanlivost při minimální péči a také schopnost absorbovat vlhkost těla během spánku. Kvalitu peří, a tudíž i přikrývky, udává hodnota nosnosti   - čím vyšší číslo, tím lépe. Starší přikrývky mohou mít tu nevýhodu, že jsou neprakticky prošité jen na několika místech a peří se tak seskupí v jedné části přikrývky, zatímco ty ostatní zůstávají téměř bez náplně. Dnešní péřové výrobky jsou i prošity tak, aby peří zůstávalo rovnoměrně po celé přikrývce a lze je také prát.

Lůžkoviny denně protřepejte a nechejte je řádně vyschnout a vyvětrat. V žádném případě je ihned neschovávejte nebo nepřikrývejte přehozem. Pokud by se vám peří zdálo splasklé, stačí je pořádně vysušit. V suchém zimní počasí můžete přikrývky přehodit přes šňůru – vlhký vzduch v prachovém peří bude nahrazen suchým studeným. Jsou-li péřové přikrývky prací, dbejte pokynů výrobce stran doporučených teplot apod. Přikrývku nikdy nepoužívejte dříve než důkladně vyschne. Z dalších přírodních materiálů lze zvolit bavlnu (kterou lze i vyvářet), ovčí rouno nebo lyocell na bázi celulózových vláken.

Umělé vlákno

Přikrývky z umělých vláken ocení nejen alergici – jsou lehké, vzdušné, hřejivé a lze je snadno a často prát (pokud to výrobce uvádí). I mezi přikrývkami z umělých vláken jsou rozdíly a upozornit na ně nás může i cena (i když ne vždy). Každé z vláken má jiné vlastnosti a vyžaduje jinou péči.
Kudrnatá vlákna - izolační schopnost přikrývky z vlákna je ve skutečnosti otázkou schopnosti obsahovat co možno nejvíce nehybného vzduchu.
Dutinová vlákna - izolační schopnost vláken závisí na schopnosti obsahování nehybného vzduchu. Udělat vlákna dutými znamená zvýšit jejich izolační schopnost, neboť nehybný vzduch se udržuje uvnitř samotných vláken.
Silikonizované vlákno - nanesením tenké vrstvy silikonu na polyesterová vlákna se dosáhne extrémního efektu měkkosti, tak že přikrývka přilehne těsně k tělu .
Jednovrstvová přikrývka - jednovrstvová přikrývka je prošívaná po celé ploše povlaku. Výsledkem je méně izolující přikrývka, také zvaná letní přikrývka.
Dvouvrstvová přikrývka - dvouvrstvová přikrývka, to jsou ve skutečnosti dvě jednoduché přikrývky, sešité dohromady. Výsledkem je značné množství nehybného vzduchu jak v přikrývkách, tak i mezi těmito dvěmi přikrývkami. Opravdu teplá přikrývka.
Nejčastější náplní jsou dutá vlákna, která lze také přizpůsobit speciálním účelům. Vznikne tak například antistresová úprava, eliminující vlivy elektromagnetického smogu, úprava odstraňující nepříjemné pachy, nebo úprava zabraňující rozmnožování roztočů.

Při nákupu přikrývek si pečlivě přečtete složení výrobku a způsob ošetřování. Přednost dejte raději kamenné prodejně s odbornou obsluhou, která vám poradí a doporučí výrobek vhodný právě pro vás, a renomovaným výrobcům.

Na trhu jsou také „inteligentní“ přikrývky (z materiálu Outlast®), které se přizpůsobují teplotě pokožky a nenechají nás ani umrznout, ani se zpotit.

Také polštáře se vyvíjí. Pro osoby trpící na bolesti zad a krční páteře jsou vhodné anatomicky tvarované polštáře z polyuretanu, latexu či pěny s tvarovou pamětí. I na tyto polštáře je potřeba si zvyknout.

V článku byly použity materiály firmy Jysk.

Foto: archiv firem Jysk a Klinmam